Během zářijových dní se v pěti českých městech představí náš předváděcí SCHELL Mobile. Pokud se zajímáte o moderní technologie, ale i prověřené sanitární technologie, jste srdečně zváni na jeho prohlídku.
Institut stavebních technologií (ITB) ve Varšavě – v rámci plánu optimalizace pro výrobek Tubolit DG Plus společnosti Armacell – prokázal snížení vložené uhlíkové stopy až o 75 % ve srovnání s výsledky z roku 2016 a zlepšení výkonu v pěti dalších kategoriích. Jedná se o výsledek investic a inovativních implementací společnosti. Nejnovější generace výrobků Tubolit DG Plus znamená ještě větší přínos pro životní prostředí a další body při certifikaci ekologických investic.
V areálu Rehabilitační nemocnice Beroun se loni po pěti letech intenzivní výstavby otevřelo nové Centrum duševní rehabilitace. Jedná se o unikátní projekt nejen v rámci České republiky, ale i v kontextu celé Evropy. Je výrazem dlouhodobé snahy majitele skupiny Akeso holding a.s., Sotiriose Zavalianise, zajistit komplexní péči v důstojném prostředí při využití nejmodernějších postupů a znalostí. Důležité je zachování komfortu, na který jsou návštěvníci zařízení Akeso zvyklí, a s ohledem na zaměření nového Centra také zajištění bezpečnosti pro pacienty i personál. Proto jsou v celém objektu mimo jiné komplet rozvody teplé pitné vody z ušlechtilé oceli, lisovací technikou spojované rozvody protipožární vody anebo sprchové žlábky Advantix Cleviva s antivandal opatřením.
Proč by nás měla zajímat zelenomodrá infrastruktura? Jak pomáhá zmírňovat dopady klimatických změn, zlepšovat kvalitu života ve městech a hospodárně nakládat s vodou? Proč ve městech podporovat co nejširší výsadbu stromů a jak zajistit, aby prospívaly a jejich kořeny nenarušovaly podzemní sítě? O tom všem jsme si povídali s Petrem Urbanem, expertem na oblast hospodaření s dešťovou vodou ze společnosti Wavin Czechia.
Baterie patří mezi méně výrazné, přesto nepostradatelné prvky v koupelně. Právě ony často podtrhují celkový design místnosti a dotváří atmosféru prostoru. Jejich výběr by neměl být nahodilý nebo unáhlený, ale právě naopak. Pečlivě je potřeba zvážit celkový styl místnosti a baterie s ním sladit. Při výběru je zároveň nutné neslevovat z požadavků na kvalitu. Baterie musí plnit estetickou, praktickou a ideálně i úspornou funkci.
Řekne-li se slovo „trubky“, většina z nás bude pravděpodobně myšlenkově oscilovat mezi tradičními stavebními prvky a žesťovými hudebními nástroji. Ačkoliv to vypadá bizarně, lze oba myšlenkové konstrukty spojit do jediného. V Keramorchestru, jak už název napovídá, jsme zvyklí pracovat především s keramickými materiály, možnost kombinace s plastem, jež je základem výrobního programu Pipelife, nám výrazně rozšiřuje pole působnosti.
Společnost Wavin, přední světový dodavatel plastových potrubních systémů, představila novou celoplastovou trubku EVO PLUS z materiálu PP-RCT určenou pro rozvody studené i teplé vody. Ta navazuje na svou starší sestru EVO, která si získala širokou popularitu pro své mimořádné vlastnosti – zejména pro vysokou teplotní a tlakovou odolnost při vyšším průtočném průřezu oproti klasické trubce z PP-R.
Stavební materiály prochází neustále vývojem. Porozumění, jak má správně vypadat splašková a dešťová kanalizace, se za posledních 20 let výrazně změnilo. Drenážní potrubí se ovšem opomínalo. Převážně na českém trhu si pod pojmem drenážní potrubí každý vybavil křehkou žlutou trubku, která se jako had motala kolem budovy. Jediná funkčnost byla vyplnění prostoru v zemině a nikdo moc neřešil funkčnost či jakoukoli další přidanou hodnotu, kterou toto potrubí může přinést.
Jedním z nejskloňovanějších témat poslední doby je snížení úrovně hluku v bytech i v rodinných domech. Výrobci stavebních materiálů se této problematice věnují delší dobu, neboť požadavky zákazníků jsou v tomto ohledu náročnější, než tomu bylo dříve. Současné moderní stavby jsou již dobře izolované vůči hlukům zvenku a tím, že nás venkovní hluk prakticky neruší, intenzivněji vnímáme naopak hluky šířící se uvnitř objektu.
Změna klimatu a nutnost snižování emisí uhlíku kladou nové výzvy na rozšiřování a modernizaci distribučních sítí. Aktuálně je potřeba provést kontrolu všech plynovodních potrubí, zdali splňují požadavky na rozvody vodíku, klíčového prvku budoucího energetického mixu. V kontextu boje se suchem je také nezbytné minimalizovat úniky vody z vodovodních systémů.
Již více než tři desítky let se v ČR vyrábí plastové potrubní systémy, které prosluly po celém světě. Původně česká firma, která za jejich produkcí stojí, se v průběhu času stala součástí mezinárodní skupiny s mnohem větším záběrem. Kromě rozvodů vody, kanalizace či topení se dnes firma věnuje i inteligentním řešením pro hospodaření s dešťovou vodou, konceptům chytrých měst či obnově vodovodní infrastruktury. O tom všem jsme si povídali s obchodním ředitelem firmy Wavin Czechia, panem Vítem Mrkvičkou.
Recenzovaný Velká část vodárenské infrastruktury na územní České republiky byla vybudována v období od padesátých do osmdesátých let dvacátého století. To zahrnuje nejen rozsáhlé distribuční vodovodní sítě, ale i nespočet zařízení vodárenské infrastruktury, jako jsou úpravny vody, vodojemy, čerpací stanice a další. V současné době pak dochází k postupným rekonstrukcím budov těchto zařízení. Rekonstrukce stavebních částí vodohospodářských objektů představuje specifickou problematiku, jejíž úspěšný výsledek závisí na mnoha faktorech, jež přímo ovlivňují trvanlivost provedených stavebních úprav. Příspěvek se zabývá praktickými poznatky z předprojektové a projektové přípravy stavebních úprav vodohospodářských objektů, z pohledu projektanta stavebních konstrukcí.