Inflace výrazně klesla. Jak je na tom bydlení?
V lednu došlo k výraznému oslabení meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,3 %, což představuje nejnižší hodnotu od března 2021. Hlavními z faktorů tohoto vývoje byly ceny bydlení a potravin. Proč je tedy meziměsíční inflace nejvyšší od loňského ledna?
Hlavní příčinou zpomalení meziroční inflace podle statistiků byly především ceny komodit týkajících se bydlení. V lednu zvláště výrazněji klesly ceny elektřiny, čímž došlo k mírnému zklidnění růstu na 13,3 %, což je výrazný rozdíl oproti předchozímu roku, kdy v prosinci dosáhly růstu až 142,4 %. Růst cen vodného zpomalil z 16,3 % na 10,9 % a stočné je nyní 10,5 % namísto 26,9 %. Meziročně došlo k poklesu cen zemního plynu o 6,5 %, zatímco tuhá paliva zlevnila o 2,9 %. Na druhé straně ceny nájemného z bytu vzrostly o sedm procent a ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu stouply o 5,3 %.
Meziměsíčně je to jinak
Český statistický úřad (ČSÚ) anoncuje, že meziměsíční inflace dosáhla nejvyšší úrovně od ledna minulého roku, kdy činila šest procent. Během roku 2023 se meziměsíční inflace nepohybovala o více než jedno procento nahoru či dolů. V lednu vzrostly spotřebitelské ceny o 1,5 %, zatímco v prosinci zaznamenaly pokles o 0,4 %. Celkově stouply ceny zboží o 1,7 % a ceny služeb o 1,3 %.
V oblasti bydlení v lednu došlo oproti prosinci k nárůstu cen elektřiny o 12,1 %, vodného o 10,9 %, stočného o 13,4 % a zemního plynu o 3,6 %. Zároveň se zvýšily i ceny tepla a teplé vody o 3,2 %, nájemné o 0,9 % a výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 1,5 %.
Zvýšení ceny elektřiny mezi prosincem a lednem bylo hlavně důsledkem změn v regulované složce, která se pravidelně aktualizuje na konci každého roku a zahrnuje platby za distribuci a přenos. Na rozdíl od předchozího roku přibyl navíc i poplatek za obnovitelné zdroje. Oproti tomu, ceny silové elektřiny klesají, proto by v nadcházejícím měsíci nemělo dojít k dalšímu zvýšení cen elektřiny, neboť dodavatelé postupně upravují své ceníky směrem dolů.