logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

--:--

Reklama
Elektrická požární signalizace
Archiv článků od 12.3.2007 do 29.8.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.8.2011
prof. Ing. Václav Rojík, CSc., Ing. Jiří Karas, CSc., Ing. Milan Peukert, Fakulta stavební ČVUT

V rámci grantového projektu Dřevěné vícepodlažní budovy byla v laboratořích Akademie věd a Tazus v Praze provedena m.j. řada zkoušek styčníků s ocelovými deskami, které potvrdily teoretické předpoklady a výpočty a prokázaly jejich spolehlivost a funkční i ekonomickou výhodnost pro využití v praxi. Zde několik výsledků z experimentálních zkoušek.

20.12.2010
Ing. Mária Kotlínová, Ing. Michal Kloiber, PhD., Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně

Poruchy dřeva zabudovaného ve stavbách zpravidla začínají jako drobná poškození, která rostou úměrně s naší nevšímavostí. Brzké odhalení a zákrok v pravou chvíli vyřeší problém na dlouhou dobu a za přijatelnou cenu. V případě, že závady zůstávají bez povšimnutí, prudce stoupá nebezpečí znehodnocení interiérových částí budov nebo dokonce narušení statiky nosných konstrukcí, čímž se rapidně zvedá cena záchranných prací.

4.9.2010
Siemens, s.r.o.

Speciální podmínky vyžadují systém sestavený "na míru". Dánský královský archiv v Kodani spoléhá v případě požáru na plně automatický hasicí systém Sinorix H2O Gas společnosti Siemens. Systém, využívající kombinaci vody a dusíku, hasí rychle a spolehlivě otevřené plameny i doutnavý oheň bez jakéhokoliv dalšího poškození dokumentů nevyčíslitelné hodnoty.

17.8.2010
SOFTLINK s.r.o., Ján Vlček

Pod pojmem "inteligentní dům" si obvykle představíme moderní kancelářskou budovu vybavenou sofistikovanými klimatizačními systémy, s kamerami, senzory a čtečkami čipových karet na každém rohu, u každých dveří, případně jako moderní vilu s bazénem a garáží, prošpikovanou elektronickými systémy. Ale málokdo si jako inteligentní dům představí obyčejný panelák.

4.3.2010
Ing. Jana Buchtová

Zajištění spolehlivé dodávky elektrické energie v případě požáru od zdroje až k vlastnímu požárně bezpečnostnímu zařízení se někdy nevěnuje taková pozornost, jako vlastnímu PBZ. Může však dojít k situaci, při které kvalitní, náročně odzkoušený a certifikovaný výrobek selže. Důvodem může být porušení funkce kabelu nebo kabelů, které napájejí uvedený výrobek nebo přenášejí informace k aktivaci PBZ.

2.11.2009
Ing. Renáta Schneiderová-Heralová, Ph.D.

Tradiční hodnocení staveb zaměřené pouze na ekonomiku nemůže adekvátně zvažovat efekty pro životního prostředí, ani sociální a kulturní aspekty. V příspěvku je navrženo hodnocení stavby na základě indexu udržitelnosti, který zahrnuje finanční návratnost, spotřebu energie, externí užitky a dopady na životní prostředí.

26.8.2009
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens se zúčastní přehlídky nejnovějších trendů v oboru protipožární a zabezpečovací techniky, systémů a služeb s názvem Prague Fire & Security Days 2009, která se uskuteční ve dnech 15. až 17. září 2009 ve výstavních prostorách galerie Mánes v Praze. Cílem výstavy je netradiční představení elektrických i mechanických zabezpečovacích systémů, soukromých bezpečnostních agentur, bezpečnostních složek státu a poskytovatelů služeb v oblasti ochrany zdraví, života a majetku. Siemens bude na přehlídce prezentovat aktuální novinky ze své produkce v oblasti požárních a bezpečnostních systémů.

22.6.2009
David McColl, ředitel normalizace OTIS Elevator Co.

Díky zvýšenému zájmu o zlepšování metod evakuace následkem teroristického útoku 11. září 2001 byl uspořádán seminář pro používání výtahů v případě požáru nebo jiných nebezpečí pro vypracování doporučení na zdokonalení norem a předpisů.

30.4.2009
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens navrhla a nainstalovala kompletní ochranný a zabezpečovací systém v Univerzitní knihovně v Lipsku, která je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších institucí svého druhu na světě. Ochranný a zabezpečovací systém budovy byl navržen a instalován ve třech etapách s cílem zdokonalit ochranu zaměstnanců i studentů univerzity, čtenářů z řad veřejnosti a rozsáhlého hmotného majetku knihovny - zejména vzácných knih - před požárem, poškozením nebo krádeží.

13.8.2008
plk. Ing. Zdeněk Hošek

Povinnost obstarat, instalovat a udržovat v provozuschopném stavu požárně bezpečnostní zařízení vyplývá právnickým a podnikajícím fyzickým osobám zejména z ustanovení § 5 odst. 1 písm. a) a c) zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů. Obdobné zákonné povinnosti vznikají též fyzickým osobám, a to podle ustanovení § 17 odst. 1 písm. d), e) a i) téhož zákona.

28.4.2008
Ing. Jan Dvořák, Unie výtahového průmyslu ČR

Níže uvedený článek přichází ke čtenářům právě včas, protože řada provozovatelů/majitelů je před rozhodnutím, zda a jak velké podstatné změny na svých výtazích budou provádět. Rozhodně mohu jen doporučit, aby rozsah a výběr proběhl co nejzodpovědněji - je to přeci jen investice na mnoho let. O určitých problémech svědčí i dotazy, které do sekce výtahy přicházejí.

14.4.2008
Ing. Radek Batista MBA

V anglosaských zemích má použití požárních detektorů dlouholetou tradici a pro nové objekty je jejich použití naprostou samozřejmostí. Tak jako asi před 15 lety začalo být u nás standardem použití zabezpečovacích systémů do rodinných domů či bytů ve vícepatrových objektech, tak se i nyní postupně stává standardem protipožární zabezpečení.

2.7.2007
Ing. Karel Toman

S decentralizovanými řídicími a informačními systémy se v poslední době setkáváme stále častěji. Umožňuje to prudký rozvoj polovodičových technologií, jejich neustálé zlevňování a poptávka po stále větším komfortu, bezpečnosti a ekonomické efektivitě. V následujícím článku se budeme zabývat standardizovanými technologiemi určenými pro správu a řízení techniky budov.

4.6.2007
Ing. Jan Dvořák

Dne 23. března letošního roku proběhla v Bruselu jednodenní konference na "ožehavé" téma, které po trpkých zkušenostech z New Yorku trápí všechny státy světa. Součástí konference bylo i valné shromáždění členů ELA. Konference se zúčastnil Ing. Jan Dvořák, který dále shrnuje projednávaná témata.

12.3.2007
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT + VZT, Praha

II. část článku upozorňuje na nezbytnost sjednocení výpočtových metod a návrhových zásad propojením českých a evropských norem. Nutnost spolupráce projektanta požárního větrání s dalšími profesemi, ale také nezbytnost koordinace činnosti požárního větrání s ostatními protipožárními systémy


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.