E.ON, innogy i ČEZ opět v krátké době snižují ceny energií
Velcí dodavatelé pokračují ve zlevňování cen elektřiny, cena plynu se příliš nemění. Nechvalně známý prodejce nabízí nejlevněji plyn, pozor na chyták. Díky zlevnění E.ONu máme nové ceníky v nabídce elektřiny ke sjednání. Českomoravské komoditní burze Kladno se loni mimořádně dařilo, nakupují zde i dodavatelé a podniky. Ceny energetických komodit na burzách v ČR pokračovaly v růstu.
E.ON, innogy i ČEZ mají od února levnější ceníky, pozor na chyták s levnou cenou plynu
Na přelomu ledna a února přišla další vlna snižování cen, ceny snižovali tři nejdůležitější dodavatelé. Zdá se, že obchodníci v době růstu cen na burzách se snaží získat ztracené zákazníky zpět, protože malí dodavatelé se již nemohou cenami vyrovnat dominantním dodavatelům.
Dodavatel innogy Energie podruhé během tří měsíců zlevní plyn i elektřinu pro zákazníky bez fixace. Od 1. března se jim cena obou komodit sníží o 10 %, konkrétně o 180 Kč/MWh u plynu a 424 Kč/MWh u elektřiny (vždy bez DPH). Nové ceníky se týkají asi 350 tisíc domácností, které od innogy odebírají energie na základě smluv na dobu neurčitou se základním ceníkem Standard.
„Plníme slib, který jsme veřejně deklarovali před koncem loňského roku. V průběhu roku 2024 jsme ceníky nefixovaných produktů zlevňovali dvakrát, naposledy od prvního prosince plyn o 15 procent a elektřinu o 7 procent. Vzhledem k poměrně stabilní situaci na velkoobchodních trzích můžeme po třech měsících od poslední úpravy snížit ceny elektřiny i plynu znovu, tentokrát obě komodity shodně o deset procent,“ říká David Konvalina, ředitel maloobchodu innogy.
Mimo ceníky bez fixace obchodník měnil i fixní ceníky elektřiny a plynu pro stávající zákazníky. Tyto ceníky innogy mění celkem pravidelně v závislosti na cenách na burze. Tak jak se mění ceny na burzách, tak se mění prolongační ceny elektřiny i plynu. V případě plynu jsou nové tarify s fixní odstupňovanou cenou, kdy ceny v jednotlivých letech jsou postupně mírně nižší. V tabulce je pro ukázku uveden souhrnný ceník pro více produktů, který je určený pro zákazníky, kteří uzavřeli smlouvu již v roce 2014.
Společnost E.ON Energie jako první ze tří velkých obchodníků zveřejnila ceníky elektřiny určené pro nové zákazníky. Ceníky pro stávající zákazníky sice neměnila, ale ty jsou více než konkurenceschopné. Proti poslední verzi ze září 2024 je cena komodity jednotně nižší o 100 Kč/MWh. Zákazník si může vybrat z produktu s fixací a závazkem na jeden, dva nebo tři roky. Přitom ceník s nejdelším závazkem je s odstupňovanou cenou pro každý kalendářní rok. K nové smlouvě zákazník ještě získá finanční bonus.
ČEZ Prodej od února opět zlevnil tarify určené novým zákazníkům. Proti předchozím ceníkům jsou nové až o 150 Kč/MWh výhodnější. Nově obchodník také nabízí produkt Elektřina Akce s výhodnou cenou silové elektřiny za 2 590 Kč/MWh a s fixací až do 31. 10. 2026. Tento ceník se vyznačuje vysokým stálým platem 165 Kč/MWh, což je výhodné spíše pro zákazníky s velkou spotřebou.
Bohužel velmi špatnou zprávou pro trh je nový ceník prodejce Jihlavské plynárny s názvem Domov, ve které je plyn nabízen za 899 Kč/MWh se stálým platem 99 Kč/měsíc. Ostatní ceníky dodavatele jsou nejdražší na trhu, ceny plynu dosahují až 7 200 Kč/MWh a také stálý plat je gigantický 299 Kč/měsíc. Sice prodejce neuvádí žádné podrobností k ceníku, ale obvykle je doba platnosti takového ceníku velmi krátká, takže zákazník ceny nemůže využít a pak přechází na velmi drahý ceník. V Kalkulátoru cen energií TZB-info se snažíme zveřejnit všechny dostupné ceníky, ale jsme si vědomi, že kvůli ročnímu srovnání nákladů může tato nabídka působit lákavě, proto jsme v popisu uvedli varování před výběrem tarifu.
Tab. 1: Přehled novinek za uplynulý týden (zeleně – nižší ceny proti minulé verzi ceníku, červeně – vyšší ceny)
Nejvýhodnější oficiální nabídky na trhu s elektřinou a plynem ke sjednání
Po týdnech stagnace v nabídkách dodavatelů došlo nyní k výraznějším změnám, alespoň v případě elektřiny. Nové nabídky jsou v tabulce pod textem označeny zeleně. Je to především díky nové nabídce společnosti E.ON a také díky tomu, že jsem se rozhodl v souvislosti s tímto obchodníkem dávat do přehledu i zelenou verzi ceníků, protože na stránkách dodavatele je nabízena v první řadě zelená elektřina. Obchodník se již dříve zase vrátil k mírnému příplatku pro elektřinu z obnovitelných zdrojů 28,10 Kč/MWh.
Nabídka plynu je beze změny, a to hlavně kvůli silně rostoucím cenám na burze.
Po uzávěrce článku zveřejnila nové ceníky Pražská plynárenská, její aktuální nabídka je v následující tabulce.
Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) se loni mimořádně dařilo
Rok 2024 byl pro energetický trh ČMKB opět rekordní. Stále rostoucí zájem o kontraktaci dodávek elektřiny a plynu pro konečné odběratele na burze se projevil nárůstem roční bilance na 7,755 milionu megawatthodin (MWh). Burza tím úspěšně završila 15 let fungování trhu, který v roce 2009 „na zelené louce“ vytvořila a nabídla odběratelům a dodavatelům energií. Za dobu existence trhu zde bylo uzavřeno přes 93 tisíc kontraktů na dodávku 80 TWh energií ve finančním objemu přesahujícím 100 miliard korun.
Energetický trh ČMKB v roce 2024 upevnil svoji pozici největší energetické burzy pro konečné zákazníky v České republice. Na ČMKB byl v loňském roce uzavřen historicky největší objem obchodů s dodávkami elektřiny a zemního plynu. V 8 351 kontraktech byly uzavřeny burzovní obchody na dodávky 3,23 milionu MWh elektrické energie a 4,52 milionu MWh zemního plynu v souhrnném finančním objemu 12,3 miliardy korun.
„Energetický trh ČMKB je po patnácti letech fungování znovu v rekordních číslech. Po krizových letech 2021 a 2022 prošel trh Energetické burzy dalším modernizačním procesem, který přinesl jeho účastníkům rychlejší a pohodlnější způsoby obchodování a další posílení elektronické bezpečnosti. Výsledek vypovídá o významu tohoto trhu nejen pro veřejnou a státní správu a firemní sektor, tedy odběratele v celé České republice, ale také pro dodavatele energií, kterým poskytuje bezpečnou, pohodlnou a efektivní platformu pro uzavírání smluv na dodávky elektřiny a plynu,“ uvedl generální sekretář ČMKB Miroslav Hájek.
Více než 70 % všech kontraktů na dodávku energií bylo na ČMKB realizováno v průběhu prvního pololetí, kdy byly ceny elektřiny, ale zejména zemního plynu s dodávkou na rok 2025, nižší než ve druhé polovině roku. V lednu ceny ročních kontraktů s dodávkou elektřiny na rok 2025 zahajovaly na úrovni 2 300 Kč/MWh. Pokles cen na přelomu února a března, a to až na 2 050 Kč/MWh, byl vystřídán růstem a na konci června se elektřina s dodávkou na rok 2025 obchodovala za 2 600 Kč/MWh. Na konci roku cena roční dodávky elektřiny na rok 2025 uzavírala na hladině 2 800 až 3 000 korun za MWh. Ceny plynu s dodávkou na rok 2025 z lednové hladiny 1 100 korun za megawatthodinu klesly v březnu až na 890 Kč/MWh. Po následujícím růstu končily první polovinu roku na úrovni 1 050 korun za MWh a v prosinci se roční kontrakty na dodávku 2025 obchodovaly až na úrovni 1 300 korun za megawatthodinu plynu. Nákupy energií s dodávkou na jeden rok tvořily 57 % všech uzavřených kontraktů, 42 % burzovních obchodů bylo uzavřeno na dvouleté období dodávky a 1 % tvořily tříleté smlouvy.
Vedle zvyšujícího se podílu firemního sektoru (průmyslové firmy, dopravní podniky, teplárny, vodárny, lesnické společnosti, zemědělské podniky apod.) využily energetického trhu ČMKB k nákupu energií rezorty všech ministerstev, téměř všechny kraje, stovky státních úřadů a organizací, akademická sféra a také téměř 1000 měst a obcí.
Tab. 3: Přehled cen na burzách v ČR s procentuální změnou proti minulému týdnu