Podle některých odhadů by mohla cena zemního plynu v Evropě v roce 2014 pozvolna klesat a snížení ceny této komodity by mohlo dosáhnout asi 2%. Hlavní vliv na ceny bude mít pravděpodobně přetlak nabídky před poptávkou zejména vlivem nižší spotřeby.
V následujícím článku seznamuji čtenáře se zajímavostmi a komentáři ze světa těžby a využití zemního plynu. V první části se podíváme do Libanonu, pak na problematiku těžby břidlicového plynu v USA a nakonec na počátky jeho těžby ve východní Evropě. Text je volným výtahem původních článků uveřejněných většinou na kanadském portálu naturalgaseurope.com.
Tento článek je reakcí na zprávu ČTK z 25. června, která vyšla pod názvem „Na změně dodavatele energie prodělává stále více lidí“ a ve které byl zveřejněn průzkum agentury IRBS. V ní 300 respondentů odpovídalo na otázky spojené se změnou dodavatelů elektřiny nebo zemního plynu. Výsledek průzkum a i komentář vyšel velmi negativně v neprospěch změny dodavatele energií, a tak jsem se rozhodl přiblížit čtenářům svůj pohled na problematiku.
Článek rekapituluje a komentuje události a hodnotí statistická data za uplynulé období. Bezesporu jednou z největších zajímavosti je nabídka nového dodavatele elektřiny a zemního plynu COOP Energy, který začal prodávat energii prostřednictvím husté sítě prodejen COOP. U elektřiny došlo k několika překvapením, zejména postavení obchodníka s nejvíce získanými přípojkami získal E.ON, který vystřídal RWE.