logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Reakce MŽP na informace ke zvýšení poplatků za skládkování

Reklama

Ministerstvo životního prostředí aktuálně připravuje novou odpadovou legislativu. Kvůli dlouho odkládaným změnám v odpadovém hospodářství hrozí České republice sankce ze strany Evropské unie za neplnění cílů a transpozice evropské legislativy. Česká republika by tak zároveň mohla přijít o miliardy korun z Evropských fondů určené do oblasti odpadů a odstraňování ekologických škod.

„Na základě doporučení Evropské komise snížit množství odpadů na skládkách a povinnosti zásadně zvýšit recyklaci odpadů zakáže Česká republika po roce 2023 skládkování recyklovatelných, využitelných a neupravených směsných komunálních odpadů,“ říká náměstkyně ministra životního prostředí Berenika Peštová.

V Poslanecké sněmovně je aktuálně projednáván pozměňovací návrh zákona o odpadech, kterým se od roku 2015 zavádí obcím povinnost zajišťovat tříděný sběr papíru, plastů, skla, kovů a biologicky rozložitelných odpadů. Norma zároveň navrhuje postupné zvýšení poplatku za skládkování, a to ze současných 500 na 600 korun v roce 2015 až na 1000 korun v roce 2020.

„U navrhované změny je důležité, že se nejedná o plošné zvýšení poplatku pro občany, ale poplatku placeného na skládce odpadů. V korunách to znamená, že při zvýšení poplatků za skládkování o 100 korun za každou tunu uloženého odpadu za rok by se při současné produkci odpadů zvýšil poplatek za svoz a nakládání s odpady na jednoho obyvatele o cca 21 Kč ročně. Poslanecký návrh je jednoznačně motivačním nástrojem pro zvýšení recyklace a třídění odpadů do barevných kontejnerů. Čím méně odpadu skončí v černých popelnicích na směsný komunální odpad, tím méně zaplatí občané za jeho skládkování. Odpady tak budou využívány a recyklovány, což povede k plnění cílů České republiky a zároveň ke zlepšení životní úrovně,“ dodává Berenika Peštová.

USNESENÍ výboru pro životní prostředí z 8. schůze dne 21. května 2014

Aktualizace 29.5.2014:
Teplárenské sdružení ČR podporuje reformu odpadového hospodářství

Vyjádření Teplárenského sdružení České republiky k usnesení Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny k novele zákona o odpadech ze dne 21. 5. 2014. Usnesení mimo jiné navrhuje ukončit skládkování směsného komunálního odpadu v roce 2023.

Česká republika má vážný problém v odpadovém hospodářství, protože obrovské množství využitelného odpadu stále končí na skládkách a dřívější opatření nepřinesla žádaný efekt. Je proto nezbytné vrátit poplatku za skládkování motivační funkci a stanovit termín ukončení skládkování využitelného odpadu. Chce to po nás Brusel a měli bychom to udělat i kvůli sobě. Požadavek na zvýšení poplatku za skládkování obsahuje také schválená Státní politika životního prostředí České republiky 2012−2020.

„Diskuze MŽP s odbornou veřejností o potřebě zásadní reformy odpadového hospodářství a ukončení skládkování využitelného odpadu běží už dlouhá léta. Jsme rádi, že pod vedením ministra Brabce přešlo MŽP konečně od slov k činům,“ řekl místopředseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Návrh odsouhlasený výborem pro životní prostředí je v základních bodech zcela v intencích odborné debaty, která probíhá již více než dva roky za účasti všech relevantních subjektů zainteresovaných v odpadovém hospodářství.

„Návrh novely zákona o odpadech nemohl překvapit nikoho, kdo četl Státní politiku životního prostředí a viděl koaliční smlouvu a programové prohlášení vlády Bohuslava Sobotky,“ řekl ředitel výkonného pracoviště TSČR Martin Hájek a dodal: „Samozřejmě bychom si představovali radikálnější návrh a rychlejší růst poplatku za skládkování, ale chápeme, že politika je umění možného.“

Návrh počítá s postupným zvyšováním celkového poplatku za skládkování komunálního odpadu z dnešních 500 Kč za tunu odpadu až na 1000 Kč za tunu v roce 2020. Poplatek za skládkování není poplatkem, který platí občané za odvoz popelnic. V poplatku placeném občany tvoří poplatek za skládkování odpadu jen malou část. Zvýšení poplatku za skládkování o 100 Kč/tunu podle výpočtu Ministerstva životního prostředí znamená zvýšení „poplatku za popelnici“ o 21 Kč na osobu za rok. A to ještě za předpokladu, že by se v odpadovém hospodářství nic nezměnilo. Pokud občané svůj odpad vytřídí do barevných kontejnerů, nebudou připlácet za jeho skládkování.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.