Překoná se rekordní spotřeba polystyrenu z roku 2011?
Sdružení EPS ČR během loňského prosince a první poloviny ledna v roce 2014 registruje ve srovnání s předchozím obdobím nárůst poptávky po pěnovém polystyrenu.
Zateplování rodinných a bytových domů se zpravidla provádí s příchodem jara, pokračuje v létě a utichá na podzim. Během mrazivých měsíců v průběhu zimy se většinou plánuje a práce se odkládají. Sdružení EPS ČR však během loňského prosince a první poloviny ledna v roce 2014 registruje ve srovnání s předchozím obdobím nárůst poptávky po pěnovém polystyrenu. Izolačním materiálu, který se z 90 % využívá právě na zateplení. Důvodem je zejména podpora ze strany státu v rámci programu Nová zelená úsporám a přetrvávající příznivé počasí.
Výsledky spotřeby pěnového polystyrenu za rok 2013 oznámí Sdružení EPS ČR v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku. Dle odborných odhadů meziročně vzroste o 3,7 % na 58 500 tun. A to i přesto, že první polovinu roku provázely tahanice okolo dotačního programu Nová zelená úsporám. Po jeho vyhlášení poptávka po pěnovém polystyrenu výrazně stoupla.
„Obdobné programy mají význam zejména pro lokální ekonomiku. Přispívají k udržení pracovních příležitostí a zároveň se do revitalizace budov a domů dostanou vedle samotných dotací i soukromé úspory a úvěrové zdroje,“ upozorňuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR a doplňuje: „Tepelné mosty mají negativní vliv na celkové provozní náklady. Zateplování tak pomáhá výrazně eliminovat tepelné ztráty.“
Potenciál zateplování je stále velký
V České republice totiž zůstává přes 145 milionů m2 obvodových stěn nezateplených. Pokud by počasí ještě pár dnů vydrželo, což nasvědčuje aktuální předpověď, můžeme se v tomto roce dočkat i překonání rekordní spotřeby 62 000 tun z roku 2011.
Zateplení přináší řadu výhod:- zvyšuje tepelnou ochranu budovy a tím snižuje spotřebu energie na vytápění,
- zlepšuje tepelnou pohodu ve vytápěném prostoru,
- snižuje možnost vzniku plísní na vnitřním povrchu obvodových stěn,
- přispívá k ochraně proti vnějšímu hluku,
- má pozitivní vliv na zdraví lidí, omezuje respirační onemocnění,
- snižuje teplotní dilatace stavebních konstrukcí a zamezuje degradaci stavebních konstrukcí vlivem povětrnosti, a tím prodlužuje jejich životnost,
- díky velmi nízké spotřebě tepla umožňuje provozovat úspornější otopné systémy, tedy i alternativní zdroje energie,
- zlepšuje estetický vzhled budovy a zvyšuje její hodnotu,
- snižuje emise skleníkových plynů z budov a tím chrání životní prostředí,
- investice do zateplení je výhodná, její návratnost se díky rostoucím cenám energií stále zkracuje.
Sdružení EPS ČR je národní organizace založená s cílem koordinovat vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu a bezpečnost výrobků, poskytovat konzultace a podílet se na úsporách energie.