Známe vítěze základních kategorií E.ON Energy Globe Award ČR
Slavnostní vyhlášení 7. ročníku mezinárodní soutěže „E.ON Energy Globe Award ČR“, akce zaměřené na projekty a inovativní nápady z oblasti ochrany životního prostředí a úspor energie, proběhlo v úterý 23. června v Praze. Představeny zde byly vždy tři nejvýše oceněné projekty ve čtyřech základních soutěžních kategoriích - Firma, Obec, Kutil a Mládež.
O jednotlivých vítězích rozhodovala hodnotitelská komise, ve které zasedli odborníci Akademie věd ČR, což dává výsledkům patřičný respekt.
Soutěž E.ON Energy Globe Award se v Česku pořádá každoročně od roku 2008 a mezi odbornou i laickou veřejností je známa jako ekologický oskar. Jejím smyslem je zviditelnit projekty, které si zaslouží publicitu za svůj inovativní přístup k úsporám energie či ochraně životního prostředí. O její rostoucí popularitě svědčí skutečnost, že letošní ročník přilákal rekordní počet autorů ekologických projektů. „Celkem se nám do soutěže přihlásilo 373 projektů, což je nejvyšší počet v dosavadní historii soutěže,“ říká Michael Fehn, jednatel společnosti E.ON Česká republika, s.r.o.
Za vítěze v kategorii Obec odborná komise určila projekt základní umělecké školy Karla Melicha v Holicích, která je vůbec první veřejnou pasivní stavbou v České republice. Při stavbě budovy byly využity nejmodernější technologie, což umožnilo dosažení energetické třídy náročnosti A. Porotu projekt zaujal nejen kombinací opatření vedoucí k pasivnímu standardu, ale i faktem, že finanční náklady na realizaci nepřekročily úroveň běžných staveb.
Společnost Country Life s.r.o. uspěla v kategorii Firma s projektem přestavby zchátralých budov bývalého JZD do podoby multifunkčního areálu v pasivním standardu. Přestavbou trvající 10 let vznikl areál, v němž oceněná firma prodává biopotraviny a poskytuje také další služby veřejnosti. Z opuštěného seníku vznikl velkoobchodní sklad, prostor kravína posloužil jako sídlo společnosti, balírna či pekárna. V multifunkčním areálu pak může běžný návštěvník najít také řadu dalších objektů, jako jsou školicí střediska, knihovny, velkoobchod s potravinami či biokosmetikou.
Z pohledu našeho portálu stojí za pozornost i projekty, které se umístily na dalších dvou místech. Stříbrnou medaili získal inteligentní systém EKOREG přihlášený do soutěže společností WILKOP-trade, díky kterému lze optimalizovat výkon otopné soustavy bytového domu a snížit tak náklady na jeho vytápění. Třetí místo obsadil sprchový výměník NELA společnosti Sakal sloužící k průběžnému zpětnému získávání tepla z odpadní vody při sprchování využívanému k předehřevu studené vody před sprchovou baterií. S tvůrci obou uvedených projektů, Ing. Pavlem Kociánem z WILKOP-trade, resp. s Ivanem Sakalem ze stejnojmenné společnosti, jsme domluveni, že pro náš portál obě řešení v dohledné době podrobně představí formou odborného článku.
V kategorii Mládež komise ocenila sdružení Tereza, které již od 90. let v České republice koordinuje programy ekologického vzdělávání pro mládež - Ekoškola, GLOBE a Les ve škole. Na programech se aktivně podílí přes 4 000 učitelů, jsou akreditovány Ministerstvem školství a podporovány Ministerstvem životního prostředí. Dnes se programů účastní přes 730 základních i středních škol a více než 94 000 dětí. To, že sdružení Tereza dnes již 35 vychovává mladé lidi k uvědomělému přístupu k našemu životnímu prostředí, bylo tím rozhodujícím důvodem pro jeho ocenění. Jak bylo moderátorem tiskové konference trefně poznamenáno, abychom mohli životnímu prostředí pomoci, musíme ho nejprve pochopit. A k tomu sdružení Tereza po dobu své existence významně přispívá.
V kategorii Kutil si prvenství odnesl pan Pavol Floriš, a to za unikátní zařízení pro čerpání a čištění vody za využití větrné energie, tedy bez potřeby elektřiny. Pro porotu byl rozhodující globální přínos tohoto řešení, a to zejména v těch oblastech, kde není dostupná elektrická energie a kvalita vody z místních vodních zdrojů je z hygienického hlediska problematická. Zařízení Pavla Floriše slouží nejen k jednoduchému odčerpání, ale také k vyčištění vody z vrtu či studny. Jím speciálně upravené čerpadlo dokáže tyto nečistoty rozdrtit a společně se znečistěnou vodou odčerpat. Následně provádí její desinfekci, čímž se odstraní 99,9 % bakterií a virů. Technologii lze díky příznivé ceně i unikátnímu postupu, který si jeho autor nechal patentovat, využít po celém světě.
Kategorie Obec
- Základní umělecká škola Karla Malicha (město Holice)
- Vytápění rodinných domků v místní části Klužovice z bioplynové stanice ZD Dolní Hořice (Klužovická tepelná s.r.o., vlastník město Chýnov)
- Výstavba nízkoenergetické budovy pro ústav sociální péče Lidmaň (Kraj Vysočina)
Kategorie Firma
- Ekocentrum ARCHA COUNTRY LIFE (Country Life s.r.o.)
- Inteligentní systém EKOREG - Snížení nákladů na vytápění domů (WILKOP-trade, spol. s r.o.)
- Sprchový výměník NELA - Technologie pro úsporu energie (Ivan Sakal)
Kategorie Kutil
- Větrné čerpadlo Pavla Floriše (Pavol Floriš)
- Plusový dům CHIMNEY - První energeticky plusový rodinný dům v ČR ( Ing. Rostislav Kubíček)
- TerraSol House - Využití přebytků tepla z léta v zimním období (Ing. Miloš Kalousek)
Kategorie Mládež
- Sdružení Tereza - Unikátní ekologické projekty pro školy (Sdružení Tereza)
- Elektrický traktor - Funkční prototyp na elektrický pohon (Střední odborné učiliště zemědělské a služeb Dačice)
- Vzdělávací centrum Otevřená zahrada (Nadace Partnerství)
Z vítězných projektů základních kategorií bude také letos vybrán celkový vítěz, o němž svým hlasováním rozhodne veřejnost. Hlasovat bude možné až do 20. září prostřednictvím SMS nebo na webových stránkách www.ekologickyoskar.cz a pro hlasující jsou připraveny hodnotné ceny od pořadatelů a partnerů soutěže. Celkový vítěz 7. ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR bude představen v říjnu na slavnostním vyhlášení, které již tradičně odvysílá Česká televize. Více informací o hlasování najdete na www.ekologickyoskar.cz.