V posledních několika letech byla uskutečněna řada projektů v oblasti úspor energií ve veřejných bazénech jak v Německu, tak v Rakousku. Některé projekty byly realizovány metodou EPC a tento článek přináší informace o dvou vzorových projektech.
V posledních několika letech byla uskutečněna řada projektů v oblasti úspor energií ve veřejných bazénech jak v Německu, tak v Rakousku. Některé projekty byly realizovány metodou EPC a tento článek přináší informace o dvou vzorových projektech.
Současný trh je více než nasycen různými technologiemi a produkty, které slibují raketovou návratnost, všestranné použití a efekt pro každého. Jak to tak bývá pravda je složitá věc a účelem tohoto článku ani není pravdu hledat. Každá technologie má jistě své místo, pokud se však důkladně prošetří zadání. Snahou je na jednoduchém příkladu porovnat zdánlivě neporovnatelné. Uživatelské efekty zateplení obvodového pláště kontra aplikace řízeného větrání s rekuperací tepla v klasickém rodinném domě.
Již tradiční mezinárodní konference s názvem Pasivní domy přinesla celou řadu technických zajímavostí, ukázala výrazný posun znalostí a zkušeností v oboru pasivních domů oproti předchozím rokům.
Celá Evropa se vydala směrem, který jednoznačně podporuje obnovitelné zdroje. Německý parlament neschválil snížení podpory fotovoltaického sektoru, čímž jasně potvrdil tento evropský trend. V České republice zatím jasné stanovisko nepadlo. Dobrou alternativou pro české podnikatele může být spolupráce s Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK). Redakce TZB info oslovila zástupkyni výkonného člena představenstva komory Mirijam Schwan.
První projekty řešené metodou EPC byly v České republice připraveny v roce 1993. Jednalo se o objekty nemocnic. Od té doby bylo zrealizováno na 200 podobných projektů s vynaložením investičních prostředků v objemu zhruba 3 miliardy korun. Největší počet projektů je realizován v objektech škol s investicí jeden až deset miliónů korun. Řada projektů byla realizována ve zdravotnictví a v dalších objektech ve veřejné sféře.
Když Energy Centre České Budějovice na podzim minulého roku uspořádalo Základní vzdělávací kurz pro energetické poradce, byl o tento kurz obrovský zájem a počet přihlášených zájemců z celé republiky několikanásobně překročil kapacitu kurzu. Jedná se totiž o ojedinělou akci svého druhu v České republice.
Objem zakázky: 20,3 mil. Kč, roční náklady na energie před realizací 11,4 mil. Kč, garantované úspory 2,9 mil.Kč/rok. Projekt zahrnuje odborný léčebný ústav v Žamberku, domov mládeže v Lanškrouně a průmyslová škola v Letohradu. Financování investičním úvěrem společnosti Siemens, splácení z dosažených úspor.
Šetrnost budov se dnes stala trendem, je však potřeba uvědomit si, že environmentálně šetrná architektura není pouze módním výstřelkem, nýbrž by se měla stát podmínkou pro každou novou stavbu. Objekty Národního divadla jsou příkladem, že i technologie z dob minulých je možno upravit podle zásad šetrných budov.