logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vláda vzala na vědomí aktualizaci Státní energetické koncepce a schválila Národní akční plán ČR pro obnovitelné zdroje

Koncepce vyznačuje směr české energetiky v příštích 20 až 30 letech a počítá se zvýšením podílu elektřiny z jádra a s výrazným omezením podpory obnovitelných zdrojů energie.

Reklama

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS) aktualizovaná Státní energetická koncepce (SEK) stojí na racionálních fyzikálních principech a zachovává v energetickém průmyslu konzervativní směr. Ten podle ministra umožní ceny elektrické energie i jiných energií v Česku udržet na přijatelné úrovni nejen pro průmysl, ale i pro rodiny a občany. Toto tvrzení je ovšem v rozporu s návrhem na zavedení tzv. kompenzačního mechanismu pro nové jaderné bloky, který v konečném důsledku může koncovým odběratelům zvýšit cenu elektřiny podobně jako podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, kombinované výroby elektřiny a tepla a z druhotných zdrojů (OZE, KVET a DZ).

Zároveň koncepce předpokládá, že přinejmenším 80 procent elektrické energie v Česku bude pocházet z domácích zdrojů, což umožní zachovat energetickou bezpečnost. Aktualizovaná SEK totiž na rozdíl od předchozí verze považuje jaderné palivo za domácí zdroj, přestože se v České republice nevyrábí.

kalkulátor kalkulačka tzb-info tzbinfo porovnávač porovnání nákladů ceny energie elektřina plyn
Nezávislé porovnání cen elektřiny a plynu

Koncepce počítá s posílením jaderné energetiky v Česku, především s rozšířením Jaderné elektrárny Temelín a se stavbou pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Jaderné elektrárny by se měly podílet na výrobě elektřiny z 55 procent.

Stát naopak počítá s utlumováním provozu uhelných elektráren, jejich podíl na výrobě elektřiny by se měl snížit ze současných 60 na 20 procent. "Uhelná energetika se bude orientovat především na efektivní oblast teplárenství," řekl Nečas. Podle Kuby bude pro spalování uhlí stanovena minimální účinnost zařízení, které tuto surovinu využívají. Ministr průmyslu také očekává, že se do výroby tepla zapojí i spalování tuhého odpadu.

Vláda rovněž schválila aktualizaci Národního akčního plánu ČR pro energii z obnovitelných zdrojů (NREAP). Dokument vytvořený ministerstvem průmyslu a obchodu nastavuje postupné cíle tak, aby Česká republika do roku 2020 dosáhla třináctiprocentního podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie, jak naši zástupci vyjednali v rámci evropského cíle 20 %.

"Velmi výrazně omezuje podporu obnovitelných zdrojů od roku 2014, protože ta velmi zatěžuje český průmysl," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Jediným zdrojem hodným podpory jsou podle něj bioplynové stanice napojené na zemědělskou výrobu. Oproti dřívějším vyjádřením ERÚ vypadla fotovoltaika na budovách.

Plán předpokládá, že obnovitelné zdroje se budou v roce 2020 podílet na hrubé spotřebě energie ze 14 procent, což je zvýšení oproti předchozí verzi o 0,5 %. Zároveň stanovuje, že po dosažení 13 procent požadovaných EU nebude v dalším období uplatňována provozní podpora pro žádný obnovitelný zdroj (což je naopak snížení o 0,5 %). Například v Německu je zrušení podpory plánováno pouze u fotovoltaiky, pro niž je v německém NREAP stanoven cíl 52 GWp (přes 630 Wp na osobu, tj. 4krát více, než v českém). Jedná se o první aktualizaci NREAP, další by měla následovat opět za dva roky. Bude tak možné stanovený cíl pro podíl energie z obnovitelných zdrojů upravit. Cíl ani po úpravách ale nesmí klesnout pod dojednaných 13 procent.

Ekologické organizace s energetickou koncepcí nesouhlasí. Podle nich dokument prosazuje jadernou energetiku na úkor obnovitelných zdrojů. Ekologické Hnutí Duha přitom argumentuje průzkumem, který si nechalo zpracovat. Podle něj česká veřejnost pokládá podporu obnovitelných zdrojů a úspory energie za perspektivnější strategii než stavbu nových jaderných elektráren či intenzivnější těžbu uhlí. NREAP správně předpokládá, že některé OZE se budou rozvíjet i bez podpory. Jmenovitě fotovoltaika již dosáhla parity s cenou elektřiny pro domácnosti a očekává se, že ještě před rokem 2020 dosáhne parity s cenou silové elektřiny. Nové jaderné zdroje však nelze vybudovat bez podpory státu.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.