Plynovod Eugal, který povede ruský plyn do ČR, je už skoro hotový
Kompletní má být koncem roku, kdy by také stavbou za tři miliardy eur (77 miliard korun) měly putovat první molekuly ruského plynu.
Plynovod Eugal, který bude přepravovat zemní plyn z kontroverzního potrubí Nord Stream 2 do Česka a dalších evropských zemí, je už z 95 procent hotový. Tyto plány ale může narušit možné zpoždění při dokončování plynovodu Nord Stream 2, který stále čeká na povolení úřadů pro stavbu v dánských vodách.
"Jsme v poslední etapě projektu, nadále jedeme podle časového plánu a počítáme s tím, že koncem tohoto roku bude hotovo," říká mluvčí projektu firmy Gascade George Wüstner. "Plynovod Eugal má celkovou délku 480 kilometrů, z toho je už 476 kilometrů položených a 455 kilometrů zasypaných," přidává aktuální čísla.
Eugal, který bude od konce příštího roku v úseku 329 kilometrů zdvojený, spojí Lubmin na baltském pobřeží Německa, kde na pevninu ústí Nord Stream 2, s obcí Deutschneudorf na českých krušnohorských hranicích. Přes německé spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko, Braniborsko a Sasko jím při plné kapacitě, které má dosáhnout od začátku roku 2021, bude ročně k Česku směřovat 45,1 miliardy metrů krychlových zemního plynu z celkových 55 miliard metrů krychlových, které přitečou potrubím Nord Stream 2 po dně Baltského moře z Ruska do Německa.
Po cestě, která plynovým molekulám bude trvat zhruba 18 hodin, se 9,7 miliardy metrů krychlových zemního plynu oddělí a do Česka dorazí stávajícími plynovody. Novým potrubím Eugal tak až na německo-české hranice každoročně přiteče 35,4 miliardy metrů krychlových.
V nově vznikajícím 3,5 hektarovém areálu na kopci u tisícové obce Deutschneudorf, z něhož je bez problémů vidět do asi kilometr vzdálených Čech, bude plyn na německém území ještě naposledy kontrolován. "Tady bude přicházející plyn měřen, prověřena jeho kvalita, o něco snížen jeho tlak a posílán směrem do Česka," popisuje stavbyvedoucí Markus Neumer funkce vznikající stanice, na jejímž dokončení nyní pracuje asi 80 dělníků.
Jejich kolegové v uplynulých týdnech roury dlouhé 18 metrů a vážící 15 tun dovedly až k české hranici, kde na Eugal naváže potrubní část 150kilometrového projektu Capacity4Gas. Ta povede mezi Kateřinským potokem na Mostecku a Přimdou na Tachovsku a umožní transport ruského plynu dále do Česka a především jeho tranzit do Bavorska, Rakouska, Itálie nebo Chorvatska.
Aby to ale bylo možné v rozsahu, jaký je plánován, je nutné, aby byl dokončen i plynovod Nord Stream 2. Tento hojně probíraný projekt, který ostře kritizují například Spojené státy, Polsko nebo Ukrajina, ale stále nedostal potřebné povolení od dánských úřadů. Nord Stream 2 už dříve upozornil na to, že by postup úřadů skandinávské země mohl způsobit až osmiměsíční zpoždění projektu.
Mluvčí plynovodu Eugal ale ujišťuje, že pro realizaci jejich stavby to nic neznamená. "Na konci roku budou naše kapacity k dispozici a bude možné je využít," říká. Pokud ale do té doby nebude Nord Stream 2 zprovozněn, podaří se tyto kapacity zřejmě jen těžko naplnit.