Intersolar Europe 2011
Při montáži fotovoltaických panelů nad krytinu vznikají problémy s prostupem střešním pláštěm při instalaci a s opravami krytiny za provozu fotovoltaického systému. Zvyšuje se počet firem nabízejících fotovoltaické krytiny, které mohou tyto problémy zredukovat. Na výstavě Intersolar Europe 2011 byla celá řada dalších novinek i ze solární tepelné techniky.
O letošním ročníku
V letošním roce na Intersolar Europe vystavovalo 2286 podniků (což odpovídá navýšení o 21%) a na největší světovou výstavu pro solární průmysl zavítalo celkem 76.738 návštěvníků z Německa i zahraničí, 94% z nich byli odborníci. Konference a doprovodných akcí na Intersolar Evropa, které probíhaly souběžně s výstavou od 6. do 10. června 2011,se zúčastnilo 2543 návštěvníků. Avšak ještě důležitější než velikost expozice je spokojenost vystavovatelů a návštěvníků: 96% vystavovatelů plánuje svou účast i v příštím roce a 98% návštěvníků zhodnotilo výstavu jako výbornou nebo dobrou. 74% byly výrobky a řešení v rámci fotovoltaiky a PV výrobní technologie, 11% firem vystavovalo výhradně solární produkty, zatímco 15% firem představilo inovace, jak z fotovoltaiky, tak solární tepelné techniky.
Vedle dlouhodobého tématu náklady a efektivita se v roce 2011 výstava zaměřila na budoucnost tohoto odvětví. V centru pozornosti tak byly i specifické problémy a potenciální řešení v oblasti integrace sítě, skladování energie, e-mobility a mnoho dalších témat.
Novinky a zajímavosti
Spotřeba energie v místě výroby - v Německu je vyplácena prémie při vyšším podílu spotřeby elektřiny ve stejném přípojném místě, v němž je instalován fotovoltaický systém. Prémie je vyplácena při podílu nad 30 % místní spotřeby, při podílu nad 60 % je prémie vyšší. Řada firem proto nabízela komplexní řešení pro zvýšení místní spotřeby. V podstatě se používá kombinace dvou základních strategií - akumulace a řízení spotřeby. Řízení spotřeby zajišťuje, aby byla elektřina přednostně spotřebovávána v době, kdy je k dispozici z fotovoltaického systému.
Fotovoltaická fasáda - V České republice vysoce převažují instalace na zemědělské půdě, zatímco všech instalací na budovách je méně než 5 %. Naproti tomu v Německu je kolem 80 % instalovaného výkonu na budovách. Naprostá většina je sice na střechách, při celkovém instalovaném výkonu kolem 18 GWp je však zajímavý i instalovaný výkon fasádních systémů. Celková výroba fasádního systému je sice nižší, snižují se však přebytky v letním období. Proto byly donedávna fasádní systémy v Německu podporovány vyšší sazbou.
Fotovoltaická krytina - při obvyklé instalaci fotovoltaických panelů nad krytinu vznikají problémy s prostupem střešním pláštěm při instalaci a s opravami krytiny za provozu fotovoltaického systému. Fotovoltaická krytina může tyto problémy zredukovat. Zvyšuje se počet firem, které různé typy fotovoltaických krytin nabízejí.
Hybridní FV-T kolektory - kombinace fotovoltaiky a solárního termálního kolektoru může využívat některé synergické výhody. Chlazením lze zvýšit výkon fotovoltaiky, musí se však použít nízká teplota.
Můžete znát z TZB-info
Na Intersolaru vystavovala řada firem, které mohou čtenáři TZB-info znát z reklamních bannerů a firemních článků.Cestou domů
Možná mnohem zajímavější, než samotná výstava, byla zpáteční cesta. Musela však zasáhnout náhoda. Z německé dálnice toho moc vidět není, stejně jako ty české se snaží vyhýbat městům, na rozdíl od českých tam však vůbec nejsou billboardy. Co je však v obou státech podobné, že občas dojde na dálnici k nehodě, která způsobí zácpu. Je potom výhodnější objet ucpaný úsek po silnicích nižších tříd. Tím se cestující dostane do vesnic a měst, které za normálních okolností mine. Je překvapivé, kolik střech je pokryto fotovoltaickými panely.
Kde lze nalézt další informace
Krátké televizní zpravodajství z jednotlivých dnů konference je dostupné na http://www.intersolar.de/en/news-europe/intersolar-tv.html
Nahrávány byly rovněž vybrané přednášky z konference, jsou dostupné na http://www.intersolar.de/en/news-europe/conference-tv.html