Ceny tepla pro domácnosti porostou v příštím roce minimálně
Ceny tepla pro domácnosti budou v příštím roce stagnovat, nebo se mírně zvýší. Do tří procent porostou u tepláren využívajících hnědé uhlí.
Stagnovat budou u domácností napojených na zásobování teplem se zdroji na zemní plyn, černé uhlí nebo biomasu. Vyplývá to z průzkumu, který u svých členů a ostatních výrobců tepla provedlo Teplárenského sdružení České republiky.
"Pro polovinu domácností mám dobrou zprávu: Teplo jim pro příští rok nezdraží buď vůbec, nebo bude růst ceny naprosto minimální. V případě tepláren využívajících hnědé uhlí dojde ve většině případů k navýšení do tří procent," uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.
Doplnil, že na rozdíl od minulých dvou let nečeká zvýšení sazby daně z přidané hodnoty na teplo. Pokud politici splní předvolební sliby, mohla by i klesnout, dodal Topolánek. V letech 2007 až 2013 postupně stoupala sazba DPH na tepelnou energii z pěti až na 15 procent. V roce 2007 zaplatila průměrná domácnost na DPH za teplo 591 Kč za rok, v roce 2013 to bude 2293 Kč, což je téměř čtyřikrát více.
Teplo vyrobené z hnědého uhlí nadále zůstane podle sdružení levnější než z většiny jiných paliv. Teplárny využívající hnědé uhlí mají totiž zpravidla rozsáhlejší rozvody tepelné energie, vyšší podíl fixních nákladů a jsou více zasaženy poklesem dodávky tepla, způsobeným úsporami na straně odběratelů.
U domácností napojených na soustavy zásobování teplem v bytových domech se podíl nákladů na vytápění v nákladech na bydlení dlouhodobě snižuje. Cena tepla postupně roste, nárůst je ale eliminován úsporami tepla v domácnostech. V roce 1993 průměrná domácnost spotřebovala kolem 60 GJ tepla, v roce 2003 spotřeba poklesla na 45 GJ za rok a nyní je to kolem 30 GJ tepelné energie.
Do průzkumu se zapojili dodavatelé zásobující 1,22 milionu bytů ve 136 městech a obcích, což představuje 80 procent celkového počtu vytápěných bytů.