logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Nerezová pítka – vítané osvěžení pro návštěvníky budov i designéry


© Fotolia.com

Školní přestávky zůstaly v našich myslích navždy spjaty s oním všeobecným kroužením po školních chodbách a jednou více, či méně, dobrovolně povinnou zastávkou. Ta se většinou uskutečnila u školního pítka, kde bylo možné snadno a rychle doplnit tekutiny a přesunout se kupříkladu do učebny chemie.

Ve školních dobách nám toto drobné zařízení nepřipadalo nijak důležité. S přibývajícím věkem se však každý z nás velmi rychle dozvěděl o významu tzv. pitného režimu. Jeho dodržování má zásadní vliv na zdraví zejména v horkých letních měsících, kdy příjem tekutin (nejlépe vody) by se měl pohybovat u dospělého člověka na úrovni 2 - 2,5 l denně.

Zákon, a s ním předpisy bezpečnosti práce, stanoví, že zaměstnanci se poskytuje ochranný nápoj za účelem ochrany před účinky zátěže teplem nebo chladem. Nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více jak 6,5 % hmotnosti cukru. Mohou v něm být ale obsaženy látky, které zvyšují odolnost lidského organizmu. Ochranný nápoj nesmí obsahovat více jak 1 % hmotnosti alkoholu. U mladistvých zaměstnanců je alkohol zcela vyloučen. Při zátěži teplem se poskytuje ochranný nápoj v takovém množství, které odpovídá alespoň 70 % ztrátě tekutin a minerálních látek prostřednictvím potu a dýchání za osmihodinovou směnu.

AFO 06 INV
AFO 06 INV
AFO 05
AFO 05

Z výše uvedeného je zřejmé, že volně dostupné zdroje pitné vody ve školských, veřejných a kancelářských budovách jsou ideálním řešením, jak pohodlně a v dostatečném množství zajistit pitný režim všem osobám, které jsou jejich uživateli.

Za takové zdroje jsou i dnes považována praktická nerezová pítka. Ta se dle umístění v budově dělí na závěsná či postavená v prostoru. Předním výrobcem nerezových pítek i dalších výrobků z nerezu je společnost AZP Brno. Ta vyrábí a dodává veškeré typy pítek v mnoha designových provedeních a několika variantách vybavení.

AFO 02 – detail misky
AFO 02 – detail misky

Nás zaujalo hned několik pítek z výrobního sortimentu AZP. Prvním z nich je nejjednodušší provedení závěsného nerezového pítka s obchodním označením AFO 05. Toto zakrytované nerezové pítko disponuje moderním designem s jednoduchým ovládáním. Pítko je opatřeno tlačným ventilem a voda teče po dobu stlačení ventilu. Přívod vody je proveden flexibilní hadicí a zakončen rohovým ventilem. Sifon je tvořen pružnou flexibilní spojkou. Pružné provedení přívodu vody i odpadu umožňují variabilní připojení pítka. Výšku osazení pítka lze volit podle místa určení – např. školy atd.

Druhým pítkem, na které bychom rádi upozornili, je nerezové pítko s typovým označením AFO 06 INV. Toto nerezové pítko (pitná fontánka) je speciálně navrženo tak, aby se dalo používat i osobami se sníženou pohyblivostí. Jeho inovativní design na sebe strhne pozornost všude tam, kde bude nainstalováno. Pítko AFO 06 INV je vysoké 83 cm, což je plně v souladu s doporučením pro podobné produkty. Konstrukce pítka počítá s jeho instalací do betonového základu na přichycení chemickými kotvami. Vnitřní část pítka s hadicemi je chráněna plechovými odnímatelnými dvířky na zámek. Nerezový povrch je upraven kartáčováním.

AFO 01.SCL
AFO 01.SCL

Pítka mohou disponovat i různou úrovní výbavy. Příkladem je třetí pítko z produkce společnosti AZP Brno s typovým označením AFO 01. SCL. To umožňuje vedle běžného pití vody z pítka také chlazení a výdej vody do lahve. Po postavení probíhá instalace přichycením ke stěně. Uživatel může volit mezi nechlazenou vodou a vodou, která prochází přes průtokové chlazení. Do láhve je standardně vyvedena nechlazená voda, což však lze změnit. Velmi odolné ovládání START/STOP je pomocí piezotlačítek. Provozovatel může současně nastavit dobu, po které se tečení vody automaticky vypne. Pítko se standardně vyrábí s otvorem pro plnění láhví objemu 0,7 l. Výrobek obsahuje průtokový chladič. Přívod vody je proveden flexibilní hadicí, sifon je tvořen pružnou flexibilní spojkou. Pružné provedení přívodu vody i odpadu umožňuje variabilní a bezproblémové připojení pítka i jeho snadnou demontáž.

Posledním pítkem z provenience AZP Brno, které bychom rádi představili, je designové pítko určené k postavení do volného prostoru. Tento typ pítka je možné využít jak v interiéru, tak i exteriéru budov. Pítko je na zimu možné jednoduše demontovat tak, aby nedošlo k zamrznutí tlačného ventilu a jeho zničení. Tělo pítka je kónické. To mu dodává nevšední tvar, díky čemuž může fontánka tvořit zajímavý doplněk designových interiérů či exteriérů. Citlivá kombinace povrchových úprav kartáčováním, pískováním a chromovaného lesku dotváří výjimečnost tohoto produktu v každém prostoru.

A co říci závěrem? Nerezová pítka z výrobního sortimentu společnosti AZP Brno jsou velmi užitečným a praktickým vybavením budov ve školství, průmyslu i veřejném sektoru. Jejich instalace je rychlá a jednoduchá. Představují vždy dostupný a pohodlný zdroj pitné vody pro uživatele i návštěvníky jakéhokoliv objektu. Svým nápaditým vzhledem a designem navíc poskytují neméně vítané „architektonické osvěžení“ budov.


AZP Brno s.r.o.
logo AZP Brno s.r.o.

Výrobce nerezového (i antivandal) a bezdotykového sanitárního zařízení, senzorové baterie, automatické pisoáry, bezdotykové sprchy. Nerezové podlahové žlaby, umyvadla, dřezy, umývací žlaby, výlevky, nerezové záchody a pisoáry. Zpoplatnění vstupů, praček, ...

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.