logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Poptávka po uhlí se zvýší, pak bude vytrvale slábnout

Poptávka po uhlí se bude v krátkodobém výhledu zvyšovat, v dlouhodobém výhledu bude mít ale sestupnou tendenci. Myslí si to analytici společnosti Axa Investment Managers.

Reklama

Hlavním důvodem podle nich bude nižší kvalita suroviny a důraz na využití zdrojů šetrnějších k životnímu prostředí. Uhlí je klíčovou surovinou k výrobě elektrické energie v řadě důležitých zemí, které patří do skupiny mladých tržních ekonomik. Patří tam především Čína, která také poptávku po uhlí v nejbližší době potáhne.

Podobný výhled zveřejnila i Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ta v nové zprávě s názvem World Energy Outlook uvedla, že uhlí bude hlavním zdrojem k výrobě elektřiny ještě 20 let, jeho podíl na celkových zdrojích ale bude klesat a v roce 2035 bude pod 25 %. Postupně bude narůstat poptávka po zemním plynu a obnovitelných zdrojích.

kalkulátor kalkulačka tzb-info tzbinfo porovnávač porovnání nákladů ceny energie elektřina plyn
Nezávislé porovnání cen elektřiny a plynu

Poptávka po uhlí ve světě se bude do roku 2035 zvyšovat tempem 0,8 % ročně. Po roce 2020 ale tempo růstu prudce zpomalí, protože už se začnou projevovat dopady nedávno přijatých opatření, která mají snížit jeho využití," uvedla IEA.
Agentura se také domnívá, že poptávka po uhlí v Číně se dostane na vrchol kolem roku 2020. Do té doby přitom bude tvořit polovinu celosvětové poptávku po uhlí. Po roce 2020 zůstane bez výraznějších změn až do roku 2035.

"Do roku 2025 Indie předstihne Spojené státy a stane se druhým největším spotřebitelem uhlí na světě. Naproti tomu skoro všechny velké oblasti v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zaznamenají pokles spotřeby uhlí. Zvlášť zřetelné to bude v Evropě, kde poptávka v roce 2035 bude na 60 % úrovně roku 2010," uvádí mimo jiné zpráva, kterou zveřejnila organizace IEA.

Uhlí je podle analytiků Axy jasným vítězem minulých deseti let, kdy se jeho cena vytrvale zvyšovala ruku v ruce s růstem nabídky i poptávky. Příznivé období ale patrně nebude trvat dlouho. "Uhlí má v krátkodobém výhledu zářnou budoucnost, podle našeho názoru to ale nepotrvá dlouho," domnívají se analytici.

Zpráva poukazuje na to, že v rozvojových zemích má uhlí při výrobě elektřiny naprosto dominantní postavení. Tyto oblasti se často potýkají s nedostatkem elektrické energie, prioritu má proto výroba v dostatečném objemu. Ve srovnání s šetrnějšími výrobními postupy je uhlí tou levnější variantou.

"Z hlediska zajištění zdrojů energie pořád vítězí uhelné elektrárny, a to díky široké dostupnosti tohoto primárního zdroje," uvedli analytici Axa Investment Managers, což je součást životní pojišťovny Axa. Ředitel Světového sdružení pro uhlí Milton Catelin poznamenal, že hospodářský růst a situace na trhu s uhlím jdou ruku v ruce.

"Nikdo není schopen rozdělit růst HDP a růst poptávky po energiích, zvláště pak po uhlí," řekl Catelin agentuře Reuters. Analytici Axy ale dodávají, že ekonomické přednosti uhlí proti ostatním formám energie jako je zemní plyn se mohou plně projevit pouze tam, kde se příliš nehledí na ochranu životního prostředí. Snaha více chránit životní prostředí se totiž začíná čím dál víc projevovat i v mladých tržních ekonomikách.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.