logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Při zachování DPH teplo příští rok zdraží o dvě až sedm procent

Teplo v příštím roce opět zdraží. Pokud bude zachována současná 14% dolní sazba DPH, ceny vzrostou o 2 až 7 %, uvedl včera na tiskové konferenci předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

Reklama

Zvýšení spodní sazby DPH na 15 nebo 17,5 procenta by ale podle něj růst cen ještě urychlilo. Zdražení tepla ale bude méně výrazné než letos, kdy ceny rostly o deset procent.

Nejvýraznější růst cen se očekává u uhelných tepláren, do jejichž nákladů se promítne očekávané zvýšení cen uhlí. Naopak teplárny využívající zemní plyn by měly ceny zvyšovat jen mírně, některé dokonce díky zavedení společné výroby tepla a elektřiny mohou zlevnit. Jen mírné zvýšení cen se očekává také u tepláren spalujících biomasu, které získají podporu od státu.

kalkulátor kalkulačka tzb-info tzbinfo porovnávač porovnání nákladů ceny energie elektřina plyn
Nezávislé porovnání cen elektřiny a plynu

Důvody pro zdražení jsou podle Topolánka ve velké míře dány vnějšími faktory. Především to jsou zásahy státu, případně vliv evropských směrnic. K růstu cen tak přispěly masivní investice tepláren kvůli splnění zpřísněných emisních limitů, zvýšení poplatků za znečištění ovzduší nebo povinné nákupy emisních povolenek. Za ně teplárny v příštím roce odvedou do státního rozpočtu přibližně 700 milionů korun.

U uhelných tepláren se do cen promítá i očekávané zdražení uhlí. Topolánek ale podotkl, že zatím není zcela jasné, jak razantní nárůst cen suroviny bude. "Je tu velká nejistota, jestli to bude o nula až sto procent," řekl. "Stát by měl vytvořit nejenom proklamativně, ale fakticky podmínky pro udržení přijatelné ceny uhlí," zdůraznil.

Teplárny se dlouho přou o ceny uhlí s těžaři a snaží se vyjednat dlouhodobé smlouvy na dodávky této suroviny. Těžební společnosti ale chtějí razantní zvýšení cen.

Topolánek dále řekl, že stát by měl přestat zatěžovat výrobu tepla dalšími požadavky. Zároveň by měl podporovat úspory energie v celém distribučním řetězci, nejen při zateplování domů. "Aby se cena tepla stabilizovala, musel by stát podporovat úspory energie už v samotné výrobě a distribuci tepla, ne jen v konečné spotřebě jako dosud," uvedl.

Zástupci Teplárenského sdružení včera na tiskové konferenci rovněž uvedli, že se snaží najít způsob, jak růst cen tepla zpomalit. Jako možnost mimo jiné uváděli přestavbu parovodů na horkovodní rozvody, které snižují energetické ztráty. Zároveň se snaží zavádět kogenerační výrobu tepla a elektřiny, což vede k účinnějšímu využití paliva.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.