logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Topná sezona 2012-2013 končí, byla jen mírně nadprůměrná

Topná sezona už na řadě míst ČR skončila nebo pomalu končí. Zima sice byla delší, ale lidé zřejmě nezaplatí za topení o mnoho více než minule.

Reklama

Provozovatelé tepláren hodnotí sezonu vesměs jako průměrnou či mírně nadprůměrnou. Podle vyhlášky končí topná sezona 31. května, ale vytápění je možné přerušit či omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů a nečeká se již ochlazení.

Například Teplárny Brno ukončily dodávky tepla do domácností a firem kvůli vysokým teplotám v posledních dnech právě dnes, což je nejdříve za poslední tři roky. Letošní sezona tak bude podle teplárny průměrná. Na Vysočině už sezona také skončila nebo skončí v příštích dnech. Podle dodavatelů tepla lidé asi zaplatí o něco více, ale nárůst prý nebude velký.

V Olomouckém kraji se už netopí třeba v Prostějově, naopak firma Sateza, která zásobuje teplem Šumpersko, ještě nekončí. Podle Domovní správy Prostějov bude spotřeba ve srovnání s minulou sezonou vyšší, ale přesné údaje distributor zatím nemá. Sateza uvedla, že od října 2012 do letošního března vzrostl meziročně prodej tepla jen o procento. Také teplárenské firmy z Moravskoslezského kraje hlásí, že navzdory delší zimě bude spotřeba vyšší jen o několik procent.

Jako průměrnou hodnotí nynější topnou sezonu i teplárny z jižních a západních Čech, kde se zatím ještě topí. Druhá polovina zimy sice byla z pohledu dodávek tepla nadprůměrná, což ale vyrovnaly mírnější teploty v první polovině. Spotřeba tak bude zřejmě srovnatelná s minulou sezonou. Třeba podle Plzeňské teplárenské byla poslední zima sice nejdelší za skoro 20 let, ovšem prodej tepla byl stejný jako o rok dříve. Naproti tomu strakonická teplárna uvedla, že sezona bude kratší než některé v posledních letech. Když potrvá do konce dubna, bude 224 dní dlouhá, kdežto v zimě 2009/2010 trvala 270 dní.

Topí se ještě hlavně na severu České republiky. Topná sezona zatím pokračuje třeba v Ústeckém kraji, ačkoli místy omezují teplárny vytápění jen na chladnější dny a ranní a večerní hodiny. V Libereckém kraji, který je z velké části podhorským regionem, se topit většinou přestává až ve druhé polovině května. Přesto dodavatelé tepla míní, že spotřeba bude většinou srovnatelná s minulou sezonou.

Například firma Tepelné hospodářství Hradec Králové odhaduje meziroční zvýšení dodávek za leden až březen asi na pět procent. Také středočeské teplárny odhadují, že nárůst činil jen několik procent. Zvýšení je ale podle dodavatelů tepla méně výrazné i díky tomu, že lidé hodně investují do zateplení svých domovů.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.