Správa majetku v době začínající čtvrté průmyslové revoluce
Dnešní svět se mění a oblast správy majetku není výjimkou. Kde jsou doby, kdy správci majetku stačil excelový sešit. Ano, v zásadě stačí stále. Jen je škoda všech dat, která neumí využít.
Počet chytrých zařízení kolem nás roste jak houby po dešti. Odhady nákladů nebo získání podkladů pro důležitá rozhodnutí, jakým způsobem se o majetek lépe starat, se i díky nim stává dostupnější. Mluví se o čtvrté průmyslové revoluci, která klepe na dveře. Už teď je třeba zajistit, abychom s majetkem, chytrými zařízeními, ale i s energiemi hospodařili úsporně. Uvedené informace mohou správci majetku sledovat již nyní a díky moderním informačním systémům je i používat pro efektivní rozhodování. Ovšem i na majetek se dá dívat různými pohledy.
Správce majetku neboli property manager vidí zejména nemovitý majetek jako účetní položky. Tato data slouží pro strategická rozhodnutí o nákupu či prodeji nemovitostí nebo o jejich rekonstrukci.
Druhým pohledem je pohled facility managera, který zodpovídá v rámci svěřeného majetku za provádění služeb. Zde je potřeba mít pokryty služby úklidu i běžné údržby, ale i sledování a vyhodnocování spotřeby energií.
Další je pohled správce konkrétního vybavení neboli asset manager. Tento pohled sleduje detailně jednotlivá zařízení, jejich provozuschopnost a pomocí prostředků informačního systému pak řídí údržbu a obnovu jednotlivých částí.
Jsou společnosti, kde každý pohled má vlastního manažera. Jsou společnosti, kde jedna osoba dělá vše. Navíc při všech třech pohledech je výhodné sledovat data v prostorovém kontextu na mapě například v softwaru AMI, kde si lze přehledně zobrazovat informace s mírou detailu, která uživatele zajímá.