logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Soud zprostil Vitáskovou v kauze solárních elektráren obžaloby


© Fotolia.com

Podle soudu se neprokázalo, že se stal skutek, za který byla stíhána. Krajský soud původně Vitáskovou potrestal 8,5 lety vězení.

Reklama

Olomoucký vrchní soud zprostil obžaloby bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou v kauze neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Odvolací soud snížil tresty majitelům obou elektráren, bratrům Zdeňkovi a Alexandrovi Zemkovi, ze 7,5 let na šest let a devět měsíců. O 1,5 roku na sedm let snížil trest i bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneidrové.

Podle soudce Pavla Götha chybí u Vitáskové pomyslný ucelený řetězec nepřímých důkazů, z nichž by šel dovodit spolehlivý závěr o její vině. "U Vitáskové je dáno maximálně možné a důvodné podezření o tom, že se trestné činnosti účastnila a vytvořila jakousi podporu Schneidrové pro její nezákonné rozhodnutí, nicméně takový závěr bez pochyb učinit nejde," řekl.

Obžaloba uvedla, že Vitásková zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Podle žalobce o tom svědčí e-mailová korenspondence, ve které ji šéfka licencí Schneidrová o svém nezákonném rozhodnutí informuje. Podle soudu je však tato komunikace jednostranná. Také Schneidrová, kterou soud odsoudil za zneužití pravomocí veřejného činitele, vzala u soudu veškerou vinu na sebe. "Nikdy mi žádný souhlas či doporučení k vydání mého stanoviska nedala," uvedla Schneidrová.

V kauze čelilo obžalobě u odvolacího soudu osm obžalovaných. Soud snížil trest i reviznímu technikovi Vladimíru Čimperovi z 5,5 roku na čtyři. V jeho případě změnil kvalifikaci na přípravu podvodu. Dalšímu technikovi Karlu Šupinovi, který se podle soudu na nepravdivých revizních zprávách rovněž podílel, ponechal trest 5,5 roku, ale snížil mu o polovinu peněžitý trest na 250.000 korun. Naopak dalším jejich dvěma kolegům, obžalovaným Janu Hudečkovi a Jaroslavu Krymovi soud tresty zvýšil o rok z šesti na sedm let. Vzal v potaz jejich pokračující jednání.

Bývalé vedoucí licencí Schneidrové soud kromě snížení trestu, který považoval za nepřiměřeně přísný, nově uložil peněžitý trest 250.000 korun. Vyhověl tak návrhu žalobce. Bratrům Zemkovým potvrdil peněžitý trest sedm milionů, žalobce žádal finanční satisfakci třikrát vyšší. Vysoké peněžité tresty potvrdil odvolací soud Čimperovi, Hudečkovi a Krymovi.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun, bratři Zemkovi, získali licenci neoprávněně a dostali tím právo na velmi výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. "Byli to právě obžalovaní, kteří znali situaci kolem stavby. Oni jediní byli investorem, znali pravý stav věci a byli garantem investic. Byli to oni, stejně jako jejich otec, kteří se angažovali v licenčním řízení. Jednoznačně to svědčí o závěru, že musejí být za své jednání odpovědní," řekl soudce. Licence elektrárnám odebral jiný soud předloni v květnu s odůvodněním,že je elektrárny získaly podvodem na základě falešných revizních zpráv. Podle spisu mohla státu za 20 let odběru energie z těchto elektráren vzniknout dvoumiliardová škoda.

Vrchní soud se případem o rozsahu 10.000 stran zabýval od minulého týdne. Vynesení rozsudku se dnes Vitásková ani Schneidrová neúčastnily.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.