Rodinný dům a cesta k němu: výběr, stavba, dokončení
Cesta většiny rodin k vlastnímu domku je velmi podobná. Obvykle začíná návštěvou výstav, čtením časopisů, recenzí a posloucháním rad známých nebo sousedů. V zásadě se nejprve řeší, z čeho bude dům postaven a samozřejmě za kolik.
Příběh rodiny nedaleko Velkých Popovic nebyl jiný. Zabydlený domek dnes působí velmi příjemným dojmem a jeho majitelé jsou na první pohled spokojení s tím, čeho dosáhli. Někdo by pravděpodobně namítl, že bydlí v „betonu“. Jenže – není beton jako beton. Tohle je něco úplně jiného, řeklo by se, tohle je zcela jiný „sport“.
„Naše situace byla malinko jednodušší, protože jsme měli parcelu. Taky jsme měli jasno v tom směru, že nechceme dřevostavbu. Nevidím na tom nic špatného, ale my jsme prostě chtěli bytelný a pevný dům, u kterého budeme mít jistotu, že tu za 40 let bude ještě stát,“ vysvětluje svůj postoj majitel domku. „Navštívili jsme několik výstav, byli jsme se podívat na některé vzorové domy a vybírali jsme velikost. Po nějaké době se nám jeden dům líbil, ale vadilo nám, že je celý z betonu. Pak jsme ale narazili na Liapor, resp. Dům jedním tahem,“ vysvětluje majitel a dodává, že vlastnosti Liaporu jej ihned zaujaly, protože se nejedná o klasický beton, jak si každý představuje, ale o keramický beton, což jsou keramické kuličky pálené z hlíny staré přes 80 milionů let, a to je něco zcela odlišného. „Z vlastní zkušenosti vím, jaké má keramika vlastnosti a jak pracuje s teplem, které umí naakumulovat do sebe a pouštět jak je potřeba. Tak jsme se do Liaporu jeli podívat.“
Návštěva u výrobce
Návštěva u výrobce byla rozhodující. „Viděli jsme jak se Liapor vyrábí a navštívili jsme vzorový dům. To nás přesvědčilo.“ Při rozhodování bral majitel na zřetel rovněž dispoziční řešení, velikost a pochopitelně cenu. Nemalou roli však hrála i rychlost stavby. „Velmi jsme přivítali možnost objednat si dům v různém stadiu rozpracovanosti, protože jako každá mladá rodina, nemáme rozpočet nafukovací. Chtěli jsme dům v podobě uzavřené hrubé stavby bez izolace. Vše ostatní jsme si chtěli dodělat sami, což nám trvalo skoro rok.“
Hrubá stavba, dům k dokončení nebo na klíč?
Dvoupodlažní rodinný dům Helena, který si rodina vybrala mezi 21 nabízenými projekty, má podlahovou plochu 146 metrů čtverečních a 5 obytných místností. Cena domu k dokončení včetně základové desky se pohybuje okolo 1,6 milionu korun. Dům k dokončení s minimem mokrých procesů byl hotov se vším všudy za necelé 2 měsíce. V ceně byla základová deska, pochopitelně střecha, okna, dveře, komín a předpřipravena byla rovněž elektroinstalace. „Když jsem se jezdil dívat, jak stavba pokračuje, ocenil jsem, jaké další materiály jsou používány. Trochu se v tom vyznám, takže jsem se díval, z čeho jsou například trámy a střešní krytina. Bylo to poctivé masivní dřevo, nic lepeného, což je důležité. Střešní krytina Bramac, komín Schiedel apod. Prostě jsem měl pocit, že stavba není šizena.“ Zajímavým detailem bylo využití prostoru. Díky pevnosti materiálu jsou obvodové stěny silné pouhých 18 cm, vnitřní nosné stěny 15 cm a dělicí 10 cm. Při zastavěné ploše 10 × 10 m se takto ušetří u patrového domu až 11 metrů čtverečních užitné plochy, ve srovnání například s klasickou cihlou.
Rodina bydlí v domě rok, a jak majitel říká, příjemně jej překvapily izolační vlastnosti domu. Je pravdou, že na izolaci fasády se moc nešetřilo, takže byl použit 16 cm silný polystyren s obsahem grafitu, který zvyšuje jeho izolační vlastnosti o 20 %. V domě je plynový kotel, krb, ale i klimatizace. „My jsme vlastně topili v letošním roce převážně jen krbem. Největší položkou v nákladech byl ohřev teplé vody, což je naprosto úžasné, přestože je jasné, že zima byla letos velmi mírná.“
Více informací o domech z Liaporu „Dům jedním tahem“ na www.dumjednimtahem.cz.
Společnost Lias Vintířov, lehký stavební materiál, k. s. vyrábí kompletní sortiment stavebních materiálů LIAPOR pro hrubou stavbu. Základním materiálem pro jejich výrobu je lehké keramické kamenivo Liapor, které nahrazuje běžné přírodní kamenivo.