ČEZ ESCO zdarma poskytne záložní zdroje nemocnicím v případě výpadku proudu
Záložní zdroje mohou pomoci, pokud by hrozilo přetížení vnitřní sítě nemocnice, nebo by například omezil dodávku vítr.
Desítky nemocnic, které od ČEZ ESCO odebírají energie nebo v nich například probíhají projekty energetických úspor, si pojistí své dodávky. ČEZ ESCO jim v případě výpadku elektřiny během současné epidemie garantuje rychlé přistavení záložních zdrojů energie.
Současné nevětrné počasí i nasazení energetiků v terénu i na dispečinku udržuje elektrickou síť v České republice v dobrém stavu a větší poruchy při dodávce elektřiny nejsou.
Na začátku února byla ale situace zcela jiná - při orkánu Sabine se stovky tisíc odběratelů ocitly bez elektřiny. Na Sněžce byly nárazy větru až 184 kilometrů za hodinu. Orkán znamenal také tisíce poruch na vedení elektřiny. O 14 dní později udeřil vítr znovu a na polské straně Sněžky naměřili meteorologové dokonce rychlost 223 kilometrů za hodinu.
„Proti orkánu samozřejmě nic nezmůžeme, ale v případě jiných nečekaných výpadků elektřiny chceme nabídnout rychlou pomoc nemocnicím a dalším větším zdravotnickým zařízením, které jsou našimi zákazníky. Velice oceňujeme práci, kterou teď pro nás všechny zdravotníci dělají. Zajištění co nejhladšího chodu nemocnic je v zájmu nás všech,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Větší nemocnice mají často vlastní záložní zdroj energie, ten ale nepokryje všechno. Jsme schopni v řádu hodin přivést do nemocnice další náhradní zdroj, který zajistí dodávku proudu i do jiných částí areálu.“
ČEZ ESCO, které se zaměřuje na chytrá energetická řešení pro města, obce a firmy, nemá kapacitu pokrýt tímto způsobem veškeré nemocnice v Česku, tuto pomoc nabízí v první řadě svým zákazníkům. Jde primárně o nemocnice, které odebírají od ČEZ ESCO energie nebo jiné ESCO produkty. V Nemocnici Jihlava, Česká Lípa, Karlovy Vary nebo v nemocnicích Moravskoslezského a Pardubického kraje například běží projekty energetických úspor s garantovaným výsledkem (EPC).
„Všem nemocnicím jsme pak v rámci tohoto opatření schopni za polovinu nákladů nabídnout regulátory napětí v síti, které sníží spotřebu elektřiny o 10 až 20 procent,“ doplňuje obchodní ředitel ČEZ ESCO Vlastimil Vyskočáni.
Rychlá pomoc: protikrizová opatření ČEZ směrem k zákazníkům
Vstřícný krok směrem k nemocnicím je dalším z řady protikrizových opatření, se kterými Skupina ČEZ přišla. ČEZ ESCO nabízí svým zákazníkům také odklady splatnosti, snížení záloh a vstřícnější přístup při sjednání splátkových kalendářů, které budou navíc bezúročné.
ČEZ Prodej, který dodává energie domácnostem a živnostníkům, umožňuje nyní odklad plateb pro zákazníky v nouzi až o tři měsíce. Prodloužil také nabídku garance úspory u plynu.
Nadace ČEZ rovněž spustila granty Krizová pomoc pro obce, charity, příspěvkové organizace a další právnické osoby, kde lze jednorázově rychle získat až 50 000 Kč. Žádost lze jednoduše vyřídit on-line.
Rychlou pomoc v podobě grantů získaly také dvě velké české nemocnice. Největší česká nemocnice v Praze-Motole využije příspěvek 2 miliony korun na nákup vybavení pro léčbu pacientů s onemocněním COVID-19. Thomayerova nemocnice, která rovněž patří mezi největší zdravotnická zařízení v České republice, si díky příspěvku koupí svou první sanitku pro převoz pacientů s tímto onemocněním.
Shrnutí protikrizových opatření ČEZ naleznete na www.cez.cz.