Lindab simuloval výbuch v lakovně jako součást svého systému prevence
Podle údajů pražské Hasičské záchranné služby (HZS) způsobily požáry na území hlavního města mezi léty 2010 a 2014 přímé škody ve výši více než 1 miliardy korun. Nemluvě o ohrožení i ztrátě lidských životů. Proto se vyplatí být na nebezpečí požáru co nejlépe připraven – a to jak v domácnostech, tak i v práci.
Požární prevence zachrání nejen majetek firem, ale především do značné míry zamezí pracovním úrazům. Mezi firmy se zodpovědným přístupem k prevenci se řadí také Lindab – přední světový výrobce a prodejce vzduchotechniky a dalších stavebních komponent z tenkostěnné oceli, lehkých střešních krytin, fasádních a okapových systémů. Ve svém výrobním areálu v Praze-Ruzyni, kde zaměstnává bezmála 900 lidí, ve spolupráci z HZS Praha simuloval výbuch lakovny v hale K2 včetně evakuace zaměstnanců.
Pro nezasvěceného pozorovatele vypadal jeden den na přelomu května a června opravdu vážně: několik hasičských aut se za zvuku sirén blížilo k výrobnímu závodu Lindab na Karlovarské v Praze 6. Výbuch v lakovně? Ano – ale pouze jako součást celkové prevence Lindabu, kterou chrání zdraví svých zaměstnanců. V rámci požární prevence proběhla nejen rychlá evakuace všech pracovníků lakovny a přilehlých hal, ale i záchranná akce lakýrníka, kterému se nepodařilo uniknout ven. Shromážděným pracovníkům Lindabu pak hasiči z HZS Praha na dvoře poskytli základní teoretické školení, co dělat v případě různých typů požárů ohrožujících životy i majetek. Na něj navázalo praktické cvičení, jak zacházet s různými typy hasicích přístrojů a co udělat, aby se požár dále nešířil.
Karel Kleinmond, jednatel společnosti Lindab s.r.o. v České republice, k prevenci v Lindabu dodal: „Dvě třetiny z celkového počtu pracovníků, které v ČR zaměstnáváme, jsou manuální pracovníci ve výrobních halách. Právě u nich může v průběhu plnění každodenních pracovních úkolů snadno dojít k vážnému poranění. Chceme být zodpovědným zaměstnavatelem, který se řídí heslem ´Výkon – termín – kvalita ano, ale bezpečně´. Proto nepodceňujeme ani požární prevenci. Být dobře připraven na všechna možná rizika je totiž pro firmu v konečném důsledku mnohem ekonomičtější. Do oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci investujeme v posledních letech zhruba 10 mil. korun ročně.“