Zpracování sestavy kmínu je činnost, která zpravidla vyžaduje hluboké znalosti z oboru. Objekty GDL, které obsahují proměnné parametry logicky svázané s objekty, umožňují sestavovat komín v grafickém prostředí.
Tvorba klasické projektové dokumentace a projektování ve 2D s použitím počítače je dnes již běžnou záležitostí. Můžeme však ještě posunout naše nástroje na lepší úroveň a využívat některé další funkce? V následujícím článku se pokusíme popsat nástroj, který poskytuje projektantovi pomocné funkce a není jen náhradou kreslicího prkna.
Výkonný model Panasonic Toughpad 4K UT-MA6, což je výkonnější verze standardního modelu UT-MB5* uvedeného na trh v září 2013, byl navržen jako univerzální nástroj pro konstruktéry a designéry v leteckém průmyslu, oblast technických služeb, ropný a plynárenský průmysl, automobilový a stavební průmysl a pro oblasti CAD projektování.
První česká BIM příručka vysvětluje hlavní pojmy spojené s BIM v návaznosti na zahraniční zkušenosti a materiály. Příručka není detailním návodem na práci metodou BIM, ale poskytuje základní vysvětlení a rámec pro další publikace, které budou řešit konkrétní oblasti metodiky BIM. Příručku lze stáhnout ZDARMA.
Komplexní data o majetku, uložená v nějakém informačním systému (IWSM/CAFM) jistě mohou výsledek i dílčí data nutná pro výpočet PENB použít jako jakýsi ukazatel výkonnosti budovy (tzv. KPI). Naskýtá se otázka, zda nutnosti pořídit PENB v souladu se zákonem stanovenými podmínkami, zároveň nevyužít pro zhotovení pasportu ploch a budov z majetkového portfolia.
Kdo by si myslel, že CADKON za ty tři úspěšné desítky let usnul na vavřínech, ten by se mýlil. AB Studio právě přichází s novou verzí CADKON+ 2013. Za všechny novinky jmenujme nativní podporu 64bitových systémů, kompatibilitu s Windows 8, a zejména integrovaný samostatný CAD software jako nové srdce CADKONu.
Problematika BIM (Building Information Modeling) je v současné době často diskutované téma. Nabízíme dva názory ze zahraničí. Joe Burns, prezident firmy Burns Mechanical ve Filadelfii, je zástupcem kritiků, Profesor Rasso Steinmann z Univerzity aplikovaných věd Mnichov zase říká: "Buďme chytří s BIM."
Má-li dnes být servisní organizace v oblasti vodohospodářství konkurenceschopnou a svým zákazníkům nabízet zajímavé a pružné služby, neobejde se bez geoinformačního systému (GIS) pro navrhování, správu, údržbu a publikování geoprostorových dat. Tým AQUASERV vsadil na řešení firmy CAD Studio postaveném na technologii Autodesk Infrastructure Map Server a AutoCAD Map 3D Enterprise (dříve známé pod názvem Autodesk Topobase).
Při posuzování staveb z hlediska energetické náročnosti je nutné z výkresové dokumentace získat velmi přesná data. Aplikace AutoCAD disponuje příkazy a nástroji, který tento postup zjednodušuje, zpřesňuje a současně výrazně eleminuje chyby. Přesto jsou mezi uživateli poměrně neznámé. Série článků, která vychází z anglických překladů, si klade za cíl seznámit čtenáře s metodikou získání informací na toto aktuální téma.
Společnost GLYNWED s.r.o. zveřejnila na svých stránkách www.glynwed.cz praktické kalkulátory pro výpočet akumulační nádrže na dešťovou vodu a vsakovacích zařízení. Ty mohou pomoci jak projektantům, tak také samotným kupujícím při návrhu a výběru optimální sestavy pro hospodaření s dešťovou vodou. Oba kalkulátory jsou připraveny podle nejnovějších technických norem.
Firma Grundfos je jeden z největších dodavatelů čerpací techniky na světě. Z tohoto důvodu velkou měrou ovlivňuje technologickou a technickou úroveň čerpadel. Pro uspokojení potřeb zákazníků v oblasti TZB vyvinula firma Grundfos nejširší a nejucelenější řadu In-line čerpadel na světě - neregulovaná čerpadla TP a elektronicky regulovaná čerpadla TPE.