Na co byste neměli zapomenout při přepisu elektřiny?
Přepis elektřiny na nového majitele není ničím neobvyklým. Zpravidla k němu dochází při stěhování, prodeji nemovitosti, změně nájemníka nebo při vyřizování pozůstalosti.
Základním pravidlem u přepisu elektřiny je neotálet.
Přepis elektřiny na nového nájemníka
Pokud vám odešel nájemník a už máte jiného, je nutné zajistit přepis elektřiny na nového nájemníka. Toho se vy jakožto majitel nemovitosti ani nemusíte účastnit. Stačí, když společně sepíšete předávací protokol s aktuálním stavem elektroměru. Odcházející nájemník následně vyplní žádost o ukončení smlouvy na elektřinu a nový si na základě nájemní smlouvy obratem sjedná svou smlouvu s dodavatelem. Pokud předchozího nájemníka už nenajdete, sepíšete o tom čestné prohlášení.
Přepis elektřiny na manželku
Při přepisu elektřiny na manželku/manžela je to ovšem složitější. Nemůžete to totiž udělat kdykoliv a svévolně. Možné to je jen při přepisu nemovitosti, stěhování, z důvodu rozvodu, vážné nemoci nebo smrti.
Co se týká byrokracie, tak pokud neplánujete i změnu dodavatele, stačí vám tytéž dokumenty. Při změně dodavatele je to složitější, ale ne o tolik - srovnání nabídek dodavatelů elektřiny si navíc můžete udělat na Ušetřeno.cz a rovnou požádat o změnu.
Jak na přepis elektřiny u různých dodavatelů?
U většiny dodavatelů je možné vyřídit přepis elektřiny online, ale stejně tak můžete zajít osobně na pobočku. U ČEZ přepis elektřiny vyřídíte na základě výše zmíněných dokumentů a změna trvá asi 2 týdny. U E.ON přepis elektřiny nebo plynu také zvládnete přes internet - stačí vyplnit formulář a elektronicky podepsat smlouvu. A například Innogy přepis elektřiny umožňuje na základě jednoduchého formuláře.
Portál Ušetřeno.cz porovnává produkty a služby a pomáhá tak šetřit čas i peníze. Jen u nás naleznete nejvýhodnější nabídky dodavatelů plynu, elektřiny a poskytovatelů hypoték, půjček či mobilních tarifů a internetu.