Změny klimatu ovlivní projektování staveb
Počasí v Česku láme v posledních dnech teplotní rekordy a vypadá to, že si na tropické teploty budeme muset zvyknout.
Klimatologové se shodují, že následkem globálního oteplování mohou v budoucnu rozdíly v teplotních průměrech mezi létem a zimou přesáhnout i 20 stupňů Celsia.
Nepříznivé dopady globálních změn klimatu v těchto letních měsících pociťují hlavně obyvatelé měst. Betonové plochy kumulují teplo, budovy i místnosti se přehřívají. To může mít negativní důsledky nejen pro naše zdraví, ale i na zvýšení nákladů spojených s klimatizováním místností. Snižování teploty vzduchu je totiž mnohem náročnější a dražší než jeho ohřev.
Vzhledem ke změně klimatických podmínek je tedy i v našich zeměpisných šířkách čím dál více aktuální otázka správného architektonického řešení pro regulaci teploty v interiérech. Už při samotném návrhu a realizaci budov je třeba brát budoucí klimatické změny v potaz a volit takové materiály a technologie, které jejich vlivy eliminují.
„Opomeneme-li tento faktor při projektování stavby, je potom často nutné dodatečně hledat kompromisy, které bývají spojené s finančně náročnými investicemi např. do klimatizačních systémů,“ upozorňuje Michal Hronský ze společnosti Guardian, která je jedním z předních výrobců plaveného skla.
Vezmeme-li v potaz řešení, která jsou energeticky pasivní, nabízí se nám několik možností. V projektové fázi se navrhne silnější izolace, která však rozšíří stěny budovy, čímž dojde ke zmenšení vnitřního prostoru k pronájmu. Další variantou je zmenšení plochy otvorových výplní, což s sebou přináší vyšší náklady na spotřebu elektřiny za osvětlení a přicházíme tím také o přirozené denní světlo, které má prokazatelný pozitivní vliv na naše psychické zdraví.
Projektanti budov však stále více důvěřují kvalitnímu zasklení. Trh nabízí účinné a prověřené produkty, které zajistí komfortní klima pro práci, odpočinek i bydlení. Skla společnosti Guardian z řady SunGuard nebo ClimaGuard pomáhají účinně redukovat přehřívání místnosti a také výrazně snižovat celkovou energetickou spotřebu budovy. "Nejmodernější a nejvýkonnější skla nabízejí řadu možností, jak zajistit komfort v budovách při zohlednění jejich hospodárného provozu. Např. lze navrhnout zasklení, které i při extrémně silném slunečním záření dovnitř budovy propustí jen 18 % tepla a 29 % světla. Tyto vlastnosti má sklo díky úpravě povrchu povlakem s dvojitou vrstvou stříbra, která účinně odrazí tepelnou složku slunečního záření, přičemž umožní propustit co nejvíce denního světla," vysvětluje Michal Hronský.
Díky speciálním termoizolačním vlastnostem jsou skla Guardian profesionálním řešením inteligentní tepelné ochrany budov, která navíc nabízí moderní a atraktivní designové provedení.