Nové Florentinum je dalším pražským LEEDrem
V průběhu posledních dvou let vyrostla na pražské Florenci v blízkosti Severojižní magistrály nová dominanta. Jde o administrativní komplex Florentinum s inteligentním systémem regulace a monitorování spotřeb energií.
Fotogalerie
Autorem největší administrativní budovy v Praze, která obsadila parcelu bývalé redakce Rudého Práva, je architektonické studio Cigler Marani Architects. Budova získala „předcertifikát“ LEED Gold a v současné době prochází definitivní certifikací. Kromě toho je držitelem mnoha ocenění v oblasti developmentu.
Florentinum stojí na prestižní adrese mezi náměstím Republiky a Florencí, tedy na spojnici nejužšího historického centra a moderního Karlína. Umístění budovy v blízkosti Masarykova nádraží a tramvajového uzlu náměstí Republiky - Senovážné náměstí znamená výbornou dopravní dostupnost ne jen pro pěší z centra města, ale také pro dojíždějící vlakem, metrem i tramvají. Kancelářské prostory devítipodlažní budovy zabírají přibližně 49 tisíc čtverečních metrů z celkových 126 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy.
Kanceláře Florentina s občanskou vybaveností
Členitá fasáda nízkoenergetické budovy ohraničuje veřejně přístupné atrium se vzrostlou zelení. To nabízí jak nájemníkům v budově, tak veřejnosti restaurační a kavárenské služby, a je z něj také přístupná zcela nová podzemní pasáž, spojující ulice Na Poříčí a Na Florenci. Koncipována je tak, aby nekonkurovala velkým obchodním domům v okolí, ale aby nabízela zejména běžné denní služby pro zaměstnance budovy. Naleznete tu např. knihkupectví, květinářství, specializované restaurace a malou prodejnu potravin. V budově je v provozu mimo jiné také mateřská škola, usnadňující předškolní starost o děti jak zaměstnancům v budově, tak dalším zájemcům z okolí.
Inteligentní regulace a měření spotřeb
Budova Florentina je charakteristická systémem regulace řízení kvality vnitřního prostředí a měřením spotřeb energií. Na implementaci inteligentních měřicích systémů se podílela mimo jiné společnost Schneider Electric. Budova je rozdělena na segmenty umožňující individuálně vyhodnocovat spotřeby jednotlivým nájemcům. Systém čidel sleduje teplotu a kvalitu vzduchu v místnostech a podle toho upravuje dodávku tepla nebo chladu. Okna v kancelářích jsou otevíravá, takže nic nebrání uživatelům kanceláří přivádět čerstvý vzduch přirozeným větráním. Otevřením okna v prostoru se automaticky přerušuje jeho chlazení nebo vytápění. Čidla v místnostech zároveň monitorují a vyhodnocují míru osvětlení a aktivují osvětlení umělé. To se spouští automaticky pouze při přítomnosti člověka v místnosti. Fasády vystavené přímému slunečnímu záření jsou vybaveny vnějšími roletami, které značnou měrou pomáhají regulovat teplotu v místnostech a přispívají k úspoře energie na aktivní chlazení.
Budova Florentina je průkopníkem v oblasti prosazování elektromobility. V garážích je nainstalováno celkem 19 dobíjecích stanic EVlink. Největší instalace dobíjecích stanic v Česku je výsledkem spolupráce společnosti Schneider Electric a BMW.
Pohyb osob v celém areálu Florentina je řízen systémem přístupových identifikačních karet, který umožňuje vstup osob přes recepci, opravňuje ke vstupu do jednotlivých výtahů, sekcí budovy, ale slouží také např. k identifikaci při využívání zmíněných dobíjecích stanic v garážích.
Vytápění, chlazení a hospodaření s vodou
Hlavním zdrojem tepla v budově je plynová kotelna zajišťující jak vytápění, tak přípravu teplé vody. Aktivní chlazení obsluhují čtyři strojovny umístěné v jednotlivých čtvrtinách budovy. Dodavatelem chladicí technologie je společnost AHI Carrier. Odpadní teplo z chlazení kancelářských prostor je využíváno k temperování podzemních garáží. Spotřeba vody v budově Florentina je značně redukována využíváním dešťové vody na splachování toalet a zavlažování ozeleněných ploch v atriu a v přilehlé klidné zahradě, sloužící k relaxaci zejména v pracovních pauzách.
Administrativní komplex Florentinum již přilákal řadu prestižních nájemců, kteří využívají špičkové zázemí budovy, integrovanou občanskou vybavenost i vysokou energetickou efektivitu provozu. Nová dominanta Florence je zaplněna již více než z poloviny.
Autoři stavby
Partneři
doc. Ing. arch. Jakub Cigler, Int'l. Assoc. AIA
Dipl. arch. Vincent Marani, AIA
Technický ředitel
Ing. Petr Kužela
Hlavní inženýr projektu
Ing. Vladimír Vacek
Architekt projektu
Ing. arch. Jan Šimek
Tým
Ing. arch. Petra Čížková, Ing. arch. Antonín Holubec, Ing. Andrea Honejsková, Ing. Jan Krátký, Ing. arch. Hana Lukešová, Anna Salingerová, MSc., Ing. Petra Šebestevá, Ing. Lenka Špirudová, Ing. Martin Vítek, Ing. arch. Boris Vološin