logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Větrání bytových domů
Archiv článků od 21.5.2007 do 18.1.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.1.2010
Lucie Šancová, Ekowatt, Jiří Beranovský, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Petr Vogel, Ing. Jan Antonín, František Macholda

Při výměně starých oken za okna nová těsná je třeba zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu. Cílem článku je najít účinný systém větrání aplikovatelný v panelových domech, který zajistí zdravé a příjemné vnitřní prostředí a zároveň bude energeticky co nejméně náročný.

4.1.2010
Ing. Zuzana Mathauserová

Autorka upozorňuje na zhoršenou kvalitu vnitřního prostředí v bytech, kde byla vyměněna původní okna za současná okna těsná, která sice zlepšují energetickou bilanci bytu, ale zároveň velmi omezují možnosti větrání. V bytech se hromadí neodvětraná vlhkost, vedoucí k růstu plísní, v případě plynových spotřebičů pak spaliny, což jsou toxické látky vedoucí ke zhoršení zdravotního stavu uživatele bytu, otravám až úmrtí.

7.12.2009
Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Olga Rubinová, Ph.D.

Nabídka malých ventilátorů pro koupelny je dnes velmi široká. Různé konstrukční řešení, vzduchový výkon, krytí, spotřeba energie, hlučnost nebo vzhled malých ventilátorů umožňují každému vybrat si vhodný výrobek pro svůj prostor.

5.10.2009
Ing. Ondřej Šikula, Ing. Olga Rubinová, Ph.D.

Solární kolektory mohou zajistit částečné pokrytí potřeby tepla pro vytápění budov. Vzduchové kolektory používající jako teplonosnou látku vzduch patří k technicky nejjednodušším systémům solárního vytápění. Takový systém může být přímo zakomponován do budovy např. jako solární střecha.

7.9.2009
Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Ing. Aleš Rubina, Ph.D.

Dnešní energetické systémy a celkové řešení budov způsobuje, že potřeba tepla na vytápění zdaleka nepředstavuje dominantní člen v energetické bilanci budovy. Tepelně technický standard obálky budovy se trvale zvyšuje a nyní se soustředí pozornost na systémy větrání a klimatizace, osvětlení a přípravy teplé vody.

1.9.2009
Nativa spol. s r.o.

Hlavním úkolem kuchyňské digestoře je odtah vodní par a pachů vznikajících při přípravě jídel. Nejrozšířenější řešení je instalace kuchyňské digestoře, buď cirkulační, nebo se samostatným odtahem vně budovy a větrací jednotky.

10.8.2009
Protronix s.r.o.

Pokud pracujete nebo studujete, strávíte ve škole resp. na pracovišti běžně téměř polovinu svého aktivního času. To je jeden z hlavních důvodů, proč by na dobrou kvalitu okolního vzduchu měl být kladen velký důraz. Nejčastěji jsou využívány ventilační systémy, které přivádějí do prostoru venkovní vzduch a zajišťují odtah vnitřního vydýchaného vzduchu s vysokou vlhkostí, zápachy a výpary apod.

5.8.2009
POLMAR EU s.r.o.

Zateplením fasády, výměnou oken, střešní nástavbou dosáhneme nejenom vytoužených úspor, ale i kvalitativní změny vnitřního mikroklimatu, často bohužel k horšímu. Pomoc přináší kvalitní větrání bytového prostoru.

18.6.2009
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina, Ing. Pavel Dufek

V poslední době je téma rekuperace vzduchu stále aktuálnější. Je to dáno hlavně zvyšujícími se náklady na energie. Je tedy třeba hledat veškeré možnosti jak snížit energetickou potřebu objektu.

29.9.2008
Doc. Ing. Karel Papež, CSc., Ing. Vladimír Valenta

V příspěvku jsou uvedeny požadavky na větrání místností a na přívod spalovacího vzduchu do místností, ve kterých budou umístěny plynové spotřebiče typu A a B. Tyto požadavky budou konfrontovány s tím, zda je mohou zajistit okna s původními vlastnostmi.

9.6.2008
Ing. Olga Rubinová Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav TZB

Při přímém větrání okny je intenzita i efektivita bezprostředně závislá na lidském faktoru. Řízené větrání zajišťuje, aby byl objekt větrán pouze tehdy, když je to z hygienických nebo technických důvodů nezbytné. II díl článku se věnuje renovaci decentrálních systémů větrání.

7.4.2008
Kateřina Klánová, Státní zdravotní ústav, lektorovala Ariana Lajčíková

Článek vyhodnocuje a shrnuje poznatky ve vyšetřování koncentrací mikroorganismů v ovzduší. Kvalita vnitřního prostředí je ovlivněna koncentrací mikroorganismů. Tato koncentrace je ve značné míře důsledkem realizace stavby, jejího vybavení a dostatečného režimu úklidu. Článek je určen nejen odborné veřejnosti.

18.2.2008
Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček CSc., Ing. V. Müller, J. Ráž

Úvodní článek seriálu kterým chtějí autoři ukázat možnosti podstatného zvýšení úspor tepla při vytápění budov a při provozu tepelných zařízení. Snahou je hledání souvislostí a vztahů, kterými lze vysvětlit chování dynamických otopných soustav v reálném provozu a rozdíl mezi předpokládanými a reálnými úsporami tepla v otopných soustavách osazených regulační technikou.

11.2.2008
Vladimír Zmrhal, Miloš Lain, František Drkal, Ústav techniky prostředí, Fakulta strojní, České vysoké učení technické v Praze

Cílem počítačové simulace bylo prověřit tepelný stav prostředí v zasklených lodžiích. Větrání lodžií je přirozené neupraveným venkovním vzduchem. Průtok větracího vzduchu závisí na účinku větru a rozdílu hustot vzduchu. V článku jsou presentovány výsledky a analýzy simulačních výpočtů v letním období.

5.11.2007
Ing. Miloslav Chlum, RAAMI s.r.o. větrací technika LUNOS

Důvody regenerace panelových domů jsou známy a dostatečně pojmenovány, a to včetně důvodů pro revitalizaci větracích systémů v panelových stavbách. Při vlastní realizaci jsou však velmi často opomíjeny dopady výměny oken a zateplení fasád na obytné prostředí, na vnitřní mikroklima. Okna s mikroventilací nejsou všelékem a nemohou plně zajistit funkčnost nově instalovaného větracího systému. Jedním z možných řešení pro naplnění požadavku zdravého obytného prostředí je užití větracího systému s prvky pro přívod větracího vzduchu a odtahovými ventilátory se základním větracím stupněm řízeným v závislosti na vlhkosti vzduchu v bytě.

31.5.2007
Multi-VAC spol. s r.o.

Větrací jednotka MARTA je vzhledem ke svému vzduchovému výkonu a konstrukci určena pro lokální větrání jednotlivých místností a to jak bytového tak administrativního typu, za účelem zlepšení kvality vzduchu s minimálními provozními a investičními náklady.

28.5.2007
Nativa spol. s r.o.

Teplo v rodinném, bytovém domě nebo jiném stavebním objektu je používáno zpravidla na vytápění, ohřev větracího vzduchu a ohřev teplé vody. Je zcela jedno jaké topné médium používáme (plyn, elektřin, uhlí, biomasa) nebo jejich vzájemnou kombinaci. Ve své podstatě je to stejné teplo, za které platíme ovšem různou cenu.

21.5.2007
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Co vše je potřebné brát v úvahu pro optimální návrh výústek je tématem II dílu článku o distribuci vzduchu. Přehled základní typů výústek včetně celé řady fofografií, hlavní zásady jejich návrhu a definice vstupních parametrů. Článek je určen studentům a odboprné veřejnosti.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.