logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Elektrická požární signalizace
Archiv článků od 29.8.2011 do 26.7.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.7.2014
plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D., Ministerstvo vnitra ČR, generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Výtahy náleží k velmi důležitým technickým zařízením budov a technologií. Z těchto důvodů je jim třeba věnovat pozornost nejen z hlediska správného technického provedení, ale také z hlediska požárně bezpečnostního.

16.4.2014
Ing. Zdeněk Přibyla

Pravidla konkretizují a doplňují např. požadavky na osazení čidel plynové detekce a jejich součinnost s funkcí příslušného větracího zařízení v hromadných garážích používaných k parkování vozidel s pohonným systémem CNG. Požárně bezpečnostní podmínky jsou v těchto pravidlech zcela přepracovány a upřesněny.

14.4.2014
Mgr. Adam Kučera, Masarykova univerzita

Moderní budovy obvykle obsahují automatizované řídicí systémy. Tyto systémy lze navzájem integrovat do jednotného prostředí nazývaného BMS (Building Management System). Tato integrace může klást specifické požadavky na použité systémy nebo na propojující infrastrukturu.

Siemens - nové nasávací hlásiče FDA221 a FDA241 s dokonalejší metodou detekce
11.6.2013
Siemens, s.r.o.

Nové nasávací hlásiče (Aspirating smoke detectors – ASD) umějí bezpečně rozlišovat mezi kouřem, párou a prachem. Hlásiče FDA221 a FDA241 díky pokročilé vyhodnocovací technologii včas a spolehlivě zjistí příznaky požáru i za velmi nepříznivých podmínek z hlediska jeho detekce.

24.5.2013
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens uvádí na trh nový bezdrátový systém elektrické požární signalizace s typovým označením SWiNG (Siemens Wireless Next Generation), který vyniká vysokou spolehlivostí a provozní přizpůsobivostí. Za účelem co nejdokonalejší detekce požáru jsou v systému SWiNG zkombinovány bezporuchová rádiová síť a patentovaná metoda Advanced Signal Analysis (ASA) pro analýzu signálů v hlásiči požáru. Systém najde uplatnění zejména tam, kde nelze nebo není vhodné použít hlásiče požáru propojené standardní hlásičovou linkou.

13.5.2013
Pavel Komenda

Tento článek je určen novým zájemcům o podnikání v oblasti správy technické infrastruktury budov. Podává základní informace o poskytování technických služeb při správě nemovitostí v oblasti technického zařízení budov ve všech objektech klienta poskytovatele služeb formou facility managementu. Text pojednává především o budovách, sloužících výhradně k administrativní činnosti s rozsahem od velkých budov ve vlastnictví až po malá pracoviště v pronajatých objektech.

VISION PARK KARLÍN
28.4.2013
Lenka Míčková, Crest Communications, a.s.

Podrobnosti k chlazení, vytápění a větrání administrativní části, multifunkčního sálu i technických prostor osmipodlažní novostavby VISION PARK KARLÍN. Kancelářské prostory s nejmodernějšími technologiemi poskytují i jedinečné výhledy na Prahu. Kongresový a společenský sál Forum Karlín nabídne 2000 míst.

Ing. Jirkovský, ředitel Siemens Building Technologies
27.4.2013
Siemens, s.r.o.

Spíše než na legislativní omezení v oblasti výstavby inteligentních budov narážíme spíše na problém rozdílného přístupu k investičním nákladům u developerů a k následným provozním nákladům u provozovatelů budov. V testovacích i reálných projektech jsme se u uživatelů opakovaně setkali s obavou ze ztráty soukromí.

6.8.2012
plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ministerstvo vnitra ČR; generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Výtahy náleží k velmi důležitým technickým zařízením budov a technologií. Z těchto důvodů je jim třeba věnovat pozornost nejen z hlediska správného technického provedení, ale také z hlediska požárně bezpečnostního. Zejména pak výtahy požární a evakuační, které jsou současně velmi významnými požárně bezpečnostními zařízeními (dále jen „PBZ“), musí splňovat současně také přísné technické podmínky požární ochrany. V prvním díle se budeme věnovat terminologii a technickým požadavkům.

16.7.2012
Ing. Slavomír Entler, autorizovaný inženýr pro požární bezpečnost staveb a techniku prostředí staveb, specializace elektrotechnická zařízení

Na konferenci o projektování EPS dne 22. 3. 2012, pořádané v rámci výstavy Amper 2012 v Brně, jeden ze zpracovatelů normy ohlásil, že se připravuje vydání opravy normy. Proto je žádoucí diskutovat o tom, jak by tato oprava měla vypadat, aby vyřešila nejpalčivější otázky spojené s touto normou. V tomto článku uvádím návrh na 18 důležitých oprav. Druhá část má název Návrh na opravu normy.

9.7.2012
Ing. Slavomír Entler

Vydání nové normy ČSN 34 2710 pro elektrickou požární signalizaci vyvolalo řadu otázek. Zrod normy byl velice obtížný a trval dlouhou dobu 5–6 let. Na zpracování se vystřídala řada odborníků a text normy byl několikrát přepracován. Přesto anebo právě proto norma obsahuje sporná ustanovení, která si zaslouží opravu nebo doplnění.

28.5.2012
Ing. Slavomír Entler

Požární inženýrství dovoluje projektantům požární bezpečnosti získat odpovědi na otázky požární bezpečnosti, které obvyklým postupem požárně bezpečnostního řešení zjistit nelze. Požární inženýrství využívá pro nalezení odpovědí vědecké výpočetní postupy a jde daleko nad rámec norem.

elektrická požární signalizace
11.5.2012
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens se zúčastní 19. ročníku mezinárodního veletrhu zabezpečení a požární ochrany Pragoalarm/Pragosec, který se uskuteční na pražském Výstavišti v Holešovicích ve dnech 5. až 7. června 2012. Siemens na veletrhu představí své aktuální novinky v oblasti požárních a bezpečnostních systémů, jeho expozici naleznete v pravém křídle Průmyslového paláce, na stánku číslo 21.

9.4.2012
Ing. Jana Pexová, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství, Veveří

S rekonstrukcemi stávajících dřevěných trámových stropních konstrukcí se setkáváme poměrně často, zejména při snaze maximálně využívat objekty postavené v 19. a na počátku 20. století v centrech měst. V mnoha případech se tyto stropy dochovaly v dobrém fyzickém stavu, jsou dodnes funkční a vhodný zásah může velmi výrazně prodloužit jejich použitelnost a celkovou živostnost.

2.4.2012
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Příspěvek přináší základní pohled na problematiku větrání obytných budov z hlediska požární bezpečnosti staveb. Ne každý projektant či dodavatel vzduchotechniky bytových a rodinných domů je si vědom důležitosti tohoto aspektu a dodržuje ho v požadované úrovni. Článek seznamuje zájemce s podstatnými náležitostmi, které musí být řešeny a zohledněny.

požární ochrana
30.3.2012
JUDr. Zbyněk Urban

Problematika kabelových rozvodů v souvislosti s požární bezpečností je nově řešena podle ČSN 73 0848 Požární bezpečnost staveb – Kabelové rozvody. Norma doplňuje a upřesňuje požadavky na požární bezpečnost kabelových rozvodů a dodávku elektrické energie, které jsou uvedeny v ČSN 73 0802, ČSN 73 0804 a v normách souvisejících.

26.3.2012
Ing. Stanislav Števo, PhD., Bc. Marek Pažitný, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita

Článek uvádí dva různé systémy elektrické a požární signalizace v inteligentní budově. Porovnává „klasické“ detektory dýmu a moderní nasávací jednotku. Klasická koncepce je cenově, náročností instalace i energeticky výhodnější, devizou nasávacího systému je ale velmi vysoká citlivost a rychlá detekce požáru.

29.8.2011
prof. Ing. Václav Rojík, CSc., Ing. Jiří Karas, CSc., Ing. Milan Peukert, Fakulta stavební ČVUT

V rámci grantového projektu Dřevěné vícepodlažní budovy byla v laboratořích Akademie věd a Tazus v Praze provedena m.j. řada zkoušek styčníků s ocelovými deskami, které potvrdily teoretické předpoklady a výpočty a prokázaly jejich spolehlivost a funkční i ekonomickou výhodnost pro využití v praxi. Zde několik výsledků z experimentálních zkoušek.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.