Bez odpovědné kontroly a řádného odzkoušení fóliových izolací včetně jednoznačného písemného výstupu nelze nikdy s jistotou tvrdit, že je dílo provedeno řádným a zcela spolehlivým způsobem, a že není nikde z jakéhokoli důvodu poškozeno.
Střecha má chránit proti mrazu, dešti, sněhu a větru nejen uživatele objektu, ale veškeré konstrukce a hodnoty pod ní. Na střechu je nutno nahlížet v širších souvislostech – jako je souvrství krytiny, pojistných fólií, tepelných izolací, krovů, vnitřních obkladů atd. Krytina ze skládaných prvků sama o sobě nemůže být vodotěsná vůči hydrostatickému tlaku.
Hydroizolační systém FATRAROOF THERMO řeší komplexně jednoplášťové střešní konstrukce s tepelně izolační a parotěsnou vrstvou o klasickém uspořádání vrstev, v parametru plochých i šikmých střech. Do komplexního sendvičového řešení patří kromě hydroizolační fólie také tepelněizolační vrstva z polystyrenu či minerální vaty.
Vzhledem k tomu, že v současné době probíhá na základě podpory orgánů EU rozvoj tzv. obnovitelných zdrojů energie (solární, větrná, geotermální a energie z biomasy), jejichž předností je, že nezatěžují životní prostředí exhalacemi a nevratnou produkcí skleníkových plynů, podpořilo vedení Fatry a.s. záměr vlastní výroby integrovaných fotovoltaických folií pod názvem Fatrasol.
Při odstraňování vlhkosti ze staveb se v posledním desetiletí osvědčily materiály chovající se vůči vodě jako kapilárně aktivní. Kapilárně aktivní materiály díky své pórovité struktuře dovednou vodu okamžitě při prvním kontaktu do sebe nasát a velice rychle v sobě transportovat nebo uložit až do okamžiku jejího odevzdání do okolí např. ve formě vodní páry.
Společnost Schüco svým systémem MSE 100 východ/západ přináší na trh inovaci v oblasti fotovoltaických systémů montovaných na ploché střechy. Díky minimálnímu a rovnoměrnému plošnému zatížení tohoto tenkovrstvého systému nastaveného ve směru východ/západ lze snadno pronikat na další nové střechy – a to za optimálního využití disponibilní střešní plochy.
Na stavebním trhu se pohybuje obrovská škála různých typů střešních krytin, které však mají velice rozdílné požadavky z hlediska použití na určitý sklon střechy, tj. mají rozdílný bezpečný sklon dané střešní krytiny. Od 7° sklonu pro falcovaný plech, až po 45° sklon krytiny z rákosí či slámy. Ne vždy je však toto možné dodržet.
Vlhkost ve stavebních konstrukcích představuje velice negativní faktor, který degraduje fyzikální i mechanické vlastnosti stavebních materiálů, z nichž je konstrukce tvořena a významným způsobe i snižuje velmi často jejich životnost. Rychlé lokalizování stavu vlhkosti ve zdivu (rozložení vlhkosti ve zdivu a stanovení míry zavlhčení) je velmi složité. Aplikací stavení termografie je možné určit poměrně přesně a velmi rychle určit distribuci vlhkosti po ploše stavební konstrukce. Velkou výhodou je snadné vytvoření vlhkostní mapy a monitorování vlhkosti konstrukce v závislosti na čase.
Recenzovaný Konstrukce nad posledním podlažím stavebního objektu. Tak lze také definovat střechu, její nosnou konstrukci a střešní plášť. Přehled českého trhu střešních krytin a materiálů s odkazy a kontakty na výrobce a zastoupení firem dodávajících tyto krytiny na náš trh nabízí následující článek.