Přerov se připravuje na stavbu protipovodňových zdí na nábřeží
Přerovany žijící na nábřeží Edvarda Beneše by měly v budoucnu ochránit před velkou vodou nové opěrné zdi. Ty by měly vyrůst na úseku v délce 300 metrů lemujícím řeku Bečvu.
Město již učinilo pro přípravy první krok a pustilo se do projektové dokumentace. Stavba zdí je součástí protipovodňových opatření na Bečvě, které chystá Povodí Moravy.
"Známe už vítěze dodavatele projektové dokumentace, která bude zahrnovat i geologický průzkum. Potřebujeme totiž zjistit, jak to vypadá s podzemními vodami a jaký bude mít stavba vliv na okolní domy," řekl na dotaz ČTK náměstek přerovského primátora Michal Zácha. Podotkl, že za projektovou dokumentaci město zaplatí téměř 400.000 korun. Hotova by měla být v lednu.
Podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové je stavba zídek v Přerově prvním krokem v protipovodňové ochraně Pobečví. "V těchto dnech se zpracovává projekt, který musí projít územním a stavebním řízením. Teprve pak bude Povodí Moravy stavbu zídek realizovat," řekla dnes ČTK Tomíčková. Podle rozsáhlého projektu ochrany Pobečví by se mělo na území města postavit celkem 13 staveb. Kromě zdí je to například vybudování záchytného profilu plavenin nad Přerovem.
Nábřeží podle zástupců města patří kvůli povodním k nejrizikovějším místům v centru, vylití řeky Bečvy z koryta zde hrozí poměrně často. Obyvatele okolních domů na nábřeží při povodních většinou chrání provizorní ochranné hráze vybudované pomocí vaků s pískem. Tato ochrana však není dostatečná. Přes nové zdi by se již voda dostat neměla. Opěrná zeď by měla vyrůst v úseku mezi mostem Míru a mostem Legií v délce zhruba 300 metrů. Vysoká má být 1,2 až 1,3 metru, měla by mít také prostupy, které se v případě zvednutí hladiny Bečvy zahradí mobilními zátarasy.
Nábřeží patří mezi rekreační zóny ve středu Přerova, v zimě zde například sáňkují děti a obyvatelé sem vyrážejí na procházky. Odborníci proto budou zároveň hledat pro stavbu vhodnou formu a již dříve plánovalo, že podobu zdí bude konzultovat s městskou architektkou.
Povodí Moravy chce komplexní protipovodňovou ochranou Pobečví, jejíž součástí je například zvýšení kapacity koryt a jezů a stavba hrází a zídek, ochránit před velkou vodou 110.000 lidí žijících ve městech a obcích podél řeky Bečvy. První etapa investice, která potrvá do roku 2015, si vyžádá zhruba dvě miliardy korun. Projekt počítá s 24 protipovodňovými opatřeními na 40 kilometrech toku Bečvy od jejího soutoku s řekou Moravou po lokalitu plánovaného poldru Teplice.