logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Dolní nádraží v Brně zútulnila nová čekárna

Na zhruba 300 m2 zde vzniklo zalomené křídlo osmi modulů, které vytváří čekárnu, kavárnu, infostánek ČD, místo k odpočinku i propagaci. Jedná se o velmi promyšlený skladebný modulární systém z produkce firmy KOMA MODULAR s.r.o., se kterým se dá zacházet daleko velkoryseji než s pouhými kontejnery.

Reklama

Paulo Coelho: „Život je vlak, nikoliv nádraží.“

Ranní pohled na čekárnu Dolní nádraží Brno
Ranní pohled na čekárnu Dolní nádraží Brno

Co se týká Hlavního nádraží v Brně, změn v jeho současné infrastruktuře, bylo po právu popsáno hodně řádků. Syrový vzhled prozatímního Dolního nádraží, zapomenutá varta Židenického nádraží povýšená na stanici metropolitního charakteru, to vše je kulisou roční výluky Hlavního nádraží Brno. Co vše to celé obnáší, a jakou neskonalou radost to činí Brňanům společně s „fundovanými“ zásahy do dopravní infrastruktury zbytku města, jsme již psali. No, a to ještě ani nezačal přesun Hlavního nádraží do nové lokality. Nicméně, to hovořím o něčem, co teprve nastane, a nechci malovat rohatého na zeď. Třeba budeme překvapení, jak to půjde hladce a díky koordinátorovi dopravy půjde vše hladce! Kdo ví? Takže to správné dobrodrůžo vám nemohu slíbit výhledově. Ale nyní je doprava v Brně neskutečný prožitek. Dostat se k Dolnímu nádraží je jen pro silné povahy. Díky nespočtu uzavírek je třeba pečlivě plánovat. Proč se chci dostat na ono Dolní nádraží, obzvláště když už jsem tam pošetile jednou letos byl? Prý zde Brno vybudovalo novou čekárnu. Tak proto jsem ochoten absolvovat tento adrenalin. Nebojte se, na reportáži to ale nepoznáte.

Pohled na čekárnu od Zvonařky
Pohled na čekárnu od Zvonařky
Pohled na čekárnu od Dolního nádraží
Pohled na čekárnu od Dolního nádraží
Produkce firmy KOMA MODULAR s.r.o.
Produkce firmy KOMA MODULAR s.r.o.

Čekárna z kontejnerů?

Vzhledem k tomu, že tuto lokalitu nyní chtě nechtě využívají tisíce lidí, a to i z ciziny, každý pokus o zútulnění tohoto místa se počítá. Dlužno podotknout, že nová čekárna není, na rozdíl od zbytku Dolního nádraží, žádné faux pas. Čekárna bude doplňovat stávající čekárny. Ty prozatím zprostředkovávaly buňky, které stojí naproti vstupu do nádraží, jako pragmatická součást nádraží. O nějaké parádě zde nemůže být řeč. No nic, alespoň je v nich teplo. Další provizorní čekárna se ukrývá ve staré drážní budově.

Na zhruba 300 m2 zde vzniklo zalomené křídlo osmi modulů, které někdo předpojatě nazval kontejnery. Koncepce modulů z tohoto prvku opravdu vychází, ale svůj základ už dávno přežila. Jedná se o velmi promyšlený skladebný modulární systém, se kterým se dá zacházet daleko velkoryseji než s pouhým kontejnerem. Ze stejného systému byl vytvořen pavilon českého zastoupení na EXPO v Miláně 2015, navržený v brněnském studiu Chybik+Kristof, který byl oceněn bronzovou medailí za architekturu. Celý systém patří do produkce firmy KOMA MODULAR s.r.o., která je specialistou v oboru modulární výstavby a architektury. Tato společnost je držitelem ocenění Firma roku, Český lídr, Štika českého byznysu, Exportér roku, Inovační firma a Slušná firma.

Pohled na čekárnu od Dolního nádraží
Pohled na čekárnu od Dolního nádraží
Průhled na vnější sezení
Průhled na vnější sezení
Foodtrucky pro občerstvení
Foodtrucky pro občerstvení

Čekárna bude doplněna zelení, sociálním zázemím, sezením vně i uvnitř, s veřejným wi-fi připojením, chytrými lavičkami, infotabulemi ČD. Občerstvení zajistí foodtrucky a případné spojení s městem, mimo stávajících linek autobusů, umožní i stanoviště pro bikesharing. Čekárna má oživit stávající prostor, který o to úpěnlivě žadoní. Dva moduly budou za symbolickou cenu pronajaty firmám k jejich prezentacím regionálních výrobků. V současné chvíli plní jeden prosklený výklad osvětovou činnost s obrovským modelem příštího brněnského nádraží s novou čtvrtí. Vzhledem k přemíře informací, které se do určité doby vzájemně vylučovaly, je tato osvěta skvělá. Zároveň zde naleznete doprovodnou výstavu o rozvoji oblasti mezi Hlavním a Dolním nádražím, s historickým pojmenováním Trnitá. Ve zbytku modulů jsem nalezl čistou čekárnu se židličkami a prodejnu knih a infobrožur. Vše doplnila nezbytná zeleň dodaná Veřejnou zelení města Brna.

Model nádraží s novou čtvrtí
Model nádraží s novou čtvrtí
Model nádraží s novou čtvrtí
Pohled z nároží
Pohled z nároží

Provoz této čekárny má probíhat od dubna do podzimu, kdy bude ukončena rekonstrukce současného hlavního nádraží. Celý projekt se pohybuje cenově okolo 3 miliónů korun a je v podstatě nezbytností a s tolik potřebným oživením dodá místu „lidský rozměr“. Posezení s kávou, zmrzlinou nebo těstovinami ukrátí čas čekajícím. To určitě duši zahřeje a srdce potěší. Co ovšem určitě nepotěší je pohled na fasády protějších vybydlených budov. Napadá mě kacířská myšlenka, zda plachty přes celou fasádu, čisté nebo s reklamou či potiskem, by alespoň trochu opticky nezalepily ty nejbolestivější rány. Stylovou kulisu ke kávě může například vytvořit George Clooney, se svojí reklamou na Nespresso. Tuším však, že z komerčních důvodů vám v této lokalitě asi parťáka dělat nebude. Proto bych se spokojil například s velkoplošným billboardem řešení budoucího nového nádraží.

To vše i za cenu srovnání s vesnicemi knížete Potěmkina.

Tak je to dobré nebo není?

Pokusme se být alespoň trochu objektivní. Je tato kavárna - čekárna dopředný pohyb stran její potřebnosti? To určitě je. Vypadá obstojně? Ano, vypadá. Ukazuje možnou cestu stálých, provizorních nebo mobilních doplňků organizmu města? V konfrontaci s různými pokusy „co garáž a stodola dala“, afrodomky, přístřešky a prodejními stánky, tržnicemi, je toto dozajista možná cesta. Lze vytvořit koncept funkční a zároveň esteticky hodnotný? Určitě, ukázkou je pavilon českého zastoupení na EXPO v Miláně 2015 a další realizace. Potom se tedy sluší poděkovat městu Brnu, Kanceláři architekta města Brna, TIC Brno, Veřejné zeleni města Brna a firmě KOMA MODULAR s.r.o. Bez jejich přičinění a spolupráce by Dolní nádraží bylo velmi smutné a nedůstojné místo.

„Atrium“ čekárny – kavárny
„Atrium“ čekárny – kavárny
Vnitřní sezení s prosklením
Vnitřní sezení s prosklením
Sezení s diskutabilní fasádou v pozadí
Sezení s diskutabilní fasádou v pozadí

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.