logo TZB-info

Navrhněte zeleň do ulic, vybízí Vídeň své obyvatele


Webová stránka pro podávání návrhů.

Méně asfaltu a více zeleně. To je cílem nové iniciativy vídeňské radnice. Obyvatelé rakouské metropole mohou do poloviny května jednoduchou formou zasílat vlastní nápady na ozelenění veřejných prostor.

Nejlepší návrhy k realizaci vybere radnice i veřejnost. Vídeň chce oslovit i děti a studenty a chystá podobnou výzvu pro odbornou veřejnost.

Po celé Vídni existují stovky ulic a náměstí, které radnice nedovede jednoduše zazelenit. Překážku nejčastěji tvoří technická infrastruktura jako elektrické vedení, plynovody či vodní potrubí. Na jiných místech sázení stromů znemožňují nebo extrémně prodražují podzemní garáže nebo tunely metra. Vídeňský magistrát proto nyní ve spolupráci s novinami Kronen Zeitung vyzval obyvatele, aby zaslali své návrhy, jak inovativně ozelenit i úzké ulice nebo další komplikovaná místa.

„Chceme vytvořit nové standardy v oblasti veřejné zeleně a přeji si aktivně zapojit obyvatele Vídně,“ vysvětluje radní Ulli Sima, která o Vídni hovoří jako o vzorovém městu v ochraně klimatu. „Každý se raduje z více veřejné zeleně. Už máme několik dobrých inovativních příkladů, ale to mi nestačí a proto letos zahajujeme velkou ozeleňovací akci,“ uvádí Sima. Radnice k účasti vyzve i školy a studenty. „Dnes stavíme město pro další dny, utváříme jej pro další generace, a proto chceme zapojit i mladé lidi,“ doplňuje radní, podle které je projekt součástí vídeňské reakce na změnu klimatu.

Nápady lze posílat ve formě fotografií, nákresů či videí s krátkým popiskem přes webovou stránku www.wienwirdwow.at, a to až do 16. května 2021. Radnice připravila čtyři kategorie: velké zpevněné plochy, ulice, drobná zákoutí a ostatní nápady. Všechny návrhy a možnost jejich realizace posoudí odborná magistrátní porota. Radnice plánuje i veřejné hlasování, v němž budou nejlepší nápady vybírat i přímo obyvatelé. Vítězné návrhy chce Vídeň podle budoucí epidemické situace představit na výstavě nebo online a následně realizovat.

Vedle široké veřejnosti chce Vídeň s podobnou výzvou v polovině dubna oslovit i rakouskou a mezinárodní odbornou veřejnost.

Více informací
 
 

Reklama

ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2021, všechna práva vyhrazena.