logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Velkých bateriových úložišť může v ČR do 2019 začít vznikat k 20


© Fotolia.com

V rozhovoru s ČTK to řekl výkonný ředitel asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ a předseda dozorčí rady Solární asociace Jan Fousek.

Reklama

Jedny z prvních baterií pro nadbytečnou energii s kapacitou jedné megawatthodiny (MWh) v ČR aktuálně staví společnost E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku a firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku. Náklady na vybudování v obou případech činí zhruba 20 milionů korun.

Už v nejbližších měsících se podle Fouska začne stavět čtyři až pět podobných projektů. "Nechci zveřejňovat jména, ale máme informace, že do konce letošního roku se začne stavět mimo jiné i 2,5 megawatthodinová baterka," uvedl.

Řadu z nových baterií podle něj navíc plánují postavit průmyslové podniky a teplárny, což označil za velmi pozitivní. "Baterie jako aktivní součást elektrizační soustavy by dávaly ohromný smysl. V naší asociaci se budeme snažit udělat maximum pro to, aby byl v tomto smyslu změněn energetický zákon," sdělil.

Asociace prosazuje, aby velké bateriové systémy měly v energetické legislativě podobné postavení jako mají v současnost přečerpávací vodní elektrárny a mohly být využívány jako regulační zdroj, tak jak tomu už je v některých západních zemích. "Pokud dnes baterie zapojíme do distribuční sítě, musíme platit takzvanou regulovanou složku ceny elektřiny," podotkl.

Růst podle něj zaznamenávají také menší ´domácí´ baterie, které jsou součástí malých solárních instalací na střechách rodinných domů. "Minulý rok bylo celkem instalováno na střechy 500 fotovoltaik, pouze minimum s baterií. Dle odhadů účastníků trhu se letos můžeme dostat i na 2000 instalací, z toho až 30 nebo 40 procent může být instalováno s baterií," zmínil.

U dalších typů baterií například pro mobilní telefony nebo notebooky Fousek překotný vývoj nepředpokládá. Technologicky se podle něj nelze při současných znalostech už příliš vymyslet nedá.

"Neočekáváme, že někdo teď přijde s převratným vynálezem a řekne: Vymyslel jsem něco, co nahradí lithium a od teď za dva nebo tři roky budou mít stejné baterky pětinásobně větší obsah," uvedl. Očekává ale, že stále větší poptávka po bateriích v nejrůznější formě sníží jejich cenu, podobně jako tomu bylo například u komponent pro fotovoltaiku. "Budou mě za to možná někteří lidé nesnášet, ale spoléhám v tomto případě částečně na roli Číny," dodal.

Asociace AKU-BAT CZ byla založena v letošním roce. Členy jsou nadnárodní energetické firmy, mezinárodní i tuzemští výrobci baterií, nejvýznamnější hráči na poli obnovitelných zdrojů energie, průmyslové podniky, energetické poradenské společnosti, právní firmy a výzkumné instituce. Za jejím vznikem stojí české společnosti Solar Global, DECCI a Solartec, které podnikají v oblasti obnovitelných zdrojů a fotovoltaické energie, a výrobci bateriových systémů Siemens a Alfen. Mezi členy patří například innogy nebo konzultační společnost ENACO.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.