Z výroby: Jak (ne)vypadají kvalitní technické štítky?
Koroze, štěpení okrajů, rychlé zažloutnutí nebo třeba odpadnutí už po pár týdnech. Nejsou štítky jako štítky. Kvalita rozhoduje nejen u designového, ale také u technického značení strojů, zařízení či elektroniky. Zjistěte, co je pro přípravu špičkového značení potřeba a jak vypadají hotové zakázky.
1. Kvalitní technické štítky = správně zvolený materiál
Základem je výběr správného materiálu. Pokud bude štítek vystaven náročnějšímu provozu, je vhodným materiálem hliník. Díky širokým možnostem úpravy jeho povrchu odolává korozi, alkoholům, chemickým čističům, UV záření, palivům nebo mastnotě, což je například ve strojírenství naprosto zásadní. Pokud potřebujete houževnatější materiál odolávající chemikáliím, spolehněte se na mosaz, nebo ještě lépe na štítky z nerezové oceli. Ty navíc dobře vypadají a dají se doplnit 3D designovými prvky.
Mezi technické a funkční značení patří i pečetě kvality, různé druhy etiket s kódem nebo bezpečnostní etikety chránící zboží před zneužitím a manipulací. V závislosti na povrchu polepovaného materiálu a odolnosti vůči okolním podmínkám se etikety tisknou na polyesterové, polyethylenové, vinylové či hliníkové folie.
„U každé nové zakázky by měly výrobce zajímat minimálně tři věci: kde bude štítek umístěn, jakým podmínkám bude odolávat a jak dlouho má sloužit. Pokud vám výrobce nechá zcela volnou ruku, může celá zakázka skončit zklamáním. Ideální je synergie – vy víte, jak má štítek vypadat, výrobce ví, jaký materiál zvolit,“ říká Martin Uhrinec ze společnosti RATHGEBER, která se zabývá právě výrobou technického a marketingového značení.
Podívejte se do galerie na příklady kvalitních štítků:
2. Čitelnost a trvanlivost tisku
Nekvalitní tisk, který se stírá už po několika týdnech. Špatně zvolená velikost písma, kvůli níž jsou informace na štítku nečitelné. Odlupování barvy. To jsou jen některé z problémů, které štítku znemožňují být skutečně funkční. „Než zadáte výrobu štítků konkrétní firmě, ptejte se na její předchozí zkušenosti. Zajímejte se také o to, jestli bude štítek procházet testy odolnosti a kvality ještě ve stadiu vzorku,“ radí Martin Uhrinec.
Stejně jako materiál musí i tisk vydržet působení vody, chemikálií, extrémních teplot nebo UV záření. Klíčem k dlouhodobé čitelnosti, a tedy i funkčnosti, je zjištění konkrétních podmínek, které na štítek v běžném provozu čekají. „V dnešní době máme k dispozici množství variant, jak kombinovat tiskové technologie s podkladovým materiálem. Jde jen o správnou konfiguraci a spojení. Od standartního sítotisku a digitálního tisku, přes digitální a sítotiskové eloxování u hliníkových štítků až po extrémně odolné zaznamenávání údajů laserem či frézováním. Povrchová úprava kovů navíc umožňuje jejich dodatečné manuální popisování, pokud nemohlo proběhnout už v průběhu výroby,“ dodává Martin Uhrinec ze společnosti RATHGEBER.
Takto vypadají štítky s perfektním řešením tisku:
RFID etiketa na horolezeckých lanech dává informaci o datu výroby, normách a lze ji použít například v půjčovnách na lezeckých stěnách
3. Správné lepidlo: Aby štítek držel po celou dobu používání
Kdo by stál o odlupující se okraje nebo o to, aby celý štítek odpadl nedlouho po nalepení? Právě lepidlo je další z věcí, kterou je třeba otestovat. Největší výzvou výrobců značení je vymyslet odolné a trvalé připevnění štítku k nerovnému povrchu s hrubou strukturou, ohnutým profilům nebo při dlouhodobém vystavení štítku mrazu a vlhku.
Moderní technologie však umí divy, takže lze jak kovové, tak plastové štítky předohnout a extrémně přilnavé folie řady FTC zaručí dokonalé přilepení téměř k jakémukoliv povrchu. Ve strojírenství je pak velmi časté upevnění kovových štítků pomocí šroubků, nýtů či řetězů. Do takového štítku jsou dle předem definovaného požadavku vyfrézovány otvory, aby spojení s vlastním produktem bylo přesné a pevné.
Chytré technické značení: Co všechno umí?
I na technické štítky lze umístit designové prvky jako logo, kontaktní údaje výrobce nebo QR kód. Udržujete tak u zákazníků povědomí o značce a umožníte lepší informovanost o vlastním výrobku.
Do foliové etikety stejně jako kovového štítku lze navíc přidat čip s technologiemi NFC/RFID, čímž je proměníte v nosič důležitých informací. Ty lze v případě technologie NFC načíst prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu a u technologie RFID pak personalizovanými čtečkami. V obou případech tato digitalizace usnadňuje práci, protože umožňuje například online platbu, kontrolu či identifikaci.
Technické štítky jako povinná součást výrobku
Technické štítky nejčastěji patří do kategorie nezbytného označení výrobku, které obvykle vyžaduje norma nebo vyhláška. Jsou nutnou součástí výrobku a nositelem informace, která musí být dostupná ideálně po celou dobu životnosti výrobku. Proto se vyplatí vybrat spolehlivého výrobce štítků, který má k dispozici celou řadu vzorků a za sebou léta zkušeností. Jedině takový výrobce vám pomůže vybrat tu nejlepší variantu ze široké škály materiálů, tiskových technologií a lepidel.