Nejlepší národní projekty Evropské ceny prevence kriminality
Ministerstvo vnitra udělilo ceny za tři nejlepší projekty národního kola Evropské ceny prevence kriminality za rok 2017. Tématem tohoto ročníku byla bezpečnost v kyberprostoru.
3 nejlepší projekty v prevenci kriminality
Ministerstvo vnitra udělilo ceny za tři nejlepší projekty národního kola Evropské ceny prevence kriminality za rok 2017. Tématem tohoto ročníku byla bezpečnost v kyberprostoru.
- Nejúspěšnější projekt Asociace krajů České republiky „Kraje pro bezpečný internet“ reprezentoval Českou republiku na evropském finále v estonském Tallinnu.
- Jako druhý se umístil projekt Jihomoravského kraje a Krajského ředitelství Policie Jihomoravského kraje „Bezpečně v kyberprostoru“.
- Na třetím místě skončil projekt společnosti you connected, z. s., „Internetem bezpečně“ realizovaný v Karlovarském kraji.
Vítězný projekt:
„Kraje pro bezpečný internet“ si klade za cíl spolupráci v oblasti prevence kyberkriminality napříč všemi 14 kraji.
Na webových stránkách projektu jsou dostupné videospoty a e-learningové lekce.
Ministerstvo vnitra udělilo ceny za tři nejlepší projekty národního kola Evropské ceny prevence kriminality za rok 2017. Ocenilo projekty „Kraje pro bezpečný internet“, „Bezpečně v kyberprostoru“ a „Internetem bezpečně“
Kurzy pro děti a studenty s youtubery
Novinkou je například seriál deseti krátkých videí pro děti a studenty s názvem Zkroť net. Hned, na jehož přípravě se podíleli známí youtubeři. I letos se žáci a studenti mohou zapojit do soutěžního kvízu, v rámci projektu se také uskuteční semináře pro školy a policisty a mezinárodní konference.Na tvorbě preventivních materiálů se významně podílí žáci a studenti
Cílem projektu „Bezpečně v kyberprostoru“ je omezit rozšiřování nebezpečných počítačových jevů v Jihomoravském kraji. Na tvorbě preventivních materiálů se významně podílí žáci a studenti. Ve spolupráci se studentem Vysokého učení technického v Brně došlo k vytvoření mobilní aplikace „Pozor na triky“, která je volně ke stažení na Google Play.V návaznosti na projekt bylo provedeno výzkumné šetření, jehož cílem bylo zmapování problematiky kybernetické šikany a postojů u pedagogických pracovníků ve středních školách ve vztahu ke kybernetickému fenoménu. Z výzkumu např. vyplynulo, že učitelé byli svědky kybernetické šikany ve 206 případech (18%), nejčastěji však učitelé neznali původce šikany. Jako nejčastější prostředek šikany byla označena e-mailová komunikace.
Internet může mít svá rizika, pozitiva však spolehlivě převládají
Projekt „Internetem bezpečně“ reaguje na nové bezpečnostní hrozby v online prostředí, o kterých informuje na svých webových stránkách a vzdělávacích akcích. V rámci projektu vznikají informativní publikace, pořádají se akce pro školy, odborníky i veřejnost včetně přípravy konference ke kyberkriminalitě. Vznikl i nový videospot k problému kybergroomingu.