logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

Archiv článků autora:



5.7.2012
VELUX Česká republika, s.r.o., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB, Ing.arch. Pavlína Drbálková

Dobrá kvalita vzduchu lidem napomáhá k lepší koncentraci, přičemž špatná kvalita mentální výkonnost prudce snižuje. Tento fakt si je potřeba uvědomit hlavně ve školách, protože děti jsou obzvláště citlivé na špatnou kvalitu ovzduší.

30.8.2010
prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

V roce 2010 bylo vydáno přepracované znění směrnice pod označením 2010/31/EU, ve kterém jsou jednak úpravy původní směrnice, jednak jsou definovány nové administrativní nástroje ke snížení energetické náročnosti budov - mimo jiné se zavádí pojem "budova s téměř nulovou spotřebou energie".

5.3.2010
prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

V moderních budovách se objevuje množství nových technických systémů, které řeší jednotlivé funkce stavby. Vedle vlastního systému, jenž musí umět danou funkci splnit, je velmi důležité jeho provozování, které musí splňovat ekonomické, energetické, ekologické i legislativní požadavky.

14.4.2008
prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing.Roman Musil

Není důležitá pouze celková spotřeba vody, ale potřebujeme znát rozdělení odběru vody v průběhu časové periody. Na základě zpřesněných křivek spotřeby vody pro jednotlivé typy budov je možné navrhovat menší zásobníky teplé vody a menší zdroje tepla sloužící pro přípravu teplé vody.

11.12.2006
Prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Miroslav Urban, Ing. Daniel Adamovský PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, Katedra technických zařízení budov, Fakulta stavební, ČVUT v Praze

Platná evropská směrnice 2002/91 mimo jiné požaduje, aby byla v jednotlivých členských státech vytvořena zákonem podpořená metodika pro hodnocení celkové energetické náročnosti budov. K tomu je připraven software, který bude k dispozici v průběhu 1. pololetí 2007 všem osobám provádějícím průkazy energetické náročnosti budov.

1.5.2006
Ing. Hana Doležílková, prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Stanislav Frolík

Hodnocení životního cyklu slouží k regulaci a snižování dopadů výrobků na životní prostředí. Hodnoty uvedené v článku jsou původní výsledky předkládané prvně odborné veřejnosti a významná část z nich je i pro obor vytápění.

10.1.2005
doc. Ing. Karel Kabele, CSc.

U panelových domů není pro ZTI rozhodující členění objektů podle konstrukčních soustav, ale podle použitých principů řešení a provedení systémů ZTI. Každý systém (vodovod, kanalizace) může být rozdělen na funkční části, které se z hlediska rekonstrukce již posuzují jako jeden prvek – tzn. vyměňuje se nebo opravuje se najednou.

15.11.2004
Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Zuzana Veverková, ČVUT v Praze Fakulta stavební, katedra TZB

Článek popisuje základní fyzikální principy stanovení operativní teploty ve vytápěném prostoru a nástroje, kterými lze tento parametr, popisující vnitřní prostředí, matematicky modelovat. Demonstrován je program Hefaistos určený pro statické modelování a program ESP-r pro dynamické stavy. Na závěr jsou uvedeny české i mezinárodní předpisy, v nichž se používá vyhodnocení vnitřního prostředí operativní teplotou.

8.11.2004
prof. Ing. Dušan Nevřala, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB, Enplan s.r.o.

Roční spotřeba tepelné energie pro ohřev teplé vody u stávajících objektů dosahuje typicky jen 24% celkové roční spotřeby tepla budovy. Roční spotřeba tepelné energie pro ohřev TUV u nízkoenergetických domů je rovnocenná roční spotřebě tepla na otop.

17.2.2004
Fakulta stavební ČVUT v Praze, Doc. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

V rámci harmonizace výuky a přechodu na strukturované studium při vstupu do EU připravila Fakulta stavební ČVUT v Praze nový třísemestrální magisterský studijní program a obor Budovy a prostředí. Studijní program a obor Budovy a prostředí navazuje na dlouholetou tradici výuky navrhování budov v oborech Technická zařízení budov a Stavební fyzika na Stavební fakultě ČVUT v Praze.

21.11.2002
Ing. Karel Kabele, CSc., Katedra technických zařízení budov, ČVUT Fakulta stavební

Na nízkoenergetické budovy je potřeba hledět ze dvou zásadních hledisek - z hlediska potřebného instalovaného příkonu vytápěcího zařízení a z hlediska roční potřeby tepla na vytápění. Jak již bylo mnohokrát citováno, hranicí je hodnota roční potřeby tepla na vytápění 50 kWh/m2a.

20.11.2002
Ing. Karel Kabele, CSc., Katedra technických zařízení budov, ČVUT Fakulta stavební

Dramatický vývoj výpočetní techniky v posledních letech umožnil rozvoj nových metod a prostředků, které dokáží popsat chování budovy nebo její části, za proměnných klimatických a provozních podmínek, označované souhrnně simulační programy.

11.10.2001
Ing. Karel Kabele, CSc

Brazilské Rio de Janiero bylo v letošním roce místem pravidelného setkání odborníků z oboru matematického modelování a simulací energetického chování budov. Česká republika byla se svými 7 přijatými příspěvky mezi první desítkou z 26 zúčastněných zemí.

27.7.2001
Ing. Karel Kabele, CSc., Katedra technických zařízení budov ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Autor nabízí nový pohled na moderně projektované budovy ze zorného úhlu vytápění, větrání a klimatizace. Překvapující je u těchto budov především poměr energetických ztrát a zátěží, oproti budovám tradičním. Zajímavé je i využití akumulačních schopností budovy, kdy díky malé potřebě tepla má i běžná konstrukce velký vliv na celkovou tepelnou bilanci.

18.7.2001
Ing. Karel Kabele, CSc.

Od 15. do 18. září se bude v italské Neapoli konat 7. světový kongres Clima 2000 zaměřený na techniku prostředí staveb. Pro účast na kongresu můžete využít do konce července zvýhodněné registrace.



 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.