Víte, jak se telefonovalo v 19. století, ale také ještě před 40 lety?
Pojďte s námi do muzea Cetin
V sídle společnosti CETIN, která vlastní a provozuje největší mobilní a pevnou telekomunikační infrastrukturu v ČR, jsme si prohlédli expozici o vývoji a provozování telekomunikačních sítí. Muzeem nás provedl Ing. Vladimír Fabíni.
První hlasová telekomunikační síť u nás byla spuštěna v Praze v roce 1882, a to s jedenácti účastníky. V naší reportáži se můžete přesvědčit, jak se tenkrát telefonický rozhovor spojoval.
Dozvíte se také, jak fungovalo meziměstské spojení a kdy a jak začalo fungovat automatické spojování hovorů. K tomu již byla zapotřebí ústředna s označením P51, která je klíčovým a stále funkčním exponátem v muzeu společnosti Cetin. Byla základním kamenem československé telekomunikační sítě a nacházela se prakticky v každém městě. Účastník už mohl volit přímo číslo volaného. To bylo v roce 1925.
Kromě jiného Vlado Fabíni představuje také telegraf, historické zařízení pro přenos textových informací. Telegraf se dá označit za předchůdce pozdějšího faxu. Pokud Vás zajímá více z historie vynálezu a vývoje telefonu a jste zvědaví na demonstraci práce manuálního propojování hovorů a automatické ústředny, podívejte se na naše video.