logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Promyšlená rekonstrukce si na sebe vydělá

Zajímavě řešená úprava lodžií a vkusné barevné pojetí dodávají panelovému domu v České Třebové noblesní novou dimenzi a přinesly Zvláštní ocenění odborné poroty v prestižní soutěži Fasáda roku 2009.

Bytový dům Trávník v České Třebové je druhým zástupcem panelových domů s titulem Fasáda roku 2009. Tato soutěž, pořádaná společností Baumit, se letos dočkala svého jubilejního desátého ročníku. Odborná porota udělila celkem osm ocenění. V hlavních kategoriích novostavba a rekonstrukce bylo oceněno vždy po třech stavbách. Navíc odborná porota udělila zvláštní cenu v kategoriích „ Rodinný dům“ a „Rekonstrukce bytového domu“. Svého favorita vybrali i zástupci mediálních partnerů, kteří ocenili citlivou rekonstrukci rozsáhlého funkcionalistického komplexu střední školy stavební ve Volyni. U přihlášených staveb se již tradičně hodnotí jejich fasáda z inovačního hlediska, dále architektonické ztvárnění a kvalita realizace. Zvláštní cena "Rekonstrukce bytového domu": Revitalizace bytového domu Trávník 2013-2015
  • Projektant: Ing. Tomáš Fremr
  • Zhotovitel fasády: ISOTEP, s.r.o., Ústí nad Orlicí
  • Majitel: BD Trávník 2013-2015

Když se bytové družstvo panelového domu v České Třebové rozhodlo, že provede kompletní rekonstrukci, asi si nikdo z členů nedokázal představit, jaké úsilí si taková sanace vyžádá. Samozřejmě pokud jejím cílem je, udělat ji pořádně. Čas, energie a osobní nasazení předsednictva se však vyplatilo. V ulici Trávník dnes stojí dům, za kterým se kolemjdoucí otáčí téměř jako za pěknou slečnou.

15. dubna 2010 se bytový dům Trávník dočkal i oficiálního ocenění, když v prestižní soutěži Fasáda roku 2009 získal zvláštní ocenění v kategorii"Rekonstrukce bytového domu". Tato soutěž pořádaná společností Baumit, předním výrobcem komplexních fasádních systémů, letos proběhla již po desáté.

Cílem rekonstrukce bylo zlepšení kvality bydlení bez navýšení nákladů na bydlení. Tento na první pohled nereálný cíl se nakonec podařilo beze zbytku splnit. " Našetřené peníze jsme na rekonstrukci neměli, proto jsme si museli vzít půjčku. Přesvědčit lidi, aby šli do úvěru se nám nakonec podařilo, ale museli jsme jim slíbit, že si díky úsporám energie rekonstrukce na sebe vydělá," říká předseda bytového družstva pan Dipl. Ing. Vladimír Typl.

Kvalitní zateplení - zaklad úspěchu

"Kvalitní provedení zateplení bylo pro nás rozhodující. Musím říci, že jsme to vzali docela zodpovědně," líčí peripetie výstavby pan Typl. "Ještě před výběrovým řízením jsme si zajeli do Pardubic do Asociace inženýrů ve stavebnictví, kteří nás upozornili, na co si máme během příprav dát pozor. Několik měsíců jsme objížděli okolí a monitorovali průběh revitalizací, abychom si udělali obrázek o kvalitě práce jednotlivých firem. Nakonec jsme uspořádali výběrové řízení, do kterého se nám přihlásilo 13 firem. V prvním kole jsme vyřadili deset. Ty nejnižší a nejvyšší nabídky jsme automaticky vyškrtli. Musím říci, že cenové rozpětí bylo velké, na celou rekonstrukci až 10 milionů. Nakonec jsem vybrali firmu, která dělala revitalizaci sousedního domu, společnost ISOTEP, která má dostatečné zkušenosti a celou řadu povedených referencí. ISOTEP nám doporučil dva typy zateplení od dvou společností. Nakonec jsme si vybrali Baumit a udělali jsme dobře. Obchodní zástupce společnosti nám byl největší oporou. Vybírali jsme barvy, zrnitost a společně jsme vyřešili i jeden problém, který se v průběhu příprav vyskytl. Naprojektováno jsme měli 10cm polystyrénu. Tím bychom se ale dostali do nevýhodné kategorie středních odběratelů energie. Stím souvisí nesmyslné sankce, pokud nespotřebujete energie přesně tolik kolik vám ukládá dodavatel. K tomu, abychom se ocitli v kategorii maloodběratelů, byla nutná šestnácticentimetrová vrstva izolantu. Proto jsme zvolili "lepší" šedý polystyrén, kterého stačilo pouhých 12cm. Tím jsme se vyhnuli komplikacím s finálními úpravami a zároveň jsme byli zařazeni mezi maloodběratele."

Kotelna jako chlouba paneláku

Kromě kompletního fasádního systému, který slouží k úsporám energie a vzbuzuje obdiv u kolemjdoucích, se bytové družstvo Trávník může pochlubit vlastní kotelnou. "Letos jsme zažili první zimu v historii domu, kdy se kolem našeho domu nezelenal trávník. Vím, že je to trochu sobecké, ale rozhodli jsme se topit pouze sami sobě do bytů a ne Pánu bohu do oken. Snad nás za ten podraz nepotrestá," vtipkuje pan Typl. I když za chvíli přiznává, že cesta k vlastní kotelně nebyla snadná. "Toho papírování, co jsme si užili! Jsem rád, že už to máme za sebou." Energetické úspory umocňuje i softwarová jednotka, která nepřetržitě vyhodnocuje jak jednotlivé partaje topí a automaticky reguluje výkon kotelny.

Soběstační i s minimální podporou

V době, kdy se dělaly plány rekonstrukce, se program Zelená úsporám na tento typ výstavby nevztahoval. V programu Panel se bytovému družstvu Trávník podařilo získat 5,5 milionu jako příspěvek na úroky. "Nakonec vlastně ani žádnou další podporu nepotřebujeme. Za zimní provoz jsme prozatím ušetřili 600 tisíc. Podle našich propočtů by se úspory během jednoho roku měly vyšplhat přes jeden milion. Díky tomu se našim členům nezvyšuje nájem i přes výrazné zlepšení kvality bydlení," dodává hrdě pan Typl.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.