U příležitosti právě probíhajícího veletrhu AMPER 2010 přinášíme některé zajímavé novinky z oboru elektrotechnika.
Na přání zákazníků přichází společnost Fronius na fotovoltaický trh s novou produktovou řadou střídačů. Nese jméno Fronius IG TL a jedná se o první beztransformátorové střídače se sériovou kontrolou systému. Perfektně se hodí zejména pro FV systémy na rodinných domech nebo i pro instalace na zemědělských a průmyslových objektech. Díky svým technickým parametrům patří bezesporu k absolutní špičce trhu.
Zajištění spolehlivé dodávky elektrické energie v případě požáru od zdroje až k vlastnímu požárně bezpečnostnímu zařízení se někdy nevěnuje taková pozornost, jako vlastnímu PBZ. Může však dojít k situaci, při které kvalitní, náročně odzkoušený a certifikovaný výrobek selže. Důvodem může být porušení funkce kabelu nebo kabelů, které napájejí uvedený výrobek nebo přenášejí informace k aktivaci PBZ.
V zimních měsících se setkáváme se zamrzáním okapů, svodů a tvorbou rampouchů. Okapy a svody jsou nefunkční, dochází k zatékání vody do objektu, poškozování žlabů, domů a ohrožení chodců. Existuje řešení, kterým lze tomuto problému zamezit. Je jím systém ochrany okapových žlabů od firmy ŠTORC, která má s návrhem a dodávkou těchto řešení více jak 17leté zkušenosti.
Společnost Elektrobock, která vznikla v Kuřimi (u Brna) v roce 1992, se od začátku úzce specializovala na vývoj a prodej spotřební elektroniky pro domácnost. Dnes můžeme nabídnout našim zákazníkům přes 80 výrobků, které splňují veškeré požadavky dnešní přísné legislativy. Komfortní ovládání, spolehlivost, ale především zajímavé ceny jsou další přednosti, kterými jsme schopni konkurovat i zahraničním výrobcům.
Sortiment čidel společnosti Siemens, s.r.o., divize Technologie budov, vycházel z výrobních řad firem Landis & Gyr, Staefa Control System a Siemens Bulding Technologies, které se v průběhu doby slučovaly až do podoby dnešní divize. Čidla původních firem byla stále vyráběna z důvodu návaznosti na odlišné požadavky řídicích systémů a regulátorů.
Řada nedorozumění mezi elektrotechnickou veřejností plyne často z toho, že nejsou plně objasněny a vysvětleny pojmy používané ve vzájemných vztazích. Proto se redakce časopisu Elektroinstalatér rozhodla postupně uveřejňovat slovníček vybraných pojmů zaměřených zejména k tematickému obsahu čísel časopisu. Ten bude vždy rozšířen o pojmy vyžádané průběžnými dotazy.
Především v domácnostech a na zahradách stále dochází ke smrtelným úrazům elektrickým proudem, kterým je možno snadno předejít. Nebezpečí číhá ve vadném prodlužovacím přívodu, v roztavené izolaci na přívodech kuchyňských přístrojů a žehliček, v poruše izolace na přívodech vysoušečů vlasů, zkrátka v každodenním zacházení s elektrickými spotřebiči.
Řešení technických zadání je vždy kompromisem technických a ekonomických možností. Dobrý projektant se nedrží žádných dogmat, ale řeší každý případ podle požadavků investora s uplatněním požadavků a doporučení norem. Proto společnost SALTEK rozšířila svůj sortiment, aby umožnila řešení ochrany proti přepětí šité na míru. Ukážeme několik příkladů, s kterými se v poslední době setkáváme stále častěji.