Dlouholetá tradice, velmi dobré zkušenosti a vyzkoušená kvalita přispěly bezesporu k tomu, že tradiční české kotle Dakon jsou stále oblíbenou značkou na trhu vytápěcí techniky.
Společnost Jablotron Alarms a.s. přinesla na trh kompletní řešení. Sada CP-201S obsahuje energeticky úsporné čerpadlo a řídicí jednotku se zálohovacím akumulátorem. Zabudován je také regulátor pro řízení teploty pomocí servomotoru směšovacího ventilu. Díky tomu může celé topení normálně fungovat bez dodávky proudu.
Po 3/4 topné sezóny plně postačuje 15 – 50 % nominálního výkonu kotle. Všechny běžné kotle, u kterých nelze snížit výkon na tyto hodnoty při zachování garantované účinnosti, se tedy stávají na 3/4 topné sezóny značně neekonomickými. Jednou z nejsilnějších deviz kotlů THRs je právě schopnost výborné modulace a významné omezení startů a s tím spojených úspor.
Protože při spalování tuhých paliv v teplovodních kotlích pro vytápění domácností, dochází k emitování znečišťujících látek, jsou postupně v jednotlivých zemích EU přijímány různé zpřísňující požadavky (emise a účinnost), které tato zařízení musí splnit. Požadavky jsou cíleny jak na výrobce či dovozce spalovacího zařízení, tak také na jejich provozovatele. Cílem tohoto článku je přinést přehled platných a plánovaných požadavků a také provést jejich srovnání.
Zájem o propan, zkapalněný ropný plyn, jako finančně i ekologicky výhodné palivo v poslední době stále roste. Popularitu si získal nejen u majitelů rodinných domů a průmyslových firem, ale také u provozovatelů rekreačních zařízení. Pro vytápění, ohřev vody a vaření ho u nás používá celá řada hotelů, restaurací, wellness center či sportovních hal.
Podle údajů Klastru Česká peleta právě kulminují zimní ceny dřevěných pelet nejen na domácím trhu, ale i v okolních zemích. Pro uživatele dřevěných pelet, kterých je v současnosti v ČR okolo 15 tis., není tajemstvím, že zimní ceny pelet bývají až o 20 % vyšší, nežli ceny v letním období. Ideální je proto nakupovat v letních měsících a pokud možno na celou otopnou sezónu.
Návrh programu Nová zelená úsporám je stále v meziresortním připomínkovém řízení. Naposledy byl aktuální stav Nové Zelené úsporám představen na veletrhu For Pasiv. V návrhu dotačního titulu se nově objevila samostatná podpora instalace ekologických zdrojů vytápění. Výzva pro bytové domy bude nejdříve v roce 2015.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) provedlo na počátku roku 2012 pravidelné statistické šetření, na jehož základě lze zpřesnit odhad o dodávce a instalaci tepelných čerpadel v roce 2011. Z dostupných informací vyplývá, že v roce 2011 bylo na český trh dodáno zhruba 7 tisíc tepelných čerpadel o celkovém výkonu cca 86 MW.
Volba nejvhodnějšího zdroje tepla pro byt či rodinný dům je důležité rozhodnutí s dlouholetým dopadem na komfort bydlení a životní styl. Důležité přitom nejsou pouze náklady na energie či palivo, ale také jednoduchá obsluha a bezúdržbový provoz. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili přehled základních mýtů a pověr, které se kolem volby zdroje tepla šíří.
Článek má za cíl přiblížit čtenáři problematiku stanovení emisí prachu z malých zdrojů spalující tuhá paliva. V první části článku jsou uvedeny obecné legislativní požadavky, které jsou kladeny na tyto zdroje v rámci Evropy. Podrobněji jsou pak požadavky na prach rozepsány pro Českou republiku a pro některé další evropské státy. V další části jsou popsány metody pro stanovení emisí prachu včetně nastínění problémů, které jsou spojeny s reprezentativním stanovením prachu.