Sídliště Františkov v Liberci vytápí nová plynová kotelna
Sídliště Františkov v Liberci vytápí nová plynová kotelna. Dosud bylo 1200 tamních domácností, několik škol i domov seniorů napojeno na libereckou teplárnu.
V rámci projektu za více než 88 milionů korun nechala Teplárna Liberec postavit nejen novou plynovou kotelnu v bývalé výměníkové stanici Diamo, ale vyměnila i parovody, které nahradilo moderní teplovodní potrubí. Zkrácením rozvodů a jejich výměnou se téměř o třetinu snížily tepelné ztráty, řekl dnes ČTK mluvčí teplárny Lukáš Jankovský.
Výstavba nového zdroje na Františkově je součástí půlmiliardového projektu modernizace systému centrálního vytápění ve stotisícovém Liberci. Na kotelnu na Františkově se podařilo získat 27 milionů korun z evropských fondů. Stavba začala letos na jaře a hlavní stavební práce už jsou hotové. Teplo vyrábějí plynové kotle, které v příštím roce ještě doplní kogenerační jednotka. "Po jejím uvedení do ostrého provozu bude Františkov vytápět převážně teplo, které vznikne při výrobě elektřiny v kogenerační jednotce," řekl místopředseda představenstva Tomáš Balcar.
Modernizace sytému centrálního vytápění v Liberci počítá s jeho decentralizací a vybudováním tří nových zdrojů s kogeneračními jednotkami na výrobu tepla a elektřiny. Moderní technologie s akumulací tepla a plynovými kotli budou s ohledem na efektivitu umístěny co nejblíže oblastem spotřeby. Mimo Františkova budou nové zdroje vybudovány také ve Vratislavicích a pro oblast Pavlovice - Ruprechtice. Centrum města bude teplem zásobovat spalovna.
Na centrálních dodávkách tepla je v Liberci závislých více než 18.600 domácností, přes 150 průmyslových a obchodních podniků, ale i školy a další městské objekty. Teplárna představila nákladný projekt modernizace systému loni na podzim, liberecký magistrát ho schválil. "Podmínkou je ale snížení ztrát v rozvodech a cen tepla," řekl už dříve ČTK vedoucí pracovní skupiny Teplo pro Liberec Petr Černý. Teplo v Liberci patří k nejdražším v zemi, letos obyvatelé platí v průměru 752 korun za gigajoule. "Po dokončení celého projektu, tedy zhruba do tří let, by se měla cena tepla ve městě snížit o 32 korun za gigajoule," dodal Černý.