Topím dřevem - jsem nepřítel lesa?
Topení dřevem z dobře obhospodařovaných lesů neškodí životnímu prostředí, a už vůbec ne lesu samotnému. Proč má mnoho Čechů strach ze dřeva?
Jak v minulosti, tak v současné době roste v ČR velmi málo přirozených lesů. Většinou se jedná o lesy vysazené člověkem. Proto je třeba o něj pečovat podobně jako o pole či hospodářská zvířata, protože naše lesy bez pomoci člověka nepřežijí.
Častým a nejfatálnějším omylem je domnívat se, že těžba dřeva probíhá na úkor lesa, že mu škodí. Přitom hlavním důvodem těžby dřeva je péče o samotný les, o jeho zdraví a stabilitu. K tomu účelu je prováděna těžba výchovná a obnovní, která se zaměřuje na vznik či obnovu odolnějších a druhově rozmanitějších lesů. Veškerá těžba dřeva je přísně regulována legislativními předpisy.
Základním pravidlem je zasadit více než se vytěží - a to se v České republice již desítky let daří. Zásoba dřeva v ČR je natolik dostatečná, že se vyplatí vyvážet do zahraničí. Bilance zahraničního obchodu je výrazně kladná, například jen vývoz dřeva smrkového a jedlového do Německa dosáhl v roce 2012 hodnoty 150,7 milionu Kč.
Vyplatí se tedy kupovat dřevo pouze z certifikovaných lesů - často pomůžete nejen životnímu prostředí, ale i Vaší peněžence. Prodejci takového dřeva se totiž zajímají nejen o ekologičnost, ale i o kvalitu dřeva.
Pokračování článku Topím dřevem - jsem nepřítel lesa?