logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Cheb – výměna rozvodů v přechodných technických kanálech

Na některých místech se technické kanály osvědčily jako ideální řešení pro vedení podzemních potrubí. Když je potrubí hluboko pod zemí, se vyplatí zachovat kanály a realizovat výměnu přímo v nich.

V minulosti jsme se podíleli na přípravě několika projektů, kde se využívaly stávající betonové kanály, bez nutnosti otevření výkopu v celé délce. Minulý rok nás oslovil projektant, který má dlouholeté zkušenosti s návrhem a realizací výměn rozvodů ve stávajících technických kanálech. Přiznáváme, že mnohé z jeho přesných otázek, vyplývající z jeho zkušeností s výměnami s použitím dodatečně izolovaných ocelových nebo PPR tyčí, nás nejdříve zaskočily. V rámci realizovaného projektu jsme v létě realizovali výměnu téměř 400 m potrubí v dimenzi d63 a d110. Důsledná příprava, provedená projektantem, se vyplatila a obě z kotelny vycházející větve se podařilo vtáhnout během jednoho dne bez nutnosti použití „rezervní“ spojky. Takové řešení dokáže výrazně zrychlit výměnu a minimalizovat dobu odstávky. Zajímavý byl hlavně rozsah výkopů, kde byly nachystány montážní otvory ve vstupech do šachet, a kromě nich jen jeden otvor, v délce přibližně 3 metry.

Předpokládaný postup prací byl navržen tak, že se vybourá stávající šachta, a tak vznikne montážní otvor MO5. Následně po dokončení prací se šachta opět uvede do původního stavu. Montážní otvory MO3 a MO4 se dokonce ani nepoužily. Potrubí pro oba úseky bylo nataženo do technického kanálu z otevřeného prostranství na úseku 3–4. Projektant původně předpokládal, že se potrubí d63/DA126 rozdělí na dvě části při lomu L6, následně se spojí lisovací spojkou a doizoluje se. Podle teoretických propočtů se sice dalo předpokládat, že by se mohlo podařit položit potrubí vcelku, ale pro jistotu se počítalo se spojkou. Realita překonala očekávání a skutečně se podařilo potrubí natáhnout v jednom kuse. Jak je vidět i na přiloženém schematickém výkrese, jedná se o tři po sobě následující 90° lomy, které se podařilo překonat ohybem potrubí. Celému procesu pomohla i příprava na místě, kde se lomové body „zaoblily“ osazením odříznutých kanalizačních trubek, díky čemuž se výrazně snížilo tření, jakož i možné potenciální poškození potrubí při vtahování. U větve směrem k divadlu s dimenzí d110/DA182 byla manipulace o něco složitější, i tak se ji ale podařilo realizovat bez větších problémů. Je třeba brát v úvahu opravdu poměrně stísněný montážní otvor, přes který se potrubí vsouvalo do technického kanálu. Jak po realizaci konstatoval projektant Ing. Rudolf Netík: „Nebylo to jednoduché, ale podařilo se to provést, aniž by bylo nutné rozdělit potrubí na dvě části.“ A k tomu ještě dodal: „V technickém kanálu jsem byl i osobně a pomáhal potrubí nasouvat. S pár lidmi se to dalo zvládnout.“


NRG flex, s.r.o.
logo NRG flex, s.r.o.

NRG flex s.r.o. patří mezi největší prodejce předizolovaných potrubních systémů v České republice a na Slovensku. Od roku 2010 přináší společnost NRG flex na trh inovativní řešení v rámci přenosu tepla - ne nadarmo se řídí heslem „Energie proudí přes ...

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.