Schneider Electric připravuje s partnery novou kuchařku pro realizaci inteligentních měst
Stále více měst v České republice se přihlašuje ke konceptu chytrých měst (Smart City). Jejich vedení řeší v naprosté většině podobné problémy: zlepšování městské infrastruktury, veřejných služeb, ekologii, poskytování nových inovativních služeb.
Cílem těchto aktivit je zvyšování atraktivity pro občany, návštěvníky, podnikatele a firmy sídlící na území měst, efektivní i otevřené samosprávy a tím zvyšování konkurenceschopnosti v porovnání s ostatními městy. Jednou ze společností, které pomáhají municipalitám nacházet optimální řešení a které přinášejí i zkušenosti ze stovek podobných projektů v zahraničí, je Schneider Electric a sdružení Czech Smart City Cluster.
Nová kuchařka pro realizaci Smart City je určena zástupcům měst„Momentálně připravujeme s ostatními členy Czech Smart City Cluster „kuchařku“ pro představitele měst. Tento ryze praktický dokument, vytvořený na základě konkrétních pilotních projektů, bude pomáhat vedení měst při zavádění a realizaci konceptu inteligentního města, a to od úrovně strategických vizí až po jednotlivé dílčí kroky,“ říká generální ředitel Schneider Electric Jaroslav Žlábek, který je současně viceprezidentem sdružení.
„Jsme schopni poradit v oblasti inteligentní energetiky včetně optimalizace spotřeby energií, s infrastrukturou pro elektro mobilitu, smart-vodárenstvím a celkovou integrací uvedených systémů do městské platformy, která je vlastně klíčová. Musím ale zdůraznit, že koncept inteligentního města vyžaduje na úrovni municipalit reprezentaci s dlouhodobou vizí, tu nelze naroubovat z venku,“ upřesňuje Jaroslav Žlábek.
Jaroslav Žlábek, generální ředitel Schneider Electric
„Jedním z klíčových pohledů na koncept inteligentních měst je návratnost projektů. Prvotní investice do inteligentních technologií určitě není malá. Ale pokud se například optimalizací dopravy podaří ušetřit na betonových a asfaltových plochách (jeden kilometr silnice stojí řádově statisíce korun), tak se investice zaplatí skoro okamžitě. Další příkladem mohou být úspory v oblasti energetické efektivity, kdy Schneider Electric realizoval projekty s návratností v řádů měsíců nebo maximálně jednotek let. Tyto příklady ukazují, že i ekonomicky má smysl rozvíjet koncept Smart City,“ uzavírá generální ředitel Schneider Electric Jaroslav Žlábek.
Společnost Schneider Electric je světovým expertem v ovládání energie. Svým zákazníkům a partnerům v oblastech průmyslu, energetiky, infrastruktury, IT a stavebnictví poskytuje řešení a služby pro bezpečné, spolehlivé a efektivní využívání elektrické energie.