Kombinované kotle už z dotací podporovány nebudou
Datum: 6.12.2018 07:00 | Autor: ČTK, redakceNákup kombinovaných kotlů už nebude podporován z takzvaných kotlíkových dotací. Změnu schválil Monitorovací výbor Operačního programu Životní prostředí.

© Jiri Hera - Fotolia.com
Návrh na vyjmutí kotlů, v nichž se dá kromě dřeva topit i uhlím, z třetí dotační výzvy, předložilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Resort zatím ČTK informaci nepotvrdil.
O možnosti vyřazení kombinovaných kotlů hovořil ministr Richard Brabec (ANO) už před měsícem. Z příspěvků MŽP bylo dosud vyměněno zhruba 60.000 domácích kotlů. První výzva umožňovala dotace i na čistě uhelné kotle, druhá už pouze na kombinované. Z třetí výzvy, pro kterou úřad vyčlenil tři miliardy korun, bude možné dotovat čistě biomasové kotle, plynové kotle či tepelná čerpadla.
Brabec by byl rád, kdyby bylo do konce roku 2020 vyměněno dalších 30.000 až 35.000 kotlů. Resort se chce nově zaměřit i na nízkopříjmové skupiny obyvatel v Moravskoslezském kraji, kterým by nabídl bezúročné půjčky na část kotle, již platí sami. Pokud by se projekt osvědčil, mohl by se rozšířit do dalších krajů.
Podle Hnutí Duha je nutné zajistit dalších minimálně 30 miliard korun pro pomoc zbývajícím domácnostem. Uhlím totiž podle ekologické organizace topí přes 300.000 domácností. Kromě evropských fondů by zdrojem financování dalších příspěvků na obměnu topeniště mohly být vyšší energetická daň na uhlí a vyšší poplatky z těžby hnědého uhlí.
"Dosavadní kotlíková dotace na kombinované kotle přispívala k tomu, aby domácnosti topily dalších dvacet let uhlím. Veřejné peníze potřebujeme využít nejen na vyčištění ovzduší, ale také ke snížení spotřeby fosilních paliv. Jsem si jistý, že po dotacích na obnovitelné zdroje tepla se jen zapráší, stejně jako v minulých kolech," uvedl zástupce nevládních organizací v Monitorovacím výboru Operačního programu Životní prostředí Ondřej Pašek.
Podporované zdroje ve 3. výzvě:
- Tepelná čerpadla
- Kotle na biomasu (ruční, automatické přikládání)
- Plynové kondenzační kotle Výše podpory a jejich stropy u jednotlivých zdrojů tepla budou zachovány.
Termíny 3. výzvy:
- Vyhlášení 3. výzvy MŽP pro kraje - Leden 2019
- Vyhlášení krajských výzev pro fyzické osoby - Kraje (červen 2019)
- Počátek příjmu žádostí od fyzických osob - Kraje (červen 2019)
Související z oboru

Doklad o kontrole kotle na pevná paliva
21.2.2019 | Ing. Zdeněk LyčkaSprávné vyplnění Dokladu o kontrole technického stavu a provozu, který vystavují osoby kontrolující kotle na pevná paliva na základě zákona o ochraně ovzduší, je zásadní záležitostí i pro majitele a provozovatele kotle. Článek vede kontrolora krok za krokem vyplňováním dokladu, a majitel kotle si současně může ověřovat, zda kontrolor postupuje v souladu s legislativou.

Výměna kotlů: od uhlí ke dřevu
21.2.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor VytápěníPřechod z ručně přikládaného kotle na hnědé uhlí na zplyňovací kotel na dřevo je z pohledu provozních nákladů neutrální. Nový kotel na uhlí si musí zájemce zaplatit v plné ceně. Nový kotel na dřevo lze získat v rámci Kotlíkových dotací téměř zdarma.

Ušetřili jste meziročně na vytápění 6 %?
20.2.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor VytápěníV roce 2018 byla průměrná teplota o cca 1,1 stupně Celsia vyšší. Pokud se tato skutečnost neprojevila nižší spotřebou tepla ve faktuře za vytápění, je žádoucí prověřit technický stav otopné soustavy.
diskuse: 4 příspěvky, poslední 20.02.2019 10:43

Přehled nových ČSN v oboru vytápění a příprava teplé vody (listopad a prosinec 2018)
14.2.2019 | Ing. Jan KolomazníkVe stručném přehledu jsou uvedeny vybrané nové ČSN a změny ČSN z listopadu a prosince 2018 související s oborem vytápění a příprava teplé vody (kromě některých norem výrobků).

Další miliarda korun míří do uhelných regionů – proti emisím i z vytápění (výzva č. 136)
12.2.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor VytápěníMŽP vyčlenilo další miliardu korun na podporu snížení emisí v uhelných regionech. Podporu mohou získat obce pro přechod svých soustav zásobování tepla z uhlí na jiné zdroje energií.