logo TZB-info


Novela zákona má Praze umožnit vznik jednoho stavebního úřadu

Datum: 6.2.2019 14:27  |  Autor: ČTK, redakce

Praha by v budoucnu mohla zřídit jeden stavební úřad pro celé město. V případě schválení by to umožnila novela zákona o hlavním městě, kterou se chystá předložit poslanec Petr Dolínek.

Panorama Prahy © adidaniel - Fotolia.com
Panorama Prahy © adidaniel - Fotolia.com

Odvolání proti rozhodnutím úřadu by pak řešil magistrát. V hlavním městě nyní o stavbách rozhoduje 22 stavebních úřadů. Ustavení jednoho úřadu podporují někteří členové pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Podle současné legislativy by v případě zřízení jednotného úřadu bylo tzv. odvolacím orgánem ministerstvo pro místní rozvoj.

Nynějších 22 stavebních úřadů spadá pod radnice Prahy 1 až 22. Magistrát plní funkci odvolacího úřadu. V případě, že by město nyní vytvořilo jeden stavební úřad, pravomoc rozhodovat o odvolání by se přesunula na ministerstvo pro místní rozvoj. Podle informací ČTK se právě to některým zástupcům pražské koalice nelíbí.

Zřízení jednotného stavebního úřadu by podle dokumentu mělo přispět k transparentnosti stavebního řízení. "Současná právní úprava dlouhodobě vyvolává spekulace o nezávislosti rozhodování odpovědných úředníků," píše se v materiálu. Stavební odbory bývají v některých případech například personálně propojeny s komisemi zřizovanými radnicemi. Řízení by se rovněž podle návrhu zjednodušilo a zrychlilo. "Dlouhodobě se nedaří personálně zajistit činnost 22 stavebních úřadů na úrovni městských částí," píše se v materiálu.

Dolínek dnes řekl, že návrh zákona bude chtít ve Sněmovně v příštím týdnu takzvaně nahrát do systému. Sněmovna by podle něj mohla o novele jednat na dubnovém zasedání.

V pražské koalici nepanuje v otázce jednoho stavebního úřadu jednotný názor. Zatímco náměstek primátora Petr Hlaváček a radní Hana Marvanová (oba za Spojené síly) v prosinci uvedli, že budou o jednotný úřad usilovat, lídr Prahy Sobě Jan Čižinský se k nápadu staví opatrně.

Ministerstvo pro místní rozvoj nyní připravuje nový stavební zákon, který by měl zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA se sloučí do jednotného povolovacího řízení. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Návrh dál počítá s tím, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dní, bude platit takzvaná fikce souhlasu. Stavbu nepůjde povolit dodatečně. Platit by měl zákon od roku 2021.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Podle analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) ceny nových pražských bytů k letošnímu září meziročně vzrostly o 11 procent a za letošní rok by mělo být zkolaudováno 4737 nových jednotek.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk 


Související z oboru

EET pro řemeslníky nabírá zpoždění

19.4. 2:46   Od června 2019 měli své tržby elektronicky evidovat také řemeslníci. Zatím se tak ale nestalo. více >>>

Nové administrativní centrum Lesů České republiky

17.4.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Návrh brněnského architektonického studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers zvítězil v druhém kole mezinárodní architektonické soutěže na nové administrativní centrum Lesů ČR v Hradci Králové.
ilustrační obrázek © photo 5000 - Fotolia.com

Nová pravidla podpory pro sociální a dostupné byty, vláda rozdělí miliardu

16.4.2019 | ČTK, redakce
Obce budou moci za dotace a úvěry od státu budovat sociální byty. Pro letošní rok vláda připravila pro program jednu miliardu korun, z toho na sociální byty 650 milionů korun a na úvěry 350 milionů korun. Návrh nařízení s pravidly pro získání peněz na pořízení bytů včera schválila vláda.
diskuse: 1 příspěvek, 16.04.2019 08:35

Bronzoví predátoři ladně proplouvají Brnem

10.4.2019 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Nad pódiem s označením Galerie Šilingrák plují nerušeně nádherní žraloci od sochaře Michala Gabriela. Výstava je součástí cyklu „Země – voda – vzduch“, a opět plní své poslání, oživit veřejný prostor v Brně. Kvinteto nádherných bronzových paryb dělá radost Brňanům i přespolním.

Skupině innogy se vloni na českém trhu dařilo

4.4. 7:26   Tržby v roce 2018 ve výši 42,5 mld. Kč, zisk po zdanění 9 mld. Kč. Celkové dodávky 27,2 TWh zemního plynu a 2,7 TWh elektrické energie. Investice skupiny vloni přesáhly 4,6 mld. Kč více >>>
 
 ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2019, všechna práva vyhrazena.