logo TZB-info

Více než polovina domácností podceňuje pravidelnou kontrolu výdajů za vytápění

Datum: 13.9.2017 4:41  |  Organizace: Sdružení EPS ČR  |  Firemní zpráva

Náklady za vytápění tvoří podle ČSÚ až 2/3 domácího rozpočtu spadajícího na bydlení. Více než polovina domácností nekontroluje měsíční spotřebu za vytápění a řada jich neprovádí kontrolu spotřeby dokonce vůbec.

Sdružení EPS ČR
Na Cukrovaru 74
278 01 Kralupy nad Vltavou

tel.:+ 420 315 725 747; + 420 607 603 132
e-mail:
web:www.epscr.cz

Z ankety Sdružení EPS ČR vyplynulo, že pravidelnou kontrolu svých výdajů za vytápění provádí na měsíční bázi 46 % respondentů. K nárazové kontrole během topné sezóny se podle odpovědí uchýlí 25 % z nás. Každý sedmý účastník ankety uvedl, že náklady za vytápění nekontroluje vůbec a vyčkává na konečné vyúčtování energií. Přibližně stejný počet výdaje také nekontroluje a to z důvodu, že nemá dálkový odečet a průběžná kontrola spotřeby není možná.

Dvě třetiny výdajů za bydlení jde na vytápění, pomůže kvalitní zateplení

Podle Českého statistického úřadu jdou z celkového rozpočtu domácností na bydlení až dvě třetiny právě na vytápění. Schodek v domácím rozpočtu může prohloubit nejen podcenění pravidelné kontroly účtů za vytápění, ale také nedostatečná izolace vašeho bytu či domu.


„Zateplovat je potřeba komplexně včetně oken a kvalitním materiálem. Významnou úsporu energií dokáže zateplení generovat především u starší bytové zástavby, kde modelové příklady odhadují snížení nákladů až o 50 % původní částky. V praxi můžeme výhody zateplení sledovat nejen na nižších provozních nákladech za vytápění, ale i na úsporách za klimatizaci během léta,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Kromě úspor energií prodlužuje kvalitní izolace životnost budov, pomáhá udržet optimální teplotu ve vytápěném prostoru a snižuje emise skleníkových plynů.

Jedničkou mezi izolanty zůstává pěnový polystyren

Ze statistik roční spotřeby pěnového polystyrenu vyplývá, že se jedná o dlouhodobě nejoblíbenější izolační materiál na trhu. Většinový podíl zaujímá především na fasádách a plochých střechách.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Specialisté na střechy se opět sešli v Letňanech

17.3.2018 | Vlastimil Růžička, redakce
Společnost A.W.A.L zabývající se stavební fyzikou a stavebními izolacemi pořádala již 19. ročník konference, tentokrát na téma Provozní střešní pláště a další problematika plochých střech. Do tématu se kromě klasické patologie zahrnují i poruchy plochých střešních plášťů, včetně ukázek pozitivních příkladů technických řešení a jejich použití v konstrukční praxi.
 
 ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2018, všechna práva vyhrazena.