logo TZB-info

estav.tvnový videoportál

Reklama

Hannover vypne teplou vodu ve veřejných budovách, chce ušetřit na plynu

Německé město Hannover hodlá na podzim a v zimě vypnout teplou vodu ve veřejných budovách nebo omezit vytápění kanceláří.

Reklama

Opatření představili zástupci radnice ve snaze snížit o 15 procent spotřebu energií. Teplou vodu tak budou muset oželet například návštěvníci městských sportovišť a bazénů, napsala stanice Deutsche Welle. Radnice omezí také noční osvětlení veřejných budov a památek. K obdobnému kroku již přistoupil Berlín.

"Cílem je snížit spotřebu energií o 15 procent," uvedl starosta Hannoveru Belit Onay. Podle něj město, kde žije na půl milionu lidí, tím reaguje na riziko zastavení dodávek plynu z Ruska, na kterých je Německo závislé. "Každá uspořená kilowatthodina chrání naše zásoby plynu," dodal starosta.

Opatření budou platit od října do konce března v hlavní topné sezóně. Ve veřejných budovách radnice vypne teplou vodu. To znamená, že návštěvníci sportovišť a bazénu se v tomto období neosprchují teplou vodu, která bude chybět i na toaletách městských úřadů. Kanceláře radničních organizací budou vytápěny na maximálně 20 stupňů, technické prostory ale pouze na deset či 15 stupňů. S teplotou 15 stupňů budou muset počítat také návštěvníci krytých sportovišť. Ve školách se omezí vytápění během prázdnin, zatímco v muzeích a galeriích chce radnice snížit vytápění na minimální možnou teplotu, aby nehrozilo poškození uměleckých děl.

Hannoverská radnice také hodlá vypnout noční osvícení veřejných budov a památek, zastavit chod veřejných kašen a instruovat své zaměstnance, aby se chovali maximálně šetrně.

"Hlavní prioritou je udržet v chodu školy a jesle," uvedl starosta Onay. Podle zástupců města je situace znepokojivá. "Plynu je nedostatek, ale stále stačí na pokrytí poptávky," uvedl radní pro finance Axel von der Ohe. Opatření označil za prevenci.

Šetřit na energiích se chystají i další německá města. Berlínský senát ve středu schválil vypnutí osvětlení zhruba 200 památek v hlavním městě. Bavorský Augšpurk sníží vytápění městských bazénů a veřejných budov.

Snížení spotřeby plynu o 15 procent doporučila Evropská komise členským státům v reakci na riziko zastavení dodávek plynu z Ruska. Mezi doporučovanými opatření je právě i omezení vytápění veřejných prostor.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.