logo TZB-info


Novela zákona má Praze umožnit vznik jednoho stavebního úřadu

Datum: 6.2.2019 14:27  |  Autor: ČTK, redakce

Praha by v budoucnu mohla zřídit jeden stavební úřad pro celé město. V případě schválení by to umožnila novela zákona o hlavním městě, kterou se chystá předložit poslanec Petr Dolínek.

Panorama Prahy © adidaniel - Fotolia.com
Panorama Prahy © adidaniel - Fotolia.com

Odvolání proti rozhodnutím úřadu by pak řešil magistrát. V hlavním městě nyní o stavbách rozhoduje 22 stavebních úřadů. Ustavení jednoho úřadu podporují někteří členové pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Podle současné legislativy by v případě zřízení jednotného úřadu bylo tzv. odvolacím orgánem ministerstvo pro místní rozvoj.

Nynějších 22 stavebních úřadů spadá pod radnice Prahy 1 až 22. Magistrát plní funkci odvolacího úřadu. V případě, že by město nyní vytvořilo jeden stavební úřad, pravomoc rozhodovat o odvolání by se přesunula na ministerstvo pro místní rozvoj. Podle informací ČTK se právě to některým zástupcům pražské koalice nelíbí.

Zřízení jednotného stavebního úřadu by podle dokumentu mělo přispět k transparentnosti stavebního řízení. "Současná právní úprava dlouhodobě vyvolává spekulace o nezávislosti rozhodování odpovědných úředníků," píše se v materiálu. Stavební odbory bývají v některých případech například personálně propojeny s komisemi zřizovanými radnicemi. Řízení by se rovněž podle návrhu zjednodušilo a zrychlilo. "Dlouhodobě se nedaří personálně zajistit činnost 22 stavebních úřadů na úrovni městských částí," píše se v materiálu.

Dolínek dnes řekl, že návrh zákona bude chtít ve Sněmovně v příštím týdnu takzvaně nahrát do systému. Sněmovna by podle něj mohla o novele jednat na dubnovém zasedání.

V pražské koalici nepanuje v otázce jednoho stavebního úřadu jednotný názor. Zatímco náměstek primátora Petr Hlaváček a radní Hana Marvanová (oba za Spojené síly) v prosinci uvedli, že budou o jednotný úřad usilovat, lídr Prahy Sobě Jan Čižinský se k nápadu staví opatrně.

Ministerstvo pro místní rozvoj nyní připravuje nový stavební zákon, který by měl zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA se sloučí do jednotného povolovacího řízení. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Návrh dál počítá s tím, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dní, bude platit takzvaná fikce souhlasu. Stavbu nepůjde povolit dodatečně. Platit by měl zákon od roku 2021.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Podle analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) ceny nových pražských bytů k letošnímu září meziročně vzrostly o 11 procent a za letošní rok by mělo být zkolaudováno 4737 nových jednotek.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Novela OZ - k úpravám v otázkách vlastnictví bytů

18.2. 8:55   Díky novele dojde k úpravám v otázkách vlastnictví bytů, které komplikují například situaci při prodeji. Návrh teď míří do Poslanecké sněmovny ČR. více >>>

Obecný a bezplatný přístup k normám

18.2. 8:46   Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila jasný požadavek na Vládu ČR, aby zajistila obecný a bezplatný přístup k normám. více >>>

V Komárově roste unikátní ekologický areál ve spolupráci s Nadací Veronica

16.2.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Na 13 tisících metrech roste na ulici Svatopetrské unikátní areál s ekologickými a úspornými technologiemi. Nájemníci zde naleznou kanceláře, sklady, prostory pro lehkou výrobu, vývojové a inovační centrum, obchody i byty. Projekt společnosti Top-in.cz vznikl ve spolupráci s brněnskou Nadací Veronica.
Ilustrační obrázek © tsach - Fotolia.com

Realitní trh: Návrh stavebního zákona je krok správným směrem

14.2. 01:01   Návrh nového stavebního zákona je krok správným směrem. Měl by pomoci velkým investorům i občanům, mohl by také vyřešit současnou kritickou situaci na bytovém trhu. více >>>

Český otisk organické architektury ve Španělsku

14.2.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Neskutečná realizace vily v El Palol ve Španělsku je prací studia ARC akademického architekta Oldřicha Hozmana. Vila je nádhernou ukázkou organické architektury. Dům je nízkoenergetická dřevostavba navazující na stávající budovy kláštera. Je navržen ze zdravých přírodních ekologických materiálů.
 
 ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2019, všechna práva vyhrazena.