logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

--:--

Reklama

akad. arch. Aleš Brotánek

Archiv článků autora:



23.8.2015
Akad.arch. Aleš Brotánek, AB Atelier Sedlice, Rožmitál pod Třemšínem

Vítězem kategorie Firma sedmého ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR se stal multifunkční areál společnosti Country Life v Nenačovicích, který se v současné době nachází ve druhé etapě rozvoje. S návrhem na rozšíření areálu skladu velkoobchodu nás seznámil architekt Aleš Brotánek.

8.3.2013
akad. arch. Aleš Brotánek, AB Atelier Sedlice, Rožmitál pod Třemšínem

Spotřeba energie veřejných budov je dodnes jen výjmečně ústředním předmětem zájmů obcí, státu a tím méně projektantů, neboť jejich provoz je hrazen ze společných prostředků a je jen vzácně cítit jako problém s adresnou odpovědností. Pokusme se najít další souvislosti a vyhledat konkrétní případy.

21.10.2012
akad. arch. Aleš Brotánek

Třetí z dokončených domů stojí na okraji obce Hradčany u Tišnova, ve známé Sluneční ulici, na pozemku s výhledem do širokého okolí. Dům je téměř zcela z obnovitelných přírodních materiálů, má velmi blízko pasivnímu standardu podle PHPP a splnil podmínky dotace Zelená úsporám podle TNI.

30.9.2012
akad. arch. Aleš Brotánek, AB Ateliér, Ing. Jindřich Kindl, JRD s.r.o.

Vila Pod Altánem je bytový dům se šesti byty ve třech nadzemních podlažích s garážemi, sklepy a technologickou místností v suterénu. Vila svým konceptem a architekturou navazuje na prvorepublikovou tradici městských bytových vil se zahradou. Objekt je energeticky pasivní, což znamená, že měrná potřeba tepla na vytápění nepřesáhne 15 kWh/m2/rok.

22.7.2012
akad. arch. Aleš Brotánek

Dvougenerační dům stavěný za vesnicí. Forma je určena svažitostí terénu a disproporcí v požadavcích na větší objemem prostoru v přízemí a menším pro patro. Za těchto okolností pro pasivní dům se ukázala nejpraktičtější linie zvlněné ozeleněné střechy vynořující se ze svahu, na níž navazuje druhá linie hospodářského zázemí.

21.5.2012
Akad. arch. Aleš Brotánek

Recenzovaný Stavění ze slámy často přitahuje zastánce přírodního stavění, stejně často se ovšem setkáváme s kritickým odmítáním z řad ortodoxních stavařů. Extrémní polohy obou táborů bohužel jen znepřehledňují prostředí pro nezatížené zkoumání otázky „proč, kde všude a jak má smysl slámu využívat, a co tomu brání?“. Nabízíme pohled architekta Aleše Brotánka.

17.10.2011
Akad. arch. Aleš Brotánek, DESIGN STUDIO

Již delší dobu začínám mít alergii na slovo ekologie i ekologická architektura. Za ta slova si dosazujeme mnoho věcí, podle toho co zrovna potřebujeme, a proto se pokusím zasadit své postoje do konkrétnějšího rámce. Co je vlastně ekologická architektura? Proč je současná architektura NENORMÁLNÍ tím, že normální je plýtvat? Jaká je v ČR situace pro využívání „POTENCIÁLU ÚSPOR“? Jak se daří v ČR architektuře k životnímu prostředí šetrné?

24.1.2011
akad. arch. Aleš Brotánek, AB Design Studio

V roce 2007 jsme v ateliéru zpracovávali návrh na energeticky pasivní stavbu mateřské školky a tělocvičny ve Slivenci (v současné době je vydáno stavební povolení a na stavbu mateřské školky probíhá výběr dodavatele) a návrh na propojení celého komplexu, kde mateřská školka i tělocvična bude součástí areálu stávající základní školy. Na jeden z pavilónů základní školy bylo v té době vydáno stavební povolení na dostavbu a rekonstrukci.

29.3.2010
akad. arch. Aleš Brotánek, Centrum pasivního domu

U pasivních staveb je problém s překonáváním konzervativních postojů a je třeba volit řešení, která často nenavazují zkušenostmi na ustálenou praxi. Pokud navíc statik prohlásí kategoricky "tak pod takové řešení bych se nepodepsal", nezbývá architektovi než volit kompromis. Podívejme se na některé příklady z praxe.

4.11.2003
akad. arch. Aleš Brotánek

Obsahem dalšího dílu seriálu jsou otázky kolem volby materiálu stěnových konstrukcí energeticky úsporného domu z pohledu architekta.



 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.