Kvalita provedené práce při provádění tepelných izolací nebývá vždy dostatečná, takže je vhodné ji u dodavatele smluvně pojistit, dokud se vlastnosti díla neověří.
V množství stavebních materiálů a výrobků se v dnešní době dokonale orientuje jen málokdo. Jak tedy správně vybírat vhodné stavební materiály pro svůj projekt? Jestliže je zákazník při výběru střešní krytiny ochoten respektovat požadavky klimatu dané lokality a bezprostředního okolí budovy (stromy, vlhkost, námraza, apod.) na střešní krytinu, bude finální řešení s velkou pravděpodobností úspěšné.
Střední křídlo Nového paláce Pražského hradu se po 60 letech dočkalo nové střechy. Na plochu východní části střechy o velikosti 1440 m2 byly použity pálené tašky v povrchové úpravě engoba antik, které nahradily původní krytinu vyrobenou v roce 1951. Výhradním dodavatelem nové střešní krytiny se stal český výrobce Tondach.
Letošní ročník znamenal především nárůst přihlášených projektů. Nově byly totiž do soutěže zahrnuty nejen projekty s krytinou KM BETA, ale také stavby ze sendvičového a páleného zdiva a realizace, na kterých byly využity maltové a omítkové směsi PROFIMIX. Poprvé byly kromě kategorie „Nejlepší realizovaný projekt“, otevřeny také kategorie „Největší projekt“ a „Nejvíce projektů/realizací za rok“.
Perfektní provedení detailů je kromě kvalitní střešní krytiny předpokladem dlouhé životnosti a vysoké spolehlivosti střešního pláště. Střešní systém KM BETA zahrnuje jak vysoce kvalitní střešní tašky, tak více než 50 doplňkových výrobků, které profesionálně řeší technické detaily i těch nejnáročnějších konstrukcí.
Diagnostické prohlídky byly zaměřeny na kontrolu stavu střešní konstrukce a porovnání jejího skutečného provedení vzhledem k příslušné projektové dokumentaci. V případě, že byl dostupný i statický výpočet, kontrolovaly se jeho vstupní parametry (skladby, zatížení, sněhové a větrové oblasti, geometrie konstrukce a apod.) a kompletnost výpočtu (návrh a dimenzování jednotlivých nosných prvků). V některých případech byl dokonce podle potřeby zpracovaný i kontrolní statický přepočet vybraných nosných konstrukcí, resp. prvků.
Drážková (falcovaná) krytina je léty prověřený způsob zastřešení, vhodný zejména do horských oblastí a do míst se ztíženými povětrnostními podmínkami (např. exponované fasády, návětrné střešní plochy). Její moderní bezúdržbová forma se prosazuje také na moderních stavbách a ve městě. Elegantní vzhled, velký výběr barev, dlouhá životnost a nulová údržba předurčuje falcové krytině Lindab Seamline široké využití.
Povědomí lidí o úspoře nákladů na vytápění zateplením obvodových stěn a výměnou okenních systémů (pohledově viditelné instalace) je dnes již celkem široké. V některých případech mohou mít tepelné ztráty střechou dominantní podíl na celkové tepelné ztrátě objektu. Proto je potřeba této části budovy věnovat zvýšenou pozornost.
Šikmé a strmé střechy jsou na budovách prováděny po několik staletí. Ještě do nedávné doby měly tyto střechy pouze jediný účel – chránit budovu před srážkovou vodou, sněhem či dalšími klimatickými vlivy. Podívejme se podrobněji na současnou problematiku nadměrné vlhkosti u střešních plášťů šikmých a strmých střech a ukažme si i pomocí obrázků některé konkrétní příklady.
Minerální izolace FactPlus je tvárná, tuhá a lehká. Jejímu vývoji předcházelo detailní zmapování potřeb realizačních firem. Samotní řemeslníci pak FactPlus testovali přímo při aplikaci. Minerální izolace FactPlus má o 92 % nižší prašnost v porovnání s kamennou minerální izolací. Izolace je na trhu dostupná od června tohoto roku.
Autor se snaží poukázat na skutečnost, že již při projednávání revize ČSN 73 1901 Navrhování střech – Základní ustanovení se podcenilo zavádění nových termínů a definic i dopad na ostatní normy. Vyskytly se téměř neřešitelné problémy při vypracování těch norem, které ještě nebyly dokončeny či zpracovány. Velmi brzy by měla podle autora nastat chvíle revize a oprava této nové normy.